RPO złożył żądanie wszczęcia postępowania Starosty ws. firmy Krynicki Recykling

RPO złożył żądanie wszczęcia postępowania Starosty ws. firmy Krynicki Recykling

22 października 2019, godz. 12:15
RPO
Udostępnij: Kopiuj link

Przed tygodniem na spotkaniu z RPO mieszkańcy skarżyli się na uciążliwości sąsiadującej z ich osiedlem przetwórni szkła Krynicki Recycling. To m.in. zapach, hałas, szklany pył w powietrzu.

Zdaniem mieszkańców samorząd gminny, powiatowy i instytucje rządowe nie są w stanie poradzić sobie z tym problemem
Eksperci RPO zauważyli na spotkaniu, że punktem wyjścia w tej sprawie jest udokumentowanie sytuacji poprzez formalne zlecenie tzw. przeglądu ekologicznego.

17 października, dwa dni po spotkaniu w Lublińcu, RPO formalnie wezwał Starostę do wszczęcia postępowania w sprawie takiego przeglądu i do zobowiązania przedsiębiorcy do wykonania go i przedstawienia władzom.

Jednocześnie RPO zgłosił udział w tym postępowaniu. Prosi też Burmistrza Lublińca, a także Śląskiego i Powiatowego Inspektora Ochrony Środowiska o pilne przekazanie całej dokumentacji potrzebnej Staroście.

Rzecznik Praw Obywatelskich pokazuje, jak skoordynować działania władz, aby skutecznie zebrać informacje i doprowadzić do sytuacji, w której prawo do wolności działalności gospodarczej nie będzie w sprzeczności z prawem mieszkańców do czystego środowiska.

Adam Bodnar przypomina, że w takiej sytuacji, jak w Lublińcu, art. 237 Prawa ochrony środowiska pozwala Staroście, by zobowiązał przedsiębiorcę do sporządzenia i przedłożenia przeglądu ekologicznego. Lubliniecka fabryka może bowiem negatywnie oddziaływać na środowisko, przez co przepisy (art. 3 pkt 11 ustawy) rozumieją także negatywne oddziaływanie na zdrowie ludzi.

W ocenie Rzecznika zakres przeglądu ekologicznego powinien dotyczyć wpływu działania przedsiębiorstwa na zdrowie (w tym zdrowie psychiczne) mieszkańców. Przegląd powinien przy tym obejmować ocenę wszystkich trzech zasadniczych źródeł potencjalnego zagrożenia dla zdrowia ludzi:

  • niezorganizowanej emisji pyłów,
  • emisji odorów
  • emisji hałasu.

Należy też rozważyć, czy nie wskazać przedsiębiorcy, jaką metodą prowadzić badania. Ma to duże znaczenie zwłaszcza w kontekście braku powszechnie obowiązujących przepisów regulujących metody pomiaru jakości zapachowej powietrza.

Przedstawione w przeglądzie fakty powinny zostać zweryfikowane na podstawie wyników kontroli instalacji (w tym także czynności związanych z kontrolą transportu odpadów do instalacji), jak również w oparciu o zgłoszenia uciążliwości ze strony sąsiadów nieruchomości. RPO wie, że takie zgłoszenia były – ludzie kierowali je w szczególności do Burmistrza Lublińca, Śląskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska, Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego, a także do Starosty Lublinieckiego.

Potrzebne może się także okazać przesłuchanie świadków (mieszkańców i pracowników zakładów zlokalizowanych w sąsiedztwie).

Środki te powinny pozwolić na ustalenie skali (częstotliwości, natężenia) zapylenia, emisji odorów i emisji hałasu, co umożliwi precyzyjne określenie zakresu przeglądu ekologicznego oraz metod badań i studiów przeprowadzanych na jego potrzeby.

Z pismem Rzecznika Praw Obywatelskich do Starosty Lublinieckiego można zapoznać się klikając tutaj.

Komentarze

J
ja 30 października 2019, godz. 1:13
Zgłoś
ciotka

starosta to pionek, ciągle na stołku, a robić się nie chce. ma klakierów lakierowanych na wice stołkach, a ludzie na nich głosują. chyba głónie urzędnicy i ich rodziny. żenada

M
M 23 października 2019, godz. 13:38
Zgłoś

zezwolenie na budowę wydaje chyba Starostwo?

M
mieszkaniec 22 października 2019, godz. 20:49
Zgłoś

Tylko że chyba burmistrz tej firmie udostępnił teren, i pewnie dał zezwolenie na budowę tego zakładu. Miasto było pełne zachwytu,że powstanie tak nowoczesny zakład recyklingu, prawie w centrum miasta.

P
poinformowany 22 października 2019, godz. 17:56
Zgłoś
Już to widzę

Już to widzę, jak starosta bierze się do "roboty". Ludzie są ślepi że na niego głosują, wystarczy to porównać do burmistrza który więcej czy mniej ale cały czas coś robi, interesuje się miastem, chodzi na takie spotkanie podczas gdy starosta ma wszystko w 4 literach.

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu