
Koniec z Biegiem Niepodległości - komunikat, historia i archiwalne zdjęcia
Tydzień temu, ponad tysiąc uczestników stworzyło na płycie boiska biało-czerwone serce. Była to trzynasta edycja Biegu Niepodległości w Lublińcu... i niestety ostatnia. Organizator zawodów - Wojskowy Klub Biegacza META Lubliniec wystosował specjalny komunikat w tej sprawie. Jednocześnie przypominamy historię biegu oraz wszystkie nasze archiwalne galerie zdjęciowe, zaczynając już od pierwszej edycji!
Komunikat
Zarząd WKB META oświadcza, że tegoroczna edycja Biegu Niepodległości z okazji 101 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, jest ostatnią organizowaną przez nasz klub odsłoną tego biegu, która pierwotnie zakończyć się miała po zeszłorocznych, jakże uroczystych obchodach Setnej rocznicy Święta 11 Listopada.
Dziękujemy rzeszy uczestników, którzy przez 14 lat chcieli z nami wesoło, na sportowo, obchodzić Święto Niepodległości. Bardzo nas cieszy, że na ostatnim Biegu Niepodległości pokazaliście swoją jedność, dumę z bycia Polakiem, odśpiewaliście hymn, utworzyliście najładniejsze serduszko biało-czerwone, oraz na sportowo spędziliście przedpołudnie. Taka postawa przywraca wiarę w ludzi.
Odstępując od kolejnej edycji biegu przekazujemy pałeczkę tym, którzy mają lepsze pomysły na jego organizację wszak LUBLINIEC ZASŁUGUJE NA WIĘCEJ.
źródło: WKB META - profil w serwisie Facebook
Bieg Niepodległości ewoluował z każdym kolejnym rokiem.
I Bieg Niepodległości odbył się 12 listopada 2006 roku na Stadionie Unii. Linię mety przekroczyło wtedy 33 zawodników (w tym 6 Pań) po pokonaniu dystansu 5 km. Już rok później następuje zmiana formuły, która jest bardziej dostępna dla mieszkańców, nie tylko biegaczy - ze względu na zmianę dystansu na krótszy, a do tego ma swój dodatkowy urok. Impreza zostaje przeniesiona na lubliniecki rynek, gdzie uczestnicy biegają po miejskich uliczkach i to prawie w ciemności... Na czas trwania biegu zostaje bowiem wyłączone oświetlenie miejskie, a jedynym źródłem światła są płonące pochodnie, które znajdowały się wzdłuż trasy. Jednak prawdziwy bum nastąpił w 2013 roku kiedy to zawody promowane były hasłem "Czas bohaterów uczcij na sportowo po raz pierwszy w Lublińcu tworząc biało-czerwoną flagę". Trasę od Cmentarza Wojskowego do lublinieckiego rynku w biało-czerwonych koszulkach pokonało wtedy ponad 700 osób, tworząc oczywiście przez cały bieg flagę Polski. Ze względu na ogromne zainteresowanie, impreza od 2014 roku realizowała była na Stadionie Miejskim z trasą prowadzącą duktami leśnymi po lublinieckim parku. Pozwoliło to też organizatorom na tworzenie bardziej wyspecjalizowanych, patriotycznych symboli narodowych i tak od 2014 roku powstawały odpowiednio w barwach narodowych: granice kraju; napis POLSKA, orzeł, szachownica lotnicza, daty 1918-2018 oraz ostatnie biało-czerwone serce.
W imieniu biegaczy, kibiców oraz swoim dziękujemy Wojskowemu Klubowi Biegacza META Lubliniec za organizację tak wyjątkowej imprezy na przestrzeni tych kilkunastu lat, która przyczyniła się nie tylko do szerzenia patriotycznych postaw, ale również integracji miejskiej społeczności.
Dziękujemy, że mogliśmy wykonywać niezapomniane zdjęcia, ale również brać czynny udział w tych zawodach.
Udostępnij
Galeria: XI Bieg Niepodległości 2016





Komentarze