Budżet Obywatelski woj. śląskiego - głosowanie oraz zadania w powiecie lublinieckim

Budżet Obywatelski woj. śląskiego - głosowanie oraz zadania w powiecie lublinieckim

21 listopada 2019, godz. 10:20
Udostępnij: Kopiuj link

Do 30 listopada trwa głosowanie w I edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego Województwa Śląskiego. Mieszkańcy regionu będą wybierali spośród 85 dopuszczonych do głosowania zadań. Wyniki głosowania poznamy w grudniu.

Głosowanie odbywa się elektronicznie za pośrednictwem strony bo.slaskie.pl. W zakładce Głosuj znajduje się link do panelu głosowania.

Do głosowania są uprawnieni wszyscy mieszkańcy województwa śląskiego. Każdy głosuje raz i ma do dyspozycji 4 punkty – 1 punkt można oddać na zadania zgłoszone w puli wojewódzkiej, 3 punkty można oddać na zadania zgłoszone w pulach podregionalnych. Od głosującego zależy, czy odda 3 punkty na jedno zadanie, czy podzieli je na dwa lub trzy zadania.

Głosować w pulach podregionalnych można niezależnie od miejsca zamieszkania w województwie śląskim – np. mieszkaniec Bielska-Białej możne oddać głos na zadania zgłoszone w puli podregionalnej obejmującej powiaty częstochowski, kłobucki i myszkowski.

Poniżej 4 proste kroki, które należy wykonać, by zagłosować w panelu dostępnym na stronie bo.slaskie.pl:

KROK 1 – wybierz zadania, przydzielając im odpowiednią liczbę punktów (1 punkt na zadania wojewódzkie, od 1 do 3 punktów na zadanie/zadania z dowolnych podregionów).
Uwaga - punkty przyznajemy podczas jednej sesji dla zadania wojewódzkiego i dla zadań podregionalnych.
KROK 2 – uwierzytelnij się, podając swoje dane (imię i nazwisko, numer PESEL, imię matki, numer telefonu).
KROK 3 – potwierdź swój wybór, klikając WYŚLIJ
KROK 4 – zatwierdź oddawane głosy, wpisując kod, który otrzymasz SMSem na wskazany numer telefonu oraz klikając ZATWIERDŹ
Po zatwierdzeniu nie będzie możliwości zmiany decyzji lub ponownego głosowania.

Podczas głosowania będą potrzebne dane osobowe, na podstawie których weryfikowana będzie poprawność głosowania, tak aby każdy mieszkaniec głosował raz (po zatwierdzeniu głosów, głosowanie na podstawie tego samego numeru PESEL nie będzie możliwe) oraz w swoim imieniu. Informacje dotyczące przetwarzania danych będą zamieszczone w panelu do głosowania. Można się z nimi także zapoznać w zakładce z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych.

Ważne! Zgodnie z Regulaminem Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego o wyborze zadań do realizacji decydują mieszkańcy województwa w drodze głosowania. Realizowane będą zadania wybrane przez mieszkańców, czyli takie, na które oddany będzie co najmniej jeden głos.

ebo.slaskie.pl - panel głosowania w I edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego

Głosowanie potrwa do 30 listopada 2019 r.

Zadania związane z powiatem lublinieckim:

Zadania o zasięgu wojewódzkim

MBO-0350/W/19 - Pociąg do Kultury - koszt 205 080,00 zł
Co? - tańszy o 50% bilet kolejowy na przejazdy do: kin, teatrów, muzeów, ośrodków kultury, opery, filharmonii, galerii sztuki oraz na festiwale i przeglądy: filmowe, muzyczne, teatralne, folklorystyczne, itp. Gdzie? - w około 100 miastach i miejscowościach z całego Śląska, które znajdują się na trasie przejazdów pociągów Kolei Śląskich. Kiedy? - Projekt rozpocznie się w II kwartale 2020 r. i potrwa do wyczerpania dostępnych środków budżetu w 2020 r. Jak? - gdy kupisz bilet kolejowy „tam” (płacąc 100% lub mniej – z ulgą ustawową bądź handlową) oraz bilet np. do teatru, to na ich podstawie, w kasie kolejowej lub u konduktora zostanie wystawiony bezpłatny bilet powrotny. Bilet powrotny będzie też ważny na dzień po zakończeniu wydarzenia kulturalnego, w którym brałeś/brałaś udział. Podróżując pociągiem zyskujesz czas i ograniczasz emisję CO2.

Zadania w podregionie 4. Podregion obejmujący powiaty: gliwicki, lubliniecki, tarnogórski oraz miasta na prawach powiatu: Bytom, Gliwice

MBO-0636/P4/19 - Zielone Ronda Śląska, koszt 62 816,50 zł
Projekt polega na zagospodarowaniu dwóch rond na terenie gminy Woźniki na nowo wybudowanej obwodnicy Woźnik (droga woj. 789) będącej jednocześnie wjazdem na odcinek autostrady A1 Pyrzowice - Woźniki - Częstochowa. Obsadzone zielenią ronda, wkomponują się w zieloną przestrzeń malowniczych krajobrazów ziemi woźnickiej. Projekt poprawi bezpieczeństwo kierowców poruszających się po obwodnicy a także przyczyni się do ochrony powietrza przed spalinami i hałasem na bardzo ruchliwym odcinku drogi. Ronda staną się elementem dekoracyjnym, przełamującym nieciekawy pejzaż arterii komunikacyjnej obwodnicy oraz sąsiadującej bezpośrednio z obwodnicą Specjalnej Katowickiej Strefy Ekonomicznej. Projekt będzie służył nie tylko mieszkańcom Woźnik ale wszystkim kierowcom województwa śląskiego. Nadanie nazw poszczególnym rondom w formie konkursu wojewódzkiego, nada przedsięwzięciu walor edukacyjny.

MBO-1262/P4/19 - Cykl koncertów w wykonaniu zespołu folklorystycznego "Boronowianie", połączonych z warsztatami etnograficznymi, krzewiących śląską historię, tradycję i kulturę, Koszt: 102 283,80 zł
Celem zadania jest popularyzowanie historii i kultury śląskiej. Główną przyczyną do powstania pomysłu są obchody 100- lecia Powstań Śląskich, które miały bardzo ważny wpływ na kulturę Śląska. Boronowianie to zespół składający się z miłośników historii i kultury naszego regionu, którzy poprzez taniec i muzykę rozpowszechniają naszą kulturę. Koncerty przez nich przygotowane to zbiór pieśni ludowych, biesiadnych i patriotycznych połączonych z tańcami ludowymi. Ta forma przekazu jest dostępna i zrozumiała dla widzów w każdym wieku. Krzewienie w ludziach szacunku i zamiłowania do śląskiej kultury to bardzo ważny aspekt w czasach, w których panuje nowa technologia i brak zainteresowania otaczającym światem. Zespół ma na swoim koncie liczne koncerty. Kolejne już są planowane, m.in. w Radzionkowie, Chorzowie, Tarnowskich Górach, Koszęcinie czy Kochanowicach.

MBO-1302/P4/19 - EKO – powiaty – stop plastikowi, Koszt: 75 000,00 zł
Projekt polega na ograniczeniu stosowania tworzyw sztucznych w gospodarstwach domowych i budynkach użyteczności publicznej. Dedykowany będzie dla 2 gmin z powiatu lublinieckiego i tarnogórskiego. Istotą programu jest zorganizowanie konkursu o ekologii dla dzieci oraz konferencji w miejscu publicznym, na której włodarze gmin zobowiążą się podczas organizacji swoich imprez do angażowania firm, które nie stosują plastikowych opakowań. Celem projektu jest zakupu butelek z filtrem dla uczniów, jako nagrody za wygrany konkurs. Każdy etap projektu zostanie opublikowany na stronach internetowych jednostek samorządowych. Przedsięwzięcie ma na celu zwiększenie świadomości mieszkańców jak negatywnie wpływają tworzywa sztuczne na środowisko i przyczyni się do ogólnej poprawy ekologicznej sytuacji na terenie obu powiatów.

MBO-1402/P4/19 - JAK OPIEKOWAĆ SIĘ SENIOREM I NIE ZWARIOWAĆ, Koszt: 85 120,00 zł
Zadanie skierowane jest do seniorów, ich rodzin i opiekunów. W trzech ośrodkach przeprowadzony zostanie cykl 5 wykładów podczas których zainteresowani dowiedzą się : gdzie szukać rady i pomocy w opiece nad seniorem, jak opiekować się seniorem z demencją, jacy seniorzy najbardziej potrzebują opieki, przyczyny, następstwa i profilaktyka urazów u osób starszych praz jak prawidłowo odżywiać seniora. Odbędą się również warsztaty rehabilitacyjne poprzez nowe formy terapii tzw. metodą runn - ball, które kształtują siłę mięśniową, równowagę, gibkość i rozwijają zdolności poznawcze.

MBO-1420/P4/19 - Camino Silesia - Drogą św. Jakuba przez Górny Śląsk! Koszt: 67 650,00 zł
Od Jasnej Góry do Góry św. Anny - od 5 lat Drogą św. Jakuba można przemierzyć niemal cały Górny Śląsk. Prowadzi od Częstochowy, przez Lubszę, Piekary i Sączów (Droga Jasnogórska) aż po zachodnie krańce województwa jako Via Regia. Projekt polega na stworzeniu mobilnej aplikacji, dzięki której żaden pielgrzym nie zabłądzi na bezdrożach jakubowego szlaku. Celem projektu jest także czytelne oznakowanie z motywem muszli, umieszczenie tablic informacyjnych na szlaku oraz stworzenie sieci punktów informacyjnych. W ramach projektu będziemy propagować wiedzę o szlaku i promować go poprzez organizację wyjątkowych eventów , takich jak Śląski Jarmark Jakubowy, konferencja dla opiekunów szlaku oraz Śląski Rajd Drogą św. Jakuba, którego uczestnicy jako pierwsi wypróbują działanie nowej aplikacji w terenie. Dla tradycjonalistów wydamy papierowy przewodnik z mapą i bazą noclegową, sakralną i turystyczną

MBO-1436/P4/19 - ŚLĄSKIE DĘCIE. Koszt: 80 500,00 zł
Projekt polega na organizacji cyklu imprez promujących muzykę śląską w wykonaniu orkiestr dętych i formacji brassowych. Przedsięwzięcie będzie wieloetapowe, rozłożone w czasie, z finałem w formie festiwalu, który odbędzie się w Woźnikach. Pierwszy etap - to opracowanie sygnału muzycznego festiwalu – skierowany do kompozytorów. Wybrana kompozycja zostanie wykonana podczas finału festiwalu, utwór zagrają również wszystkie obecne tam orkiestry. Potem sygnał będzie uświetniać ważne wydarzenia. Drugi etap to festiwal z udziałem orkiestr i formacji o zasięgu lokalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym. Wykonywane będą głównie utwory kojarzone z regionem śląskim. Trzeci etap to cykl koncertów, z których jeden zostanie wykonany przez laureata festiwalu w Tarnowskich Górach. W projekcie uwzględnione byłyby kursy gry na instrumentach – dla dzieci i młodzieży.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu