Co daje czytanie dzieciom? Poznaj kluczowe korzyści

Co daje czytanie dzieciom? Poznaj kluczowe korzyści

12.09.2019 11:40
Czytanie treści strony dostępne

Czytanie dzieciom książek to czynność, która nie tylko zapewnia im wspaniałą rozrywkę, lecz zarazem wpływa na rozwój fizyczny, intelektualny i emocjonalny.

Budowanie więzi z rodzicem
Wspólne czytanie książek ze swoim dzieckiem jest doskonałą okazją ku temu, aby zbudować z nim silną więź emocjonalną. W trakcie lektury możemy swoją pociechę mocno przytulić, czy okazać czułość za pomocą głosu. Poświęcony jej czas to najlepszy prezent, jaki może otrzymać od swojego rodzica.

Poszerzanie zakresu słownictwa
Kontakt z literaturą pomaga poszerzać zakres słownictwa u dziecka i uczy prawidłowej wymowy. Dzięki temu maluch lepiej będzie sobie radził w szkole. Dobre nawyki językowe ułatwią również nawiązywanie w przyszłości kontaktu z innymi ludźmi i zwiększą szansę na otrzymanie dobrej pracy.

Zachęcane do samodzielnego czytania
Czytając swojemu maleństwu książki zdołasz je przekonać, że literatura może być pasją i wspaniałą przygodą. Nie musi wiązać się z żadną nudą czy obowiązkiem. Czytaj dziecku od najmłodszych lat, a już wkrótce samo będzie sięgało po książki.

Poznawanie świata i kształtowanie wyobraźni
Dzięki czytaniu, młody człowiek może lepiej poznawać otaczający go świat - zwierzęta, rośliny, warzywa, owoce, pojazdy, zawody, kolory, liczby, miasta, góry, historię, tradycje czy obyczaje. Ukazany w książkach świat baśni pozwala również kształtować wyobraźnię i kreatywność dziecka.

Przekazywanie wartości
Literatura dziecięca zawiera wartościowe morały. Ich poznanie przez dziecko uwrażliwia je na ludzką krzywdę, rozbudza wrażliwość i empatię. Pozwala zrozumieć, że najważniejsze w życiu to być dobrym człowiekiem. Bezinteresownie pomagać innym ludziom, nawiązywać bliskie relacje, być uczciwym, pracowitym i prawdomównym. Nauka krytycznego myślenia
Najmłodsi są dziś poddawani wpływom kultury masowej oraz reklam, które kształtują w nich konsumpcjonistyczną postawę. Dzięki czytaniu książek łatwiej jest im zachować krytycyzm i kierować się w życiu własnymi wartościami. Samodzielne myślenie pomoże im być autentycznymi osobami, które nie ulegają naciskom innych ludzi.

Nauka dystansu i poczucia humoru
Książki dla dzieci są zwykle pełne humorystycznych akcentów. Dzięki temu można wspólnie ze swoim dzieckiem śmiać się na całe gardło podczas czytania i nabierać dystansu do codziennych problemów.Trening koncentracji
Współczesne dzieci mają spore trudności z zachowaniem koncentracji. Ma to związek zwłaszcza z nadmiarem różnego rodzaju bodźców. Czytanie książek pozwala natomiast ćwiczyć koncentrację uwagi oraz cierpliwość.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Dołącz do dyskusji

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu