Leczenie atopowego zapalenia skóry

Leczenie atopowego zapalenia skóry

26.09.2019 13:17
Czytanie treści strony dostępne

Atopowe zapalenie skóry jest przewlekłą chorobą zapalną, która charakteryzuje się uporczywym swędzeniem skóry oraz rozmieszczeniem na niej bolesnych zmian. Chociaż nie ma jeszcze skutecznego lekarstwa na AZS, można z powodzeniem stosować leczenie objawowe, które sprawi, że życie z tą chorobą stanie się o wiele łatwiejsze. Jak wygląda leczenie, które minimalizuje i łagodzi objawy atomowego zapalenia skóry?

Przewlekły charakter atopowego zapalenia skóry sprawia, że leczenie tej choroby bywa długie i uporczywe. Proces leczenia AZS zależy w dużym stopniu od wieku pacjenta i tego, jak zaawansowana jest choroba, a ponieważ pierwsze objawy występują zazwyczaj już w dzieciństwie, im wcześniej zaczniemy terapię, tym lepiej. Często metody stosowane w domu pozwalają na niemal pełne wyciszenie objawów.

Atopowe zapalenie skóry — jaką domową pielęgnację stosować?
Atopowa skóra wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Naskórek chorego ciągle się przesusza, dlatego musi być systematycznie nawilżany, dlatego należy stosować odpowiednie kosmetyki w postaci kremów lub płynów dodawanych do kąpieli. Osobom chorym na atopowe zapalenie skóry zaleca się także unikanie długich i gorących kąpieli, ponieważ gorąca woda negatywnie wpływa na naskórek. Należy także zaprzestać używania mocnych detergentów, za to zacząć regularnie nawilżać i natłuszczać skórę specjalnie przeznaczonymi do tego kremami lub oliwkami.

Leczenie AZS pod nadzorem lekarza
To jaką formę będzie miało leczenie atopowego zapalenia skóry, zależy w dużej mierze od jego natężenia. W lekkich przypadkach lekarz zaleci smarowanie skóry specjalnymi kremami. Do niedawna stosowano niemal wyłącznie maści sterydowe, które przy dłuższym stosowaniu nadwały skórze charakterystycznej struktury, przypominającej pergamin. Obecnie używa się kremów przeciwzapalnych, które leczą AZS, nie niszcząc skóry. W cięższych przypadkach stosuje się leczenie doustnymi środkami immunosupresyjnymi oraz niekiedy, wspomagająco, tabletkami przeciwalergicznymi. W najcięższych przypadkach AZS stosuje się terapię lekami zawierającymi sterydy.

Atopowe zapalenie skóry jest chorobą, której objawy wzmagają się w sytuacjach stresowych, dlatego coraz częściej do przebiegu leczenia włącza się profesjonalną psychoterapię, na której pacjent poznaje techniki radzenia sobie ze stresem i niepokojem.
Dieta jako element leczenia atopowego zapalenia skóry

Według wielu specjalistów skuteczne leczenie AZS nie może się obyć bez włączenia do niego specjalnej diety. Chorzy powinni wyłączyć z diety krowie mleko, które jest częstym alergenem nasilającym postęp choroby. Powinni oni także unikać produktów zawierających histaminę, czyli na przykład czekolady, ryb, szpinaku i pomidorów. Dieta chorego powinna być bogata w witaminy z grupy B.

Leczenie AZS jest procesem złożonym, który trwa nieprzerwanie przez całe życie chorego. Chociaż jest to choroba przewlekła, odpowiednia pielęgnacja, przestrzeganie diety oraz stosowanie się do wskazówek lekarza, mogą skutecznie wyciszyć jej objawy, a choremu pozwolić normalnie cieszyć się życiem.

Artykuł powstał we współpracy ze stroną febumed.com.pl

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Dołącz do dyskusji

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu