Poznanie lokalnego rynku pracy - wycieczki zawodoznawcze, spotkania z przedstawicielami zakładów pracy.

21 listopada 2019, godz. 9:13
Dorota Kała - Kubisz
Udostępnij: Kopiuj link

W ramach projektu ,,Moje miejsce w świecie” realizowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój uczestnicy projektu odwiedzali lokalne zakłady pracy i spotykali się z przedstawicielami różnych grup zawodowych, poznając tym samym lokalny rynek pracy.

Projekt realizowany jest w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Koszęcinie w okresie od 01.09.2019 do 31.08.2020 głównym jego założeniem jest przygotowanie jego uczestników do wyboru ścieżki kształcenia/zawodu zgodnej z zainteresowaniami
i rozpoznanymi predyspozycjami zawodowymi.
Pierwsza 15 -to osobowa grupa uczestników w ramach przygotowania do mobilności, w okresie od 01.10.2019 do 22.11.2019 odwiedziła następujące zakłady pracy:

- Powiatowy Urząd Pracy – uczniowie dowiedzieli się jakie czynniki wpływają na rynek pracy i jak przewidywać zmiany zachodzące w tym obszarze. Po wycieczce opracowali dokument o zawodach deficytowych, nadwyżkowych i zrównoważonych w naszym regionie.

- Publiczną Poradnię Psychologiczno – Pedagogiczną w Lublińcu - uczestnicy poznali wachlarz zawodów osób tam zatrudnionych, dowiedzieli się na czym polega praca pedagoga, psychologa, logopedy, fizjoterapeuty oraz doradcy zawodowego, zobaczyli sale terapeutyczne, ,,niebieski pokój” czyli pokój przesłuchań dla dzieci oraz sale fizjoterapeutyczne.

- Zakład produkcyjny LENTEX S.A. - producenta elastycznych wykładzin mieszkaniowych i obiektowych z PCV oraz producenta włóknin. To firma łącząca ponad 100 – letnią tradycję z nowoczesnością, czego efektem jest znana marka i ugruntowana pozycja firmy na rynku w kraju i za granicą. Firma dostarcza produktów do branży motoryzacyjnej, sanitarno-higienicznej, technicznej, budowlanej, meblarskiej, odzieżowej, obuwniczej, ogrodniczej czy filtracyjnej. Uczestnicy projektu poznali różne stanowiska pracy w tym zakładzie oraz zakres obowiązków osób je wykonujących.
Wizyta ta była cennym doświadczeniem dla uczestników projektu, ponieważ Kierownik Działu Personalnego przeprowadził z nimi rozmowę kwalifikacyjną (pierwszą w ich życiu).

- ZELKOT – Brzezina, Urzynicok Sp.j. - podstawą działalności firmy jest produkcja elementów kotłów energetycznych i ciepłowniczych ze stali węglowych nisko
i wysokostopowych, głównie dla energetyki zawodowej i przemysłowej. Produkowane przez firmę zespoły pracują w kotłach opalanych węglem kamiennym, brunatnym, gazem, biomasą, papierniach jak również w instalacjach termicznej utylizacji odpadów.
Lokalna firma prężnie się rozwija, stawia na rozwój pracowników, oferuje bardzo dobre warunki zatrudnienia.

- Kuźnia "Zoriabresk" - lokalna firma używająca głównie tradycyjnych technik kowalskich, produkująca również wyroby ślusarskie jak ogrodzenia, balustrady, klatki schodowe i wiele innych. Uczestnicy projektu wzięli udział w warsztatach kowalstwa artystycznego, każdy mógł też spróbować swoich sił - oczywiście pod czujnym okiem kowala p. Janusza Kosmały. Przekonując się jak trudna i wymagająca jest praca kowala, dająca zarazem mnóstwo satysfakcji.

- Studio Pięknego Ciała Lubliniec - firma zapewniająca kompleksowe usługi z zakresu pielęgnacji ciała. Uczestnicy projektu brali udział w warsztatach fryzjersko - kosmetycznych oraz warsztatach treningu personalnego. Mieli okazję przekonać się osobiście jak wygląda praca fryzjera, kosmetyczki, stylistki paznokci jak również praca trenera personalnego. Dowiedzieli się jak i gdzie szukać pracy w tym zawodzie, ile można zarobić i od czego zależy wynagrodzenie oraz jak założyć i prowadzić własną działalność gospodarczą.

25 października 2019 r. zorganizowaliśmy w naszej szkole warsztaty preorientacji zawodowej umożliwiając uczniom spotkania z przedstawicielami różnych zawodów. Nawiązana w tym roku współpraca zaowocowała wizytą wielu ciekawych osób, które z wielką pasją prezentowały wykonywane przez siebie zawody: agent nieruchomości, pracownik biura podróży, cukiernik, designer, strażak, pracownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Koszęcinie, pracownik kantoru wymiany walut, pielęgniarka, instruktor prawa jazdy, asystentka stomatologiczna, sekretarka Zespołu Szkolno - Przedszkolnego
w Koszęcinie, pracownik Lasów Państwowych - Nadleśnictwa Koszęcin.

Funkcjonowanie w nowoczesnym społeczeństwie wymaga dużej aktywności i wiedzy
o rynku pracy, rynku edukacyjnym i o sobie samym. Podjęte działania pozwolą na wyposażenie uczestników projektu w wiedzę, umiejętności i kompetencje potrzebne, aby odnaleźć się na współczesnym rynku pracy.

Opracowała: Dorota Kała - Kubisz

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu