Smartofn a wirusy - 5 sposobów na to, jak się ich pozbyć

Smartofon a wirusy - 5 sposobów na to, jak się ich pozbyć

12.11.2019 9:41
Czytanie treści strony dostępne

Cechą charakterystyczną smartfonów jest możliwość nieprzerwanego połączenia z internetem. Dzięki temu użytkownicy zyskują możliwość stałego surfowania po globalnej sieci, jednak ich smartfon jest narażony na zawirusowanie. To z kolei prowadzi nie tylko do obniżenia funkcjonalności urządzenia, ale może się też przyczynić do kradzieży zapisanych na nim danych.

1. Jak rozpoznać, że smartfon jest zawirusowany?
2. Jak odwirusować smartfona?
3. Chroń i zapobiegaj

Smartfona można odwirusować na wiele różnych sposobów. Znacznie łatwiej jest jednak zapobiegać problemom z wirusami, niż je likwidować, dlatego już przed pierwszym użyciem warto zainstalować program antywirusowy. Najlepszą ochronę dają rozbudowane wersje, zwykle płatne, ale nawet te najprostsze i bezpłatne aplikacje mogą ochronić urządzenie przed najczęściej spotykanymi wirusami.

Jak rozpoznać, że smartfon jest zawirusowany?

Objawów zawirusowania smartfona jest tak wiele, jak istniejących wirusów. Każdy z nich działa inaczej i każdy może objawiać się inaczej. Kiedy w smartfonie znajdują się wirusy, urządzenie najczęściej spowalnia swoją pracę, jest mniej wydajne, aplikacje zamykają się samoistnie lub zawieszają się, a bateria nagrzewa się nawet wtedy, kiedy urządzenie nie jest używane. Aby zdiagnozować zawirusowanie trzeba porównać obecną pracę smartfona z jego pracą sprzed kilku tygodni - jeśli wymienione wyżej objawy pojawiły się stosunkowo niedawno, to znak, że należy sprawdzić zawartość urządzenia pod kątem nieproszonych gości. Do tych rzadziej spotykanych objawów obecności wirusów należą m.in.:
• podejrzane maile od nadawców, którzy wysyłają, np. faktury za swoje usługi drogą elektroniczną - jeśli adres mailowy nadawcy lub temat wiadomości różni się od tych otrzymywanych wcześniej, wiadomości nie należy otwierać, a w celu weryfikacji poprawności, skontaktować się z nadawcą,
• prośba o dostęp do funkcji urządzenia nietypowych dla instalowanej aplikacji, np. kiedy aplikacja pogodowa prosi o dostęp do mikrofonu lub listy kontaktów - takiej warto się pozbyć i pod żadnym pozorem nie godzić się na taki dostęp,
• zawyżone rachunki za telefon, podejrzane operacje na koncie bankowym lub błędy w numerach kont do przelewów na fakturach online, a nawet w samych przelewach, wykonywanych przez bankowość mobilną - każdy przelew należy dokładnie sprawdzić, a najlepiej wykonywać je jedynie przez tradycyjne konto online,
• zwiększona częstotliwość wyskakiwania reklam.

Jak odwirusować smartfona?

To jak odwirusować smartfona zależy od sposobu jego zawirusowania. Na smartfonach z Androidem większość wirusów pojawia się wraz z zainstalowaniem nowych aplikacji. Najprostszym sposobem jest więc zwykle ich odinstalowanie. Problemem może być zidentyfikowanie, która z nich zawiniła, dlatego zaleca się usunąć wszystkie, zainstalowane bezpośrednio przed wystąpieniem problemów z urządzeniem. Profilaktycznie warto wybierać jedynie aplikacje wiadomego pochodzenia, np. ze sklepu Google Play - te są przynajmniej częściowo sprawdzane przez Google pod kątem bezpieczeństwa.

Kolejną stosunkowo łatwą metodą jest przywrócenie ustawień fabrycznych telefonu. Należy jednak pamiętać, że to spowoduje utratę ustawień i niektórych danych, dlatego wcześniej warto wykonać kopię zapasową ważnych informacji. To metoda uznawana przez niektórych użytkowników za drastyczną, dlatego wcześniej można spróbować "ominąć" wirusa i wprowadzić smartfona w tryb bezpieczny (przytrzymać przycisk wyłączenia telefonu i wybrać odpowiednią opcję). Tryb bezpieczny pozwala na uruchomienie jedynie zaufanych aplikacji. Po jego aktywowaniu można przejść do ustawień i spróbować zlokalizować i odinstalować podejrzane oprogramowanie. Jeśli nie jest to możliwe, to znaczy, że wirus posiada uprawnienia administratora - wtedy trzeba odszukać w ustawieniach listę administratorów urządzenia i z tego miejsca usunąć wirusa, a następnie zrestartować telefon.

Bezpiecznym rozwiązaniem jest też zainstalowanie programu antywirusowego na smartfonie - o ile jeszcze takowy się tam nie znajduje. Opcje darmowe wykryją większość popularnych wirusów, ale zwykle nie radzą sobie z tymi bardziej zaawansowanymi. Warto więc pomyśleć o wykupieniu dostępu do płatnej wersji dobrego oprogramowania antywirusowego, które dokładnie sprawdzi smartfona.

Rozwiązaniem najdroższym jest oddanie smartfona do autoryzowanego serwisu producenta. Tam wykwalifikowany personel sprawdzi telefon i wykona potrzebne czynności - większość będzie się jednak opierała na technikach przedstawionych wyżej.

Chroń i zapobiegaj

Najlepszą metodą na problemy z wirusami jest niedopuszczenie do zainfekowania smartfona. Wystarczy minimalna świadomość tego, jaką drogą mogą się dostać do urządzenia wirusy, oraz jak one działają. Warto więc zwracać baczną uwagę na pochodzenie i rodzaj instalowanych aplikacji, głównie zastanowić się, czy konkretna aplikacja naprawdę wymaga dostępu do żądanych partii urządzenia. Nadawanie uprawnień administratora powinno być ostatecznością - większość bezpiecznych aplikacji ich nie potrzebuje. Przed wirusami chroni także systematyczne aktualizowanie używanych aplikacji, ze szczególnym uwzględnieniem programów antywirusowych.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Dołącz do dyskusji

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu