Dni Hadynowskie w 100-lecie urodzin założyciela Zespołu „Śląsk” – Inauguracja 67. sezonu artystycznego

Dni Hadynowskie w 100-lecie urodzin założyciela Zespołu „Śląsk” – Inauguracja 67. sezonu artystycznego

26 września 2019, godz. 11:23
ZPiT Śląsk, foto: I. Dorożański
Udostępnij: Kopiuj link

Pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego, 25 września 2019 roku Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” zainaugurował kolejny sezon artystyczny. Rozpoczynając 67. rok działalności w dniu 100. rocznicy urodzin swojego założyciela, Zespół „Śląsk” zaprosił do swojej siedziby uczniów i pedagogów szkół, których patronem jest Stanisław Hadyna. Wieczorem, w Kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Koszęcinie odbyła się okolicznościowa msza święta w intencji Stanisława Hadyny, w oprawie muzycznej chóru i orkiestry Zespołu „Śląsk”.

Tegoroczne rozpoczęcie sezonu artystycznego miało wymiar szczególny, przypadło bowiem w 100. rocznicę urodzin Stanisława Hadyny. W ramach trwających z tej okazji Dni Hadynowskich w Zespole „Śląsk”, już 24 września odbyła się konferencja „Styl muzyczny Stanisława Hadyny – artystyczne i kulturowe konteksty twórczości”, a z kameralnym koncertem pieśni polskich wystąpili Grzegorz Piotr Kołodziej i Wojciech Szymczewski, wpisując się w jubileuszowy cykl „Koncertów na Zamku”. 25 września, dokładnie w dniu setnych urodzin założyciela i patrona Zespołu „Śląsk” odbył się z kolei Zlot Szkół Hadynowskich i uroczysty koncert chóru, baletu i orkiestry Zespołu „Śląsk” inaugurujący nowy sezon artystyczny. Zwieńczeniem tego wyjątkowego dnia, pełnego wspomnień i artystycznych emocji, była msza święta w intencji Stanisława Hadyny z oprawą muzyczną chóru i orkiestry Zespołu „Śląsk”, wzbogacona krótkim koncertem pieśni opracowanych i skomponowanych przez Hadynę.

Organizowany od kilku lat Zlot Szkół Hadynowskich to piękna tradycja łącząca młodych miłośników kultury ludowej w pielęgnowaniu pamięci o założycielu Zespołu i jego współtwórcach. W spotkaniu jak co roku uczestniczyli przedstawiciele: Szkoły Podstawowej im. St. Hadyny we Frydku, Polskiej Szkoły Podstawowej im. St. Hadyny w Bystrzycy na Zaolziu, Szkoły Podstawowej Nr 25 im. St. Hadyny w Chorzowie-Maciejkowicach oraz uczniowie i nauczyciele placówki należącej do grupy „Szkół Hadynowskich” - Zespół Szkolno-Przedszkolny Nr 2 im. Jerzego Wójcika w Piekarach Śląskich. Podczas tegorocznego Zlotu uczniowie wzięli udział w konkursie wiedzy o życiu i twórczości Stanisława Hadyny, spotkali się na uroczystym Apelu Pamięci i złożyli kwiaty pod pomnikiem założyciela Zespołu. Młodzież wysłuchała także krótkiego koncertu laureatów głównej nagrody tegorocznego XXVI Regionalnego Przeglądu Pieśni im. prof. Adolfa Dygacza „Śląskie Śpiewanie” - Dziewczęcej Grupy Śpiewaczej „Sójki”.

Spotkanie szkół koordynowało Śląskie Centrum Edukacji Regionalnej. Odbywające się 24 i 25 września Dni Hadynowskie w Zespole „Śląsk” patronatem honorowym objął Marszałek Województwa Śląskiego, a zrealizowano je z programu Kultura Dostępna,
w ramach współpracy z Narodowym Centrum Kultury.

Ukoronowaniem tegorocznego Zlotu Szkół, Dni Hadynowskich i punktem kulminacyjnym obchodów Roku Stanisława Hadyny był koncert chóru, baletu i orkiestry Zespołu „Śląsk” pod dyrekcją Zygmunta Magiery. Programem z najpiękniejszym repertuarem ludowo-narodowym artyści uroczyście zainaugurowali 67. sezon artystyczny Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Wśród wielu znakomitych gości obecnych na koncercie byli m.in. Zastępca Dyrektora Departamentu Narodowych Instytucji Kultury MKiDN Katarzyna Saks, Sekretarz Województwa Śląskiego Karolina Kosowska-Raczek - reprezentująca Marszałka Województwa Śląskiego, Zastępca Przewodniczącego Komisji Edukacji, Nauki i Kultury Sejmiku Województwa Śląskiego Zbigniew Przedpełski, Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków Łukasz Konarzewski, a także przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, oświaty, mediów, duchowieństwa
i zaprzyjaźnionych z Zespołem „Śląsk” instytucji – jednym słowem grono wspaniałych przyjaciół Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.

Plany na nowy sezon…

Rozpoczynając nowy sezon w dniu setnych urodzin swojego patrona, „Śląsk” przygotowuje się już do przedsięwzięć, które czekają artystów w ciągu najbliższych kilku miesięcy. W połowie października chór i balet Zespołu wyruszą w daleką podróż do Japonii z okazji 100-lecia nawiązania oficjalnych stosunków dyplomatycznych między Polską i Japonią. Wystąpią z trzydziestoma koncertami, odwiedzając 18 miast w niemal całym Kraju Kwitnącej Wiśni, wśród nich znajdą się m.in. Tokyo, Nagoya, Hiroshima, Kyoto, Osaka, Sapporo i Yokohama. W grudniu z kolei, chór i orkiestra Zespołu zawiozą polską kolędę za Ocean, do Stanów Zjednoczonych i Kanady. Wrócą do Polski wprost na wigilijną kolację. Obydwie dalekie trasy koncertowe Zespołu „Śląsk” otrzymały dofinansowanie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wypełniając swoją misję ambasadora polskiej kultury, „Śląsk” będzie także w 2020 roku podejmował działania o charakterze międzynarodowym. Oprócz udziału
w międzynarodowych targach branży muzycznej, a także corocznych przedsięwzięć przyciągających do siedziby Zespołu gości z zagranicy, jak np. Letnia Szkoła Artystyczna czy Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny „Silesia”, Zespół wyruszy w kolejne dalekie podróże poza granice kraju. W planach koncerty m.in. w Australii, Brazylii, a także nieco bliżej, za wschodnią granicą, na Ukrainie.

Z ciekawszych przedsięwzięć, w których - jeszcze przed końcem tego roku - będą uczestniczyć artyści Zespołu „Śląsk”, należy wymienić udział w koncercie Eurowizji Junior, który odbędzie się 24 listopada w Gliwicach. W listopadzie do Nowego Jorku wyjedzie też grupa tancerzy Zespołu uczestniczących w projekcie „Soft Power” - widowisku tanecznym łączącym elementy tańca ludowego i tańca współczesnego, do muzyki elektronicznej, a w choreografii Michaiła Zubkova – choreografa, pedagoga
i kierownika baletu Zespołu „Śląsk”. W grudniu z kolei, w Pułtusku, pod kierunkiem artystów Zespołu „Śląsk”, a przy współpracy ze Stowarzyszeniem Wspólnota Polska, odbędą się warsztaty dla młodych choreografów z Ameryki Południowej, członków polonijnych zespołów folklorystycznych.

W nowym sezonie artystycznym Zespół „Śląsk” będzie kontynuował aktywne uczestnictwo w celebrowaniu rocznic wybuchu powstań śląskich. Podobnie jak w tym roku, w którym świętowaliśmy setną rocznicę I powstania, Zespół nie zapomni o kolejnych datach wyzwolicielskich zrywów, których jubileusze przypadają w 2020 i 2021 roku. Programy patriotyczne: „Zespół „Śląsk” dla Niepodległej” oraz „Pieśń o Ojczyźnie”, zawierające w repertuarze m.in. pieśni powstańców górnośląskich, wciąż będą stanowić doskonałą oprawę rocznicowych uroczystości i okolicznościowych spotkań.

W planach na 2020 rok znalazły się także przygotowania do Roku Jana Pawła II, ustanowionego przez Sejm RP z okazji przypadającej 18 maja 2020 roku setnej rocznicy urodzin Ojca Świętego. Zespół „Śląsk” od 2008 roku posiada w swoim repertuarze specjalny program dedykowany św. Janowi Pawłowi II – „Santo Subito!” oraz płytę pod tym samym tytułem. Program przygotowany wówczas jako hołd pamięci z okazji 30. rocznicy pontyfikatu Papieża Polaka, to kolekcja polskich pieśni religijnych, muzyki sakralnej i utworów, które były zawsze bliskie sercu Jana Pawła II, jak np. „Czarna Madonna” czy „Barka”. Z okazji jubileuszu urodzin Ojca Świętego, Zespół „Śląsk” będzie częściej sięgał po ten repertuar, aby godnie upamiętnić tę wielką postać.

Galeria: Dni Hadynowskie w 100-lecie urodzin założyciela Zespołu „Śląsk” – Inauguracja 67. sezonu artystycznego

Zobacz całą galerię

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu