Koniec z Biegiem Niepodległości - komunikat, historia i archiwalne zdjęcia

Koniec z Biegiem Niepodległości - komunikat, historia i archiwalne zdjęcia

18.11.2019 8:41
Czytanie treści strony dostępne

Tydzień temu, ponad tysiąc uczestników stworzyło na płycie boiska biało-czerwone serce. Była to trzynasta edycja Biegu Niepodległości w Lublińcu... i niestety ostatnia. Organizator zawodów - Wojskowy Klub Biegacza META Lubliniec wystosował specjalny komunikat w tej sprawie. Jednocześnie przypominamy historię biegu oraz wszystkie nasze archiwalne galerie zdjęciowe, zaczynając już od pierwszej edycji!

Komunikat
Zarząd WKB META oświadcza, że tegoroczna edycja Biegu Niepodległości z okazji 101 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, jest ostatnią organizowaną przez nasz klub odsłoną tego biegu, która pierwotnie zakończyć się miała po zeszłorocznych, jakże uroczystych obchodach Setnej rocznicy Święta 11 Listopada.

Dziękujemy rzeszy uczestników, którzy przez 14 lat chcieli z nami wesoło, na sportowo, obchodzić Święto Niepodległości. Bardzo nas cieszy, że na ostatnim Biegu Niepodległości pokazaliście swoją jedność, dumę z bycia Polakiem, odśpiewaliście hymn, utworzyliście najładniejsze serduszko biało-czerwone, oraz na sportowo spędziliście przedpołudnie. Taka postawa przywraca wiarę w ludzi.
Odstępując od kolejnej edycji biegu przekazujemy pałeczkę tym, którzy mają lepsze pomysły na jego organizację wszak LUBLINIEC ZASŁUGUJE NA WIĘCEJ.


źródło: WKB META - profil w serwisie Facebook

 

Bieg Niepodległości ewoluował z każdym kolejnym rokiem.

I Bieg Niepodległości odbył się 12 listopada 2006 roku na Stadionie Unii. Linię mety przekroczyło wtedy 33 zawodników (w tym 6 Pań) po pokonaniu dystansu 5 km. Już rok później następuje zmiana formuły, która jest bardziej dostępna dla mieszkańców, nie tylko biegaczy - ze względu na zmianę dystansu na krótszy, a do tego ma swój dodatkowy urok. Impreza zostaje przeniesiona na lubliniecki rynek, gdzie uczestnicy biegają po miejskich uliczkach i to prawie w ciemności... Na czas trwania biegu zostaje bowiem wyłączone oświetlenie miejskie, a jedynym źródłem światła są płonące pochodnie, które znajdowały się wzdłuż trasy. Jednak prawdziwy bum nastąpił w 2013 roku kiedy to zawody promowane były hasłem "Czas bohaterów uczcij na sportowo po raz pierwszy w Lublińcu tworząc biało-czerwoną flagę". Trasę od Cmentarza Wojskowego do lublinieckiego rynku w biało-czerwonych koszulkach pokonało wtedy ponad 700 osób, tworząc oczywiście przez cały bieg flagę Polski. Ze względu na ogromne zainteresowanie, impreza od 2014 roku realizowała była na Stadionie Miejskim z trasą prowadzącą duktami leśnymi po lublinieckim parku. Pozwoliło to też organizatorom na tworzenie bardziej wyspecjalizowanych, patriotycznych symboli narodowych i tak od 2014 roku powstawały odpowiednio w barwach narodowych: granice kraju; napis POLSKA, orzeł, szachownica lotnicza, daty 1918-2018 oraz ostatnie biało-czerwone serce.


W imieniu biegaczy, kibiców oraz swoim dziękujemy Wojskowemu Klubowi Biegacza META Lubliniec za organizację tak wyjątkowej imprezy na przestrzeni tych kilkunastu lat, która przyczyniła się nie tylko do szerzenia patriotycznych postaw, ale również integracji miejskiej społeczności. 

Dziękujemy, że mogliśmy wykonywać niezapomniane zdjęcia, ale również brać czynny udział w tych zawodach.

Galeria: XI Bieg Niepodległości 2016

Zobacz całą galerię

Komentarze

biegacz 2019-11-20, 13:19:25
Zgłoś
do kibica i Marcina - nikt jeszcze nie udowodnił że pisowiec to osoba normalna, to są idioci. spójrzcie na nasz kraj, jak społeczeństwo jest przez tą swołocz podzielone, jak wygląda TV PIS, jakie mamy ceny wszystkiego. a do tego wszędzie muszą się udzielać i wciskać swoje 5 gr, przeważnie totalnie bezsensownie co mamy na przykładzie naszego biegu. PTFUUU..
niezależny obserwator Marcin 2019-11-20, 09:33:19
Zgłoś
przykre to
Są ludzie, którzy uważają, że nie ważne, co się o nich mówi, ale ważne, że się mówi. Widocznie i pewien pan z tego postanowił skorzystać. Na pewno to, co robi, nie jest zbyt eleganckie, ale to pozostawiam jego sumieniu. Każdy na różne sposoby buduje swoją markę osobistą - jedni poprzez solidne działanie i dobrą robotę w codziennych działaniach, drudzy poprzez nie zawsze uzasadnioną krytykę, niszczenie tego, co dobre oraz promowanie się ciągłym negowaniem wszystkiego dla tak zwanej zasady. A co do samego biegu i działania (bardzo dobrej roboty od lat) WKB "META".... Nie wiem, co w zdecydowanym stopniu miało wpływ na decyzję Klubu. Gdyby rzeczywiście powodem był taki, jaki sugeruje wielu, to stało się bardzo źle. Odpowiedzią na hejt i uszczypliwości - moim zdaniem - powinna być kontynuacja tak wspaniałego dzieła, a nie jego zaprzestanie. Słowa uznania dla Organizatorów, że potrafili przyciągnąć takie rzesze ludzi. Wystarczy porównać, ile osób pojawia się na takich biegach w o wiele większych miastach w regionie, a ile u NAS. Lubliniec zasługuje na Bieg Niepodległości w dotychczasowej formule.
on 2019-11-19, 16:52:41
Zgłoś
mieszkaniec do PIS
Nie chcemy, by ta PISowska swołocz, zniszczyła to co piękne, to co zbudował klub WKB Meta. Panie MIkulski, proszę iść niszczyć inne biegi, np. do Olesna, nie do nas.
Kibic 2019-11-19, 11:55:53
Zgłoś
hejt
Panie Biegacz, nie wiem przez kogo lub przez co bieg w przyszłym roku się nie odbędzie ale nie musi pan chyba używać obraźliwych słów w stosunku do ludzi. Może pan po prostu napisać, że wg pana to prze pana Mikusia bez jełopa itp.
biegacz 2019-11-19, 11:32:24
Zgłoś
wszystko przez tego jełopa pisowca Mikusia.. ta pisowska swołocz zniszczy wszystko co napotka na swojej drodze, lada moment cały kraj upadnie.

Dołącz do dyskusji

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu