Jak nadać paczkę paczkomatem?

Jak nadać paczkę paczkomatem?

19.09.2019 8:27
Czytanie treści strony dostępne

Paczkomaty to wspaniałe odkrycie ostatnich lat. Te proste maszyny są wręcz niezastąpione przy dzisiejszym tempie życia. Wiele osób nie ma czasu, by czekać na kuriera albo biegać po mieście w poszukiwaniu punktu odbioru. Dlatego coraz więcej Polaków korzysta z tej usługi, a w tym poradniku wyjaśnimy jak nadać paczkę do kogoś za pomocą paczkomatu.

Paczkomat – prosta usługa, prosty mechanizm
Nadanie paczki nigdy nie było prostsze. Aby nadać paczkę za pomocą paczkomatu potrzebujemy tylko kilku informacji i kilkudziesięciu sekund spędzonych przy paczkomacie. Paczka umieszczona w odpowiedniej skrytce zostanie odebrana przez kuriera i przekazana do docelowego paczkomatu. Paczkomaty można znaleźć w większości miast w Polsce, przeważnie w wielu atrakcyjnych lokacjach, a ciągle ich przybywa.

Przed nadaniem – informacje na temat przesyłki
Przede wszystkim musimy mieć kilka informacji odnośnie do naszego adresata. Najważniejszy jest numer telefoniczny. To na niego zostanie wysłany SMS z potwierdzeniem nadania, informacją o dostarczeniu i kod odbioru. Numer telefoniczny odbiorcy pozwoli na zweryfikowanie jego tożsamości. Niektóre paczkomaty proszą również o podanie adresu e-mail adresata. Potrzebny nam będzie również kod paczkomatu, do którego ma zostać wysłana przesyłka. Przed wysłaniem powinniśmy sprawdzić orientacyjne gabaryty przesyłki. Każda paczka, nawet ta wysyłana paczkomatem, powinna być w odpowiedni sposób zabezpieczona. Należy więc stosować adekwatne wypełniacze, folie, tkaniny i inne środki.

Paczkomat – nadawanie przesyłki przez usługę „Manager Paczek”
„Manager Paczek” to specjalne narzędzie, które służy klientom firmy InPost do jak najszybszej rejestracji wielu przesyłek i do sprawnej ich wysyłki. Konto „Manager Paczek” jest darmowe, dlatego często korzystają z niego sklepy, firmy, a także zwykłe osoby, które często nadają paczki. Aby nadać przesyłkę przez „Manager Paczek”, musimy zalogować się na stronie www.inpost.pl i wybrać „Wyślij przesyłki”. W tej sekcji możemy wygenerować etykiety, które zawierają informacje na temat naszych przesyłek, w tym ich gabaryty, numery telefonów odbiorców i inne. Kiedy podamy informacje, „Manager Paczek” wyliczy koszt nadania i przekieruje nas do strony z płatnościami. Po zrealizowaniu płatności otrzymamy specjalną etykietę, którą należy wydrukować. Teraz wystarczy dobrze zapakowaną przesyłkę zabrać do paczkomatu. Zazwyczaj wystarczy zeskanować kod z etykiety przy nadaniu i wsadzić paczkę do skrytki albo podać numer ręcznie przy pomocy dotykowej klawiatury. Paczkę umieszczamy w skrytce. Od tej pory możemy śledzić naszą przesyłkę za pomocą funkcji śledzenia paczek.

Paczkomat – nadawanie przesyłki bez „Managera Paczek”
Najprostszym sposobem będzie jednak zwykłe nadanie bezpośrednie w paczkomacie. Można z niego korzystać, jeśli paczkomat jest wyposażony w funkcje płatności kartą. Przychodzimy do paczkomatu i wybieramy „Nadaj przesyłkę”. W tym momencie paczkomat sam będzie podpowiadał nam co mamy robić. Musimy więc podać numery telefonów – nasz i odbiorcy, gabaryty paczki i kod paczkomatu, do którego ma trafić paczka. Paczkomat na podstawie gabarytów określi kwotę przesyłki. Możemy zapłacić przy pomocy terminala zbliżeniowego albo konta „Manager Paczek”. Teraz umieszczamy przesyłkę w skrytce, która właśnie się otwarła. Od tego momentu mamy dostęp do funkcji śledzenia przesyłki, a nasz odbiorca zostanie poinformowany o tym, że jego paczka ruszyła w drogę. Teraz wystarczy czekać, aż przesyłka trafi do adresata.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Dołącz do dyskusji

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu