Pomnik przyrody zagraża bezpieczeństwu - drzewo usunąć czy nie?

Pomnik przyrody zagraża bezpieczeństwu - drzewo usunąć czy nie?

24.10.2019 12:16
Czytanie treści strony dostępne

Pomnik przyrody zagraża bezpieczeństwu - drzewo usunąć czy nie? W tej sprawie, na najbliższej sesji Rada Miejska w Lublińcu ponownie zajmie się przyszłością pomnika przyrody przy ul. Sobieskiego w Lublińcu.

Buk pospolity rosnący przy ul. Sobieskiego w Lublińcu, tuż obok budynku Sądu oraz Zakładu Karnego w Lublińcu może wkrótce stracić status pomnika przyrody po blisko 20 latach jego posiadania.

Władze miejskie w ostatnim czasie zleciły wykonanie badań dendrologicznych drzew i niestety wyniki tego drzewa nie są optymistyczne. 

- Na wysokości 25cm od poziomu gruntu, drewno nieuszkodzone stanowi zaledwie 18%, a drewno uszkodzone aż 72%.
Na wysokości 180cm drewno nieuszkodzone stanowi 41%, a drewno uszkodzone 53% - podaje w mediach społecznościowych zastępca burmistrza Anna Jonczyk-Drzymała. - Co ważne, dla zachowania stabilności pnia minimalna wytrzymałość resztkowa litego drewna pnia powinna wynosić 48%, a w tej chwili wynosi tylko 18% - dodaje

Buk pospolity przy ul. Sobieskiego dwukrotnie był poddany ekspertyzie. W 2010 roku zalecono zabiegi pielęgnacyjne, założono trzy komplety wiązań elastycznych, wykonano cięcia pielęgnacyjne, prześwietlające i sanitarne. Ówczesny koszt ekspertyzy i zabiegów wynosił ponad 4 tys. zł. Koszt tegorocznej ekspertyzy obejmującej dwa drzewa to kwota 4.797 zł.

Podczas wrześniowej sesji Rady Miejskiej, radni po długiej dyskusji przesunęli podjęcie decyzji o ewentualnym odebraniu statusu pomnika przyrody omawianemu drzewu. Utrata stopnia ochrony przyrody pozwoli władzom miejskim na usunięcie drzewa. Sprawa nie jest prosta. Czy uda się w pewien sposób pomóc uratować buk? Jakie są szacunkowe koszty, czy przyniesie to zamierzony skutek i czy jest to opłacalne? Czy ryzykować i ponosić odpowiedzialność za ewentualne szkody w mieniu, zdrowiu czy może życia w przypadku przewrócenia się drzewa? W jaki sposób zagospodarować to miejsce w przypadku wycinki? Z tymi pytaniami radni zmierzą się już 29 października na sesji.

Galeria: Buk pospolity ul. Sobieskiego

Zobacz całą galerię

Komentarze

Wyciąć 2019-10-25, 08:38:47
Zgłoś
Wiadomo, że pomnik przyrody, duże dojrzałe drzewo i tak rozbudowane, że oczyszcza powietrze, ale takim kosztem, nawet je ratując. Jestem za tym aby wyciąć i posadzić nowe, wiadomo będzie mniejsze. Jednakże to zawsze coś niż nic. Nie oszukujmy się, bo dużo drzew się wycina, ale to też dlatego że rosną jak popadnie, nikt o nie dbał i za bardzo się rozrosły. Jestem za tym aby sadzić jak najwięcej drzew, ale również aby o nie dbać tak aby nie rozrosły się za bardzo. Wtedy można zasadzić więcej drzew i je kontrolować.
praktyk z urodzenia 2019-10-24, 17:03:14
Zgłoś
bez zastanowienia usunac!
Polacy,to taki dziwny narod,ktory wokol siebie nie potrafi zrobic bezpiecznego porzadku(ladu). Placzemy wowczas ,gdy po silnym wietrze dochodzi do tragedii. Tego artykulu powinno nie byc!! - bez najmniejszego zastanowienie,po wnikliwych badaniach powinno sie usuwac wszelkie drzewa zagrarzajace zdrowiu i zyciu wszystkich nas. Widac, nie rzadza nami odpopwiedni ludzie...

Dołącz do dyskusji

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu