Kto może zostać deweloperem?

Kto może zostać deweloperem?

5 lipca 2020, godz. 13:56
Udostępnij: Kopiuj link

Obecna sytuacja wydaje się nie napawać optymizmem, a walka z epidemia w znaczącym stopniu hamuje działalność wielu branż. Również popyt i podaż mocno pikują w dół. Można jednak odnieść wrażenie, że na rynku nieruchomości nic się nie dzieje. Cały czas powstają nowe mieszkania i domy, a chętnych na nie jest spora rzesza ludzi. Deweloperzy są więc jedną z nielicznych grup inwestorów, którzy nie cierpią z powodu koronawirusa. Czy warto i kto może zostać deweloperem?

Co znaczy być deweloperem?

Wiarygodny deweloper to osoba lub przedsiębiorstwo, które z pewnością nie będzie narzekać na zahamowanie biznesu. Ale kim dokładnie jest deweloper? Myśląc o nim wiele osób ma przed oczami inwestora, który swoje oszczędności wydaje na zakup danej nieruchomości, a następnie sprzedaje ją na rynku pierwotnym. Najczęściej wydaje się, że zajmuje się on tylko i wyłącznie budową mieszkań, jednak może on także stawiać budynki usługowe.

 (https://republikawnetrz.pl/o-nas/  - wiarygodny developer)

W roku 2011 weszła w życie ustawa, która zdefiniowała działalność deweloperską, ograniczając ją do handlu lokalami mieszkalnymi oraz domami jednorodzinnymi, które sprzedawane są osobom fizycznym przez przedsiębiorców. Formalnie więc wiarygodny deweloper nie musi prowadzić działalności gospodarczej, jeśli nieruchomości sprzedaje firmom. Mało tego, nie obowiązują go żadne przepisy wynikające z ustawy deweloperskiej.

Jak zacząć prowadzić działalność deweloperską?

Wiarygodny deweloper musi przede wszystkim posiadać odpowiednią wiedzę, która pozwoli mu działać na rynku i odnosić sukcesy. Każda sprzedaż mieszkania, domu, czy też lokalu usługowego to udana transakcja, dzięki której wpływają pieniądze na dalsze inwestycje. Elementarna wiedza jest więc podstawą. Najistotniejsza jest świadomość, że na tak ryzykownym rynku najlepszym rozwiązaniem będzie prowadzenie spółki kapitałowej, bądź też spółki osobowej w formie spółki komandytowej.

Mało tego, działalność gospodarcza, która jest potwierdzona wpisem do CEIDG, jako podstawa do jej prowadzenia, jest wręcz niedopuszczalna. Ponadto warto zadbać o finansowanie inwestycji z zewnętrznego źródła. Niestety, obecnie bardzo trudno jest nowej spółce uzyskać kredyt deweloperski. Mowa głównie o kredycie, który będzie odpowiadał ratom w zależności od zaawansowania inwestycji. Warto także zadbać o należytą wiedzę, jednak należy ją oprzeć na błędach innych, aniżeli swoich, gdyż to może działać destrukcyjnie na prowadzoną działalność deweloperską.

Jak zarabiać na działalności deweloperskiej?

Wiarygodny deweloper, który od dłuższego czasu prosperuje na rynku, nie powinien mieć problemów z zarabianiem. Inaczej ma się sprawa ze spółkami, które dopiero co powstały. Przede wszystkim należy wiedzieć, jakie są marże na rynku deweloperskim. Obecnie wahają się w okolicach kilkunastu procent do maksymalnie trzydziestu procent. W niektórych pojedynczych inwestycjach jest możliwość zarobienia nawet większych kwot, aczkolwiek wpływ na to ma wiele czynników.

Obecnie bardzo dobrą sytuację kreują niesamowicie niskie stopy procentowe. To tylko sprawia, że korzystanie z zewnętrznego źródła finansowania będzie kreować bardzo atrakcyjne stopy zwrotu. Poziom rocznej stopy zwroty w wysokości kilkudziesięciu procent jest bardzo przyzwoitym zyskiem. Oczywiście wpływ na taką stopę zwrotu ma wiele czynników, które trzeba spiąć ze sobą w zakładanym czasie i z ustaloną wcześniej marżą. Oznacza to nie mniej, nie więcej, że niezbędne jest wybudowanie obiektu, aby go sprzedać sprawnie i w bardzo dobrej cenie.

 

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu