Jak uzyskać wizę do USA dla dziecka?

Jak uzyskać wizę do USA dla dziecka?

8 lipca 2020, godz. 18:38
Udostępnij: Kopiuj link

Obywatel Polski, który chce wyjechać do Stanów Zjednoczonych, musi posiadać ważną wizę. Dotyczy to zarówno osób dorosłych, jak i dzieci. Proces ubiegania się o wizę dla dziecka wygląda jednak nieco inaczej - jak ją uzyskać? Jakie warunki należy spełnić?

Ustal rodzaj potrzebnej wizy
Zanim zaczniemy ubiegać się o wizę, musimy przede wszystkim ustalić jej rodzaj. Po co właściwie tam jedziemy? W przypadku dzieci wyróżnia się kilka najczęściej wybieranych wiz. Są to: wiza turystyczna, wiza dla uczniów oraz wiza dla dziecka do USA, osób, które tymczasowo pracują bądź studiują w USA.

O wizę turystyczną wnioskuje się gdy wyjazd ma charakter wypoczynkowy, z kolei o wizę dla uczniów - jak sama nazwa na to wskazuje, w celu podjęcia nauki. Wiza dla osób, których rodzice pracują w USA wydawana jest do 21. roku życia, konkretny jej rodzaj zależy od wizy rodzica.

Przygotowanie dokumentów oraz złożenie wniosku
Jeśli ustaliliśmy już rodzaj potrzebnej wizy, możemy przejść do zgromadzenia niezbędnych dokumentów. Należy przygotować paszport, zdjęcie, odpis aktu urodzenia bądź postanowienie sądowe o adopcji oraz kopię wizy nieimigracyjnej rodzica, jeśli takową posiada.

W sytuacji, w której dziecko będzie podróżować samo bądź w towarzystwie osoby która nie jest prawnym opiekunem - niezbędny jest również list od rodzica/prawnego opiekuna, który wyjaśnia sytuację.

Następnym krokiem jest złożenie wniosku o wizę. Jeśli wiza jest nieimigracyjna, należy wypełnić formularz DS-160. W łatwy i szybki sposób możemy zrobić to online. Jeśli to rodzic składał wniosek w imieniu swojego dziecka, należy znaczyć, z kim będzie ono podróżować, a także należy zaznaczyć spełnienie warunków zwalniających z obowiązku odbycia rozmowy z konsulem. Podobnie jak w przypadku ubiegania się o wizę osoby dorosłej, należy uiścić opłatę za rozpatrzenie wniosku.

Spotkanie z konsulem
Osoba, która stara się o wizę, musi odbyć rozmowę z konsulem. Dzieci poniżej 14 roku życia, mogą ubiegać się o wizę bez konieczności odbycia rozmowy, z kolei dzieci, które ukończyły 14 lat, muszą tę rozmowę przejść
Konsul na takim spotkaniu najczęściej pyta o sprawy związane z rodziną czy obywatelstwem, może również sprawdzić poziom znajomości języka angielskiego. Nie powinniśmy jednak na tym spotkaniu czuć się zestresowani. Choć fakt, iż spotkanie się odbywa nie daje nam gwarancji otrzymania wizy, to jednak sprawy negatywnie rozpatrywane, zdarzają się bardzo rzadko.
W sytuacji, w której dziecko zwolnione jest z rozmowy z konsulem, należy potwierdzić to dokumentem wraz z jego numerem UID oraz zanieść lub wysłać do go amerykańskiej ambasady/konsulatu. Dołączyć należy również potwierdzenie złożenia wniosku, wniesienia opłaty wizowej, paszport, formularz dostarczenia dokumentów oraz zdjęcie dziecka.

Odbiór paszportu z wizą
Jeśli przeszliśmy przez wszystkie wyżej wymienione punkty, jedyne, co nam pozostało - to czekać na odbiór wizy. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku, czas oczekiwania na paszport z wizą wynosi od 5 do 10 dni roboczych. Warto jednak ubiegać się o wizę możliwie jak najwcześniej - zawsze coś może się przesunąć w czasie.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu