Co za noc! Noc Kultury w MDK

Co za noc! Noc Kultury w MDK

07.10.2019 11:23
MDK Lubliniec
Czytanie treści strony dostępne

Od 3 do 5 października trwał Lubliniecki Weekend Kultury. Kościół św. Mikołaja, Muzeum Edyty Stein, Lubiteka i oczywiście Miejski Dom Kultury - te miejsca dały mieszkańcom kilkanaście kulturalnych propozycji, wśród których były spotkania autorskie, wernisaże wystaw i koncerty. W MDK kumulacja wydarzeń nastąpiła 5 października – to była prawdziwa Noc Kultury! Oto relacja z tych wydarzeń.

Wyprawa do świata barw
Po wystawach prac w Madrycie, Lizbonie, Rzymie Aneta Barglik – polska malarka, absolwentka Instytutu Sztuk Pięknych Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, Wydziału Malarstwa sztalugowego w pracowni prof. Mariana Jarzemskiego – zawitała ze swoimi obrazami do Lublińca.
W holu MDK można oglądać jej wystawę pt. „Barwna rzeczywistość”. To prawdziwa uczta dla oka – artystka zabiera w abstrakcyjny świat kolorów. Jednocześnie delikatnie zaznacza rzeczywistość, dając szerokie pole jej interpretacji. Na wernisażu prac, który odbył się 5 października, Aneta Barglik zachęcała do puszczenia wodzy wyobraźni, zagłębienia się w kolorową rzeczywistość jej prac. Warto znaleźć kilka chwil, by spojrzeć na obrazy artystki.

Muzyczna podróż w nieznane
Młodzieżowa Orkiestra z miasta partnerskiego Kiskunmajsy dała niezapomniany koncert muzyki filmowej. Wyjątkowy klimat tego koncertu zapewniła muzyka oraz animacje. Wykonawcy w zasadzie zeszli na dalszy plan – grając przy minimalnym oświetleniu, widzowie chłonęli obrazy, fragmenty filmów i wykonane do nich utwory. A pojawiły się motywy muzyczne z „Piratów z Karaibów”, „Robin Hooda” czy „Gwiezdnych Wojen”. Trzeba przyznać, że ich wykonanie było iście mistrzowskie! Doceniła to publiczność na stojąco oklaskując muzyków. Niesłabnący aplauz skłonił Jánosa Bozókę – kapelmistrza orkiestry – do zagrania razem z orkiestrą bisów!

Niespodzianką tego wieczoru był występ zespołu z Redy, które również jest miastem partnerskim Lublińca. Redzanie zaśpiewali i zatańczyli wprowadzając w część wieczoru inspirowaną folkiem.
Ostatnim punktem Nocy Kultury w MDK był koncert Etnos Ensemble. Zespół inspiruje się polską muzyką ludową, bałkańskim folkiem, twórczością klezmerską i faktycznie taką mieszankę dźwięków zafundował publiczności. Śmiało można powiedzieć, że była to muzyczna uczta. Kompozycje wykonane przez muzyków u jednych wywoływały ciarki, u innych uśmiech lub błogostan. Jedno jest pewne – publiczność była zachwycona. Etnos Ensemble był dwukrotnie wywoływany na bisy, a owacje były - oczywiście – na stojąco.

Wstęp na wydarzenia kulturalne w MDK w ramach „Nocy Kultury” był darmowy.

Galeria: Lubliniecka Noc Kultury 2019 w MDK

Zobacz całą galerię

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Dołącz do dyskusji

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu