Co daje czytanie dzieciom? Poznaj kluczowe korzyści

Czytanie dzieciom książek to czynność, która nie tylko zapewnia im wspaniałą rozrywkę, lecz zarazem wpływa na rozwój fizyczny, intelektualny i emocjonalny.

Budowanie więzi z rodzicem
Wspólne czytanie książek ze swoim dzieckiem jest doskonałą okazją ku temu, aby zbudować z nim silną więź emocjonalną. W trakcie lektury możemy swoją pociechę mocno przytulić, czy okazać czułość za pomocą głosu. Poświęcony jej czas to najlepszy prezent, jaki może otrzymać od swojego rodzica.

Poszerzanie zakresu słownictwa
Kontakt z literaturą pomaga poszerzać zakres słownictwa u dziecka i uczy prawidłowej wymowy. Dzięki temu maluch lepiej będzie sobie radził w szkole. Dobre nawyki językowe ułatwią również nawiązywanie w przyszłości kontaktu z innymi ludźmi i zwiększą szansę na otrzymanie dobrej pracy.

Zachęcane do samodzielnego czytania
Czytając swojemu maleństwu książki zdołasz je przekonać, że literatura może być pasją i wspaniałą przygodą. Nie musi wiązać się z żadną nudą czy obowiązkiem. Czytaj dziecku od najmłodszych lat, a już wkrótce samo będzie sięgało po książki.

Poznawanie świata i kształtowanie wyobraźni
Dzięki czytaniu, młody człowiek może lepiej poznawać otaczający go świat - zwierzęta, rośliny, warzywa, owoce, pojazdy, zawody, kolory, liczby, miasta, góry, historię, tradycje czy obyczaje. Ukazany w książkach świat baśni pozwala również kształtować wyobraźnię i kreatywność dziecka.

Przekazywanie wartości
Literatura dziecięca zawiera wartościowe morały. Ich poznanie przez dziecko uwrażliwia je na ludzką krzywdę, rozbudza wrażliwość i empatię. Pozwala zrozumieć, że najważniejsze w życiu to być dobrym człowiekiem. Bezinteresownie pomagać innym ludziom, nawiązywać bliskie relacje, być uczciwym, pracowitym i prawdomównym. Nauka krytycznego myślenia
Najmłodsi są dziś poddawani wpływom kultury masowej oraz reklam, które kształtują w nich konsumpcjonistyczną postawę. Dzięki czytaniu książek łatwiej jest im zachować krytycyzm i kierować się w życiu własnymi wartościami. Samodzielne myślenie pomoże im być autentycznymi osobami, które nie ulegają naciskom innych ludzi.

Nauka dystansu i poczucia humoru
Książki dla dzieci są zwykle pełne humorystycznych akcentów. Dzięki temu można wspólnie ze swoim dzieckiem śmiać się na całe gardło podczas czytania i nabierać dystansu do codziennych problemów.Trening koncentracji
Współczesne dzieci mają spore trudności z zachowaniem koncentracji. Ma to związek zwłaszcza z nadmiarem różnego rodzaju bodźców. Czytanie książek pozwala natomiast ćwiczyć koncentrację uwagi oraz cierpliwość.

tagi:
2019-09-12 11:40:06

Komentarze

TEN ARTYKUŁ JESZCZE NIE MA KOMENTARZY. BĄDŹ PIERWSZY, WYRAŹ SWOJĄ OPINIĘ!

Dodaj komentarz

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

x