Pojemniki na odpady muszą spełniać normy inaczej nie odbiorą śmieci

Pojemniki na odpady muszą spełniać normy inaczej nie odbiorą śmieci

13 września 2019, godz. 7:24
Lubliniec.Info, UM Lubliniec
Udostępnij: Kopiuj link

Urząd Miejski w Lublińcu przypomina, że pojemniki na odpady zmieszane muszą spełniać odpowiednie wymagania. Od 1 października, kosze na śmieci bez normy PN-EN 840-1 nie zostaną opróżnione. To tylko dolewa oliwy do ognia w temacie śmieci w Lublińcu. Przypomnijmy, że od lipca papier oraz szkło odbierane jest podczas pierwszego wywozu w miesiącu co czasami skutkuje magazynowaniem tych frakcji czasami nawet do 6 tygodni na posesjach mieszkańców. Dodatkowo ograniczona została liczba odbieranych worków biodegradowalnych do jednej sztuki na wywóz.

Pojemniki przeznaczone do gromadzenia zmieszanych odpadów komunalnych muszą spełniać wymagania Polskich Norm lub deklaracje zgodności wystawioną przez producenta.

Polskie Normy określiły pojemniki na odpady pod numerem PN-EN 840-1, która zapewnia:

  • przystosowanie konstrukcyjne jak i wytrzymałościowe pojemnika do rozładunku mechanicznego,
  • odpowiednią konstrukcję zaczepu umożliwiającą opróżnienie go przez specjalistyczne pojazdy za pośrednictwem chwytaków grzebieniowych,
  • wyposażenie w kółka umożliwiające przemieszczanie,
  • maksymalne obciążenie: 50 kg dla pojemników 120 l oraz 100 kg dla pojemników 240 l.

W związku z powyższym, pojemniki niespełniające wymagań Polskich Norm, od dnia 1 października 2019 roku nie będą opróżniane.


Jak sprawdzić czy pojemnik na odpady spełnia normy?

Pojemnik spełniający normę PN-EN 840-1 ma oznaczenie przy klapie otwierającej kontener, w miejscu zaczepu do śmieciarki.

Galeria: Kosze na śmieci bez norm

Zobacz całą galerię

Komentarze

K
kubeł 19 września 2019, godz. 10:54
Zgłoś

a przepraszam, mam kubeł z tą normą i obok pisze 120L - 60 kg. więc jaki jest limit?

R
Rychu 17 września 2019, godz. 21:41
Zgłoś
Nowe pojemniki

Ciekawe czy nasi urzędnicy mają zamiar jakoś powiadomić osoby nie korzystające z internetu o zmianach dotyczących pojemników na odpady, bo jak na razie to żadnej informacji w formie listu nie było.

Z
Zniesmaczona 16 września 2019, godz. 12:44
Zgłoś
Pojemniki z normą

To są jakieś żarty. Całkiem niedawno kupiłam pojemnik metalowy ze względu na popiół z pieca, który raczej jest ciepły i zwykły plastikowy pojemnik się topi. Jeśli mieszkańcy na to pozwolą, to za niedługo będziemy płacili krocie, a wywózka będzie coraz bardziej ograniczona i restrykcyjna...... i znów będą pełne rowy śmieci.

A
AAAAAAAAAA 15 września 2019, godz. 23:07
Zgłoś
pojemniki

Czy szanowni urzędnicy domy budują od komina i dachu, a na samym końcu fundamenty i ławy zalewają? Gospodarka śmieciowa wprowadzona została w którym roku? i obowiązuje od ilu już lat? było kilka firm które wykonywały usługi i wywóz odpadów, jedne z tych firm przywoziły pojemniki inne dawały możliwość dzierżawy lub kupna pojemnika była również możliwość kupna we własnym zakresie pojemnika,które można było nabyć np. w centrum ogrodniczym "Stodoła" co wielu mieszkańców uczyniło i kupiło własne pojemniki, a teraz ktoś się obudził i nagle trzeba mieć na pojemniku polskie normy. Czy te normy polskie same zagospodarują wywiozą i zutylizują te śmieci?

R
r^9QJLy-9]Z^k=6(O6j~{2wB%K'q(}sT-]Xq9vl=Q~]o;Luc,D 15 września 2019, godz. 3:19
Zgłoś
XD

Ale wymysły.

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu