Reklama Lubliniec Info

Pojemniki na odpady muszą spełniać normy inaczej nie odbiorą śmieci

Urząd Miejski w Lublińcu przypomina, że pojemniki na odpady zmieszane muszą spełniać odpowiednie wymagania. Od 1 października, kosze na śmieci bez normy PN-EN 840-1 nie zostaną opróżnione. To tylko dolewa oliwy do ognia w temacie śmieci w Lublińcu. Przypomnijmy, że od lipca papier oraz szkło odbierane jest podczas pierwszego wywozu w miesiącu co czasami skutkuje magazynowaniem tych frakcji czasami nawet do 6 tygodni na posesjach mieszkańców. Dodatkowo ograniczona została liczba odbieranych worków biodegradowalnych do jednej sztuki na wywóz.

Pojemniki przeznaczone do gromadzenia zmieszanych odpadów komunalnych muszą spełniać wymagania Polskich Norm lub deklaracje zgodności wystawioną przez producenta.

Polskie Normy określiły pojemniki na odpady pod numerem PN-EN 840-1, która zapewnia:

  • przystosowanie konstrukcyjne jak i wytrzymałościowe pojemnika do rozładunku mechanicznego,
  • odpowiednią konstrukcję zaczepu umożliwiającą opróżnienie go przez specjalistyczne pojazdy za pośrednictwem chwytaków grzebieniowych,
  • wyposażenie w kółka umożliwiające przemieszczanie,
  • maksymalne obciążenie: 50 kg dla pojemników 120 l oraz 100 kg dla pojemników 240 l.

W związku z powyższym, pojemniki niespełniające wymagań Polskich Norm, od dnia 1 października 2019 roku nie będą opróżniane.


Jak sprawdzić czy pojemnik na odpady spełnia normy?

Pojemnik spełniający normę PN-EN 840-1 ma oznaczenie przy klapie otwierającej kontener, w miejscu zaczepu do śmieciarki.

tagi: lubliniec, śmieci, odpady komunalne
2019-09-13 07:24:53 Lubliniec.Info, UM Lubliniec

Galeria: Kosze na śmieci bez norm

Komentarze

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI, WYRAŹ SWOJĄ OPINIĘ!

Dodaj komentarz
kubeł 2019-09-19, 10:54:59

a przepraszam, mam kubeł z tą normą i obok pisze 120L - 60 kg. więc jaki jest limit?

  Zgłoś komentarz

Rychu 2019-09-17, 21:41:29

Nowe pojemniki
Ciekawe czy nasi urzędnicy mają zamiar jakoś powiadomić osoby nie korzystające z internetu o zmianach dotyczących pojemników na odpady, bo jak na razie to żadnej informacji w formie listu nie było.

  Zgłoś komentarz

Zniesmaczona 2019-09-16, 12:44:55

Pojemniki z normą
To są jakieś żarty. Całkiem niedawno kupiłam pojemnik metalowy ze względu na popiół z pieca, który raczej jest ciepły i zwykły plastikowy pojemnik się topi. Jeśli mieszkańcy na to pozwolą, to za niedługo będziemy płacili krocie, a wywózka będzie coraz bardziej ograniczona i restrykcyjna...... i znów będą pełne rowy śmieci.

  Zgłoś komentarz

AAAAAAAAAA 2019-09-15, 23:07:56

pojemniki
Czy szanowni urzędnicy domy budują od komina i dachu, a na samym końcu fundamenty i ławy zalewają? Gospodarka śmieciowa wprowadzona została w którym roku? i obowiązuje od ilu już lat? było kilka firm które wykonywały usługi i wywóz odpadów, jedne z tych firm przywoziły pojemniki inne dawały możliwość dzierżawy lub kupna pojemnika była również możliwość kupna we własnym zakresie pojemnika,które można było nabyć np. w centrum ogrodniczym "Stodoła" co wielu mieszkańców uczyniło i kupiło własne pojemniki, a teraz ktoś się obudził i nagle trzeba mieć na pojemniku polskie normy. Czy te normy polskie same zagospodarują wywiozą i zutylizują te śmieci?

  Zgłoś komentarz

r^9QJLy-9]Z^k=6(O6j~{2wB%K'q(}sT-]Xq9vl=Q~]o;Luc,D 2019-09-15, 03:19:16

XD
Ale wymysły.

  Zgłoś komentarz

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

x