Sukces Karoliny Krupy

13 września, w auli Bł. Jakuba Strzemię w Krakowie, odbyło się uroczyste podsumowanie VIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Historyczno - Literackiego "Polskie więźniarki z Ravensbrück" pod patronatem dr Wandy Półtawskiej, która była także honorowym gościem spotkania. Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa w Pińczycach.

Spośród 150 nadesłanych prac, w kategorii szkół gimnazjalnych została doceniona praca absolwentki Gimnazjum im. Św. Edyty Stein w Lublińcu - Karoliny Krupy (obecnie uczennica Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Lublińcu). W kategorii szkół gimnazjalnych Karolina zajęła trzecie miejsce.

Podczas spotkania w Krakowie wszyscy obecni mieli okazję wysłuchać wykładu Pani dr Wandy Półtawskiej, która mówiła o wartości życia ludzkiego, obowiązkach młodego pokolenia wobec siebie, starszych i ojczyzny. Mówiła między innymi: „Okres II wojny światowej zniszczył poczucie godności człowieka, a wartość życia ludzkiego zmalała. Ludzie, którzy oddali życie za naszą ojczyznę, są wzorem dla następnego pokolenia. Człowiek musi odnaleźć swoją tożsamość”.

Te ważne słowa towarzyszyły również nagrodzonym w konkursie podczas wyjazdu do Niemiec, który zorganizowany został w dniach 20 – 22 września. Karolina wraz z innymi laureatami zwiedziła Lipsk, obóz w Ravensbrück, Poczdam i Berlin. W Lipsku miała okazję zobaczyć Pomnik Bitwy Narodów, Stary Ratusz, Budynek Starej Giełdy, piwnicę Aurebacha – miejsce, w którym toczyła się akcja „Fausta” Johanna Wolfganga von Goethego czy Kościół św. Tomasza - miejsce działalności i pochówku Jana Sebastiana Bacha.

Kolejnym i najważniejszym punktem programu było zwiedzanie byłego obozu koncentracyjnego KL Ravensbrück, gdzie obecnie utworzono Muzeum Pamięci i Przestrogi. Pełnym emocji okazał się także dla wszystkich nocleg w budynkach mieszkalnych byłych nadzorczyń SS tego obozu.

Laureaci konkursu zwiedzali również Park Sanssouci w Poczdamie, stanowiący niezwykle imponujące otoczenie letniej rezydencji Fryderyka II Wielkiego.

Ostatnim punktem wyjazdu było zwiedzanie wystawy w Muzeum „Topografii Terroru” w Berlinie. To na tym właśnie miejscu znajdowała się w latach 1933-1945 centrala nazistowskiego terroru: Gestapo, dowództwo SS, służba bezpieczeństwa SS oraz Główny Urząd Bezpieczeństwa Rzeszy. Stąd kierowano prześladowaniem i zagładą opozycji politycznej narodowego socjalizmu w kraju i za granicą. Tutaj organizowano ludobójstwo europejskich Żydów i Romów. Ekspozycja, którą oglądali zwiedzający przedstawiała historię tego miejsca oraz dokonywanych przez nazistów na terenie całej Europy zbrodni.

Udział Karoliny w konkursie zwieńczony zostanie ponadto książką, w której znajdą się prace wszystkich nagrodzonych. Z niecierpliwością czekamy na jej publikację, a Karolinie życzymy dalszych sukcesów i dalszej, tak wielkiej wrażliwości na ból i cierpienie drugiego człowieka, którą umiejętnie potrafiła przedstawić w swojej zwycięskiej pracy i zyskać uznanie komisji konkursowej.

Opiekun: Katarzyna Koza

tagi: edukacja, ZS św. Edyty Stein Lubliniec
2019-10-01 10:29:39 nadesłane ZS im. św. E. Stein

Galeria: Sukces Karoliny Krupy

Komentarze

TEN ARTYKUŁ JESZCZE NIE MA KOMENTARZY. BĄDŹ PIERWSZY, WYRAŹ SWOJĄ OPINIĘ!

Dodaj komentarz

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

x