Wybór odpowiedniego materaca

Wybór odpowiedniego materaca

07.11.2019 7:33
Czytanie treści strony dostępne

Wielu z nas niejednokrotnie zastanawia się nad wyborem odpowiedniego miejsca do spania. I niezależnie czy mówimy tu o rozkładanej sofie, pełnoprawnym łóżku czy może jakieś jeszcze innej formie miejsca na zdrowy, odżywczy sen, jedna kwestia nie ulega zmianie – jest to dobór materaca. To bowiem bezpośrednio od jakości materaca zależy, czy będziemy zadowoleni z miejsca do spania, czy też kojarzyć nam się ono będzie głównie z doskwierającym, przemożnym dyskomfortem. W dzisiejszym artykule pochylimy się zatem nad istotnym i stanowiącym częsty przedmiot ożywionych dyskusji (w tym również tych internetowych!) problemem wyboru odpowiedniego materaca. Owocnej lektury!

Zacznijmy może nie tyle od opinii, co stwierdzenia pewnego trudnego do zbicia faktu – dobre materace kosztują przyzwoitą ilość pieniędzy. Tym samym, na czym jak na czym, ale akurat na materacu nie ma za bardzo co oszczędzać – fakt, że nie są to produkty wyróżniane na rynku ze względu na konkretną markę powoduje, że nie zachodzi wśród nich przesadna walka cenowa, a tym samym naprawdę można powiedzieć, że za ceną często idzie też wysoka jakość. Trzeba przy tym pamiętać, że z zakupionego raz materaca będziemy intensywnie korzystać każdego dnia (a właściwie, aby być słownym i precyzyjnym – każdej nocy!), toteż naprawdę warto postawić na odpowiedni, zdrowy i komfortowy materac, a pieniądze oszczędzać na innego rodzaju produktach, ot chociażby na sprzęcie elektronicznym!

Druga kwestia, która porusza często serca i umysły spierających się internatów to miękkość materaca. Ameryki nie odkryjemy, jeżeli napiszemy, że generalnie wyróżniamy trzy typy miękkości (sprężystości) materaca: miękkie, średnie i twarde. Okazuje się jednak, że brak dotychczas jednoznacznych, kompetentnych badań medycznych, wskazujących na przewagę jednych nad pozostałymi w kontekście ich ergonomii i wpływu na zdrowie i poczucie komfortu użytkownika. Owszem, gdzieś tam w zakamarkach sieci pokutuje dalej przekonanie, że z wielu przyczyn najzdrowsze są materace zaliczane do klasy „twarde”, ale w żadnym razie nie można tego traktować jak odgórnej wytycznej. Dużo zależy od naszych indywidualnych upodobań i zachęcamy wręcz, aby wizytując dany sklep meblowy czy po prostu dom towarowy wyposażony w materace, bezpośrednio położyć się i przetestować, czy aby stopień miękkości materaca nam odpowiada. Nikt bowiem nie dokona dobrego zakupu za nas.

Kolejne cechy to przede wszystkim jego grubość i waga. Tutaj warto postawić na nieco cięższe, a tym samym solidniejsze i bardziej długowieczne materace (kwestia czystej pragmatyki, ale i oszczędności). Jedyny faktyczny problem w ich codziennym użytkowaniu może bowiem polegać na pewnej obiektywnej trudności z założeniem prześcieradła instalowanego na zasadzie rozciąganych po czterech kątach materaca gum, zakładanych w celu umocowania tuż pod materacem. W momencie, gdy jest on ciężki, zakładanie takiego prześcieradła staje się nieco skomplikowane, co trzeba jednoznacznie przyznać.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Dołącz do dyskusji

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu