Reklama Lubliniec Info

Spotkanie autorskie z Arkadiuszem Baronem

11 października 2019 roku w Lubitece, w 135 rocznicę oddania do użytku linii kolejowej z Kluczborka do Tarnowskich Gór, odbyła się promocja książki historyka Arkadiusza Barona „Dzieje kolei Kluczbork-Tarnowskie Góry 1884-2016 (przez Olesno-Lubliniec)”.

Autor, jak sam twierdzi, nie należy do znawców detali kolejarskich i dlatego jego książka nie opowiada o technicznych szczegółach powstawania tej trasy, ale o roli kolei w XIX-wiecznych procesach modernizacji tego obszaru. Opisując jej genezę, powstanie, funkcjonowanie i najważniejsze daty w dziejach, Arkadiusz Baron szczególnie skupił się na lublinieckim odcinku kolei. W centrum jego zainteresowania byli ludzie, którzy pracowali na tymże odcinku linii kolejowej. Twórcy zależało, aby jego monografia była napisana w sposób zrozumiały dla zwykłego czytelnika a nie tylko dla wąskiej grupy pasjonatów tematu. Setki godzin spędzonych w archiwach nad tekstami źródłowymi, liczne konsultacje z pracownikami kolei, zaufanie wydawcy, wsparcie ze strony rodziny i innych zaangażowanych w projekt osób, doprowadziły do powstania liczącej ponad 400 stron publikacji, wzbogaconej licznymi zdjęciami, mapami, planami i faksymiliami. Na spotkaniu autor ze wzruszeniem dziękował osobom, które przyczyniły się do powstania jego książki, szczególnie Marzenie i Andrzejowi Kozom, Helmutowi Klabisowi, Piotrowi Dziubkowi, Dawidowi Kellerowi, Wojciechowi Tomie, Markowi Moczulskiemu, Krzysztofowi Soidzie oraz Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej w Lublińcu.

Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem miłośników kolei i Ziemi Lublinieckiej oraz naszych Czytelników. Wszystkich zainteresowanych zakupem niniejszej pozycji zapraszamy do kontaktu pod adresem e-mail: marandkoz@gmail.com, a Czytelników do Biblioteki, gdzie książki są już dostępne do wypożyczenia.

tagi:
2019-10-28 13:48:20 Joanna Brzezina Dyrektor MPBP w Lublińcu

Galeria: Spotkanie autorskie z Arkadiuszem Baronem

Komentarze

TEN ARTYKUŁ JESZCZE NIE MA KOMENTARZY. BĄDŹ PIERWSZY, WYRAŹ SWOJĄ OPINIĘ!

Dodaj komentarz

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

x