Wielki powrót stylów eklektycznych – tym żyją wnętrza

Wielki powrót stylów eklektycznych – tym żyją wnętrza

04.09.2019 9:42
Czytanie treści strony dostępne

Przeglądając różne encyklopedie stylów architektonicznych i wnętrzarskich, można spotkać się z prostymi, jednoznacznymi opisami każdego z nich. Oglądając jednak nowoczesne meble, trudno nie odnieść wrażenia, że autorzy tych wszystkich opisów o czymś zapomnieli. To dlatego, że współczesne meblarstwo wymyka się klasycznej klasyfikacji.

Rozszerzona definicja designu

Jeszcze kilka lat temu o nowocześnie wyglądających meblach mówiło się po prostu „designerskie”. Czasem oznaczało to dziwaczną formę i zerową funkcjonalność. Dziś jednak ten nowoczesny styl zdecydowanie dojrzał – pod względem estetycznym nadal są to wybitnie eklektyczne meble, łączące w sobie na przykład styl rustykalny i industrialny, mające bardzo skomplikowane kształty, ale wykonane na przykład z tworzywa. Tym, co się zdecydowanie zmieniło, jest podejście do funkcjonalności – widać to choćby w ofercie designerskich krzeseł do jadalni vokato.com. Nowoczesne meble z wyższej półki są po prostu wygodne i trwałe – to największa zmiana, jaką obserwuje się w ostatnich latach. Dziś stylowe krzesła tapicerowane mają już nie tylko przyciągać wzrok, ale przede wszystkim spełniać wysokie standardy użytkowe.

Więcej koloru

W kolekcjach designerskich krzeseł do jadalni czy salonu widać wyraźną tendencję do podkreślania koloru. Tapicerka krzeseł często jest na przykład żywozielona albo ozdobiona kontrastowym, wyraźnym wzorem. Niektóre meble są wręcz krzykliwe, natomiast warto dodać, że nie odchodzi to w stronę, w jaką rozwinął się na przykład styl glamour, ponieważ tak agresywnie kolorowe siedziska są połączone z prostymi w formie nogami w naturalnych kolorach. Takie połączenie zdecydowanie przyciąga uwagę, nie dając się wpasować w żadne utarte kanony stylizacyjne. Bardzo popularne są też w ostatnich kilku latach stylowe krzesła tapicerowane we wzory geometryczne. Są one dość uniwersalne, jeśli chodzi o dopasowanie do stylu wnętrza, ale też bardzo wyraźnie różnią się od prostych, budżetowych modeli tapicerowanych na szaro. Stonowane designerskie krzesła do jadalni z drugiej strony najczęściej przyciągają wzrok samym kształtem, a nie kolorem.

Kształt? Prosty, choć nie do końca

Designerskie krzesła kształtem dość wyraźnie różnią się od tych klasycznych. Choć wyglądają nietypowo, są zdecydowanie wygodniejsze – zastosowanie nowych materiałów i uwzględnianie wymagań ergonomii na etapie projektowania sprawiło, że choć spora część stylowych krzeseł tapicerowanych wygląda zaskakująco prosto, to są one zdecydowanie wygodniejsze niż klasyczne propozycje. W niektórych krzesłach designerskich projektanci pozwolili sobie rozluźnić reguły stylizacji – rozbudowane boczki albo nietypowy kształt nóg krzesła nie mogą ograniczać jego funkcjonalności, a modyfikacje w tym zakresie najczęściej wpływają jedynie na wygląd mebla W ofertach jest więc sporo propozycji nietypowych – na pierwszy rzut oka wzorowanych na ergonomicznych krzesłach kubełkowych, ale tu i ówdzie artystycznie rozbudowanych. Jeśli dodać do tego nietypowe tkaniny obiciowe, to efekt bywa naprawdę zdumiewający.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Dołącz do dyskusji

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu