Wybór odpowiedniego materaca

Wielu z nas niejednokrotnie zastanawia się nad wyborem odpowiedniego miejsca do spania. I niezależnie czy mówimy tu o rozkładanej sofie, pełnoprawnym łóżku czy może jakieś jeszcze innej formie miejsca na zdrowy, odżywczy sen, jedna kwestia nie ulega zmianie – jest to dobór materaca. To bowiem bezpośrednio od jakości materaca zależy, czy będziemy zadowoleni z miejsca do spania, czy też kojarzyć nam się ono będzie głównie z doskwierającym, przemożnym dyskomfortem. W dzisiejszym artykule pochylimy się zatem nad istotnym i stanowiącym częsty przedmiot ożywionych dyskusji (w tym również tych internetowych!) problemem wyboru odpowiedniego materaca. Owocnej lektury!

Zacznijmy może nie tyle od opinii, co stwierdzenia pewnego trudnego do zbicia faktu – dobre materace kosztują przyzwoitą ilość pieniędzy. Tym samym, na czym jak na czym, ale akurat na materacu nie ma za bardzo co oszczędzać – fakt, że nie są to produkty wyróżniane na rynku ze względu na konkretną markę powoduje, że nie zachodzi wśród nich przesadna walka cenowa, a tym samym naprawdę można powiedzieć, że za ceną często idzie też wysoka jakość. Trzeba przy tym pamiętać, że z zakupionego raz materaca będziemy intensywnie korzystać każdego dnia (a właściwie, aby być słownym i precyzyjnym – każdej nocy!), toteż naprawdę warto postawić na odpowiedni, zdrowy i komfortowy materac, a pieniądze oszczędzać na innego rodzaju produktach, ot chociażby na sprzęcie elektronicznym!

Druga kwestia, która porusza często serca i umysły spierających się internatów to miękkość materaca. Ameryki nie odkryjemy, jeżeli napiszemy, że generalnie wyróżniamy trzy typy miękkości (sprężystości) materaca: miękkie, średnie i twarde. Okazuje się jednak, że brak dotychczas jednoznacznych, kompetentnych badań medycznych, wskazujących na przewagę jednych nad pozostałymi w kontekście ich ergonomii i wpływu na zdrowie i poczucie komfortu użytkownika. Owszem, gdzieś tam w zakamarkach sieci pokutuje dalej przekonanie, że z wielu przyczyn najzdrowsze są materace zaliczane do klasy „twarde”, ale w żadnym razie nie można tego traktować jak odgórnej wytycznej. Dużo zależy od naszych indywidualnych upodobań i zachęcamy wręcz, aby wizytując dany sklep meblowy czy po prostu dom towarowy wyposażony w materace, bezpośrednio położyć się i przetestować, czy aby stopień miękkości materaca nam odpowiada. Nikt bowiem nie dokona dobrego zakupu za nas.

Kolejne cechy to przede wszystkim jego grubość i waga. Tutaj warto postawić na nieco cięższe, a tym samym solidniejsze i bardziej długowieczne materace (kwestia czystej pragmatyki, ale i oszczędności). Jedyny faktyczny problem w ich codziennym użytkowaniu może bowiem polegać na pewnej obiektywnej trudności z założeniem prześcieradła instalowanego na zasadzie rozciąganych po czterech kątach materaca gum, zakładanych w celu umocowania tuż pod materacem. W momencie, gdy jest on ciężki, zakładanie takiego prześcieradła staje się nieco skomplikowane, co trzeba jednoznacznie przyznać.

tagi:
2019-11-07 07:33:58

Komentarze

TEN ARTYKUŁ JESZCZE NIE MA KOMENTARZY. BĄDŹ PIERWSZY, WYRAŹ SWOJĄ OPINIĘ!

Dodaj komentarz

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

x