Jak czyścić wanny z hydromasażem?

Jak czyścić wanny z hydromasażem?

28.11.2019 13:12
Czytanie treści strony dostępne

Korzystanie z wanny z hydromasażem daje wiele przyjemności i pozytywnie wpływa na zdrowie. Wanny tego typu są montowane w Aquaparkach oraz w centrach SPA, jednak równie dobrze można umieścić je we własnym domu. Jeżeli planujesz w łazience montaż domowego jacuzzi, sprawdź, jak utrzymać je w czystości, by służyło jak najdłużej.

1. Co wpływa na pojawianie się zabrudzeń w wannie z hydromasażem?
2. Wanny z hydromasażem - dezynfekcja
3. Czyszczenie dysz z kamienia
4. Czyszczenie powierzchni wanny

W wannie z hydromasażem można zarówno relaksować się, jak i myć. Dzięki temu taka wanna sprawdza się w domowych łazienkach i nie wymaga posiadania odrębnej wanny lub prysznica od codziennego mycia. Niestety, intensywnie użytkowane wanny z hydromasażem szybko się brudzą, dlatego powinno się znać zasady ich prawidłowego czyszczenia. Dowiedz się, jak czyścić wannę z hydromasażem, by przedłużyć jej żywotność.

Co wpływa na pojawianie się zabrudzeń w wannie z hydromasażem?

W przypadku wanien z hydromasażem głównym zagrożeniem dla urządzenia jest… woda. Może to wydawać się dziwne, jednak to jej obecność ma największy wpływ na działanie sprzętu. Woda utrzymuje się długo w przewodach, dlatego ważne jest regularne czyszczenie dysz masażowych. Jeżeli się je zaniedba, rozwiną się w nich groźne dla zdrowia bakterie. Na działanie dysz wpływ mają również składniki mineralne znajdujące się w wodzie kranowej. Ich obecność powoduje nagromadzenie się kamienia, który może zatykać otwory i powodować wydzielanie się nieprzyjemnego aromatu. Wanny z hydromasażem mogą brudzić się również od używanych podczas kąpieli olejków eterycznych, soli oraz mydeł.

Wanny z hydromasażem - dezynfekcja

Dezynfekcję wanny z hydromasażem można przeprowadzać na dwa sposoby. W niektórych modelach wanien odbywa się ona automatycznie, w innych trzeba wykonać ją samodzielnie. W przypadku braku automatycznej dezynfekcji wanna powinna być dokładnie czyszczona co 6-8 kąpieli. Jeśli podczas mycia używa się mydła, zabieg należy wykonywać za każdym razem.

Automatyczny system dezynfekcji uruchamia się za pomocą specjalnego przycisku. System dozuje środek dezynfekujący i usuwa z wanny wszelkie zabrudzenia oraz bakterie. Po około 30 minutach wanna jest czysta i przygotowana do dalszego użytkowania. W przypadku ręcznej dezynfekcji do wanny powinno się nalać zimną, czystą wodę i odmierzyć odpowiednią ilość środka dezynfekującego. Następnie uruchamia się masaż wodny i powietrzny, po czym pozostawia się wodę w jacuzzi na około pół godziny. Po tym czasie ponownie uruchamia się dysze, co gwarantuje ich dokładne oczyszczenie z wszelkich zabrudzeń.

Czyszczenie dysz z kamienia

Jeżeli na dyszach w wannie z hydromasażem zgromadzi się kamień, usuwa się go za pomocą specjalnych środków odkamieniających. Są to te same preparaty, jakich używa się, by usunąć kamień z baterii łazienkowych lub sanitariatów. Środek odkamieniający nalewa się na gąbkę lub ściereczkę, a następnie oczyszcza się delikatnie miejsca pokryte nieestetycznym nalotem. Dzięki usuwaniu kamienia, woda będzie równomiernie wypływać z każdej dyszy, co zwiększy efektywność hydromasażu. W ten sposób uniknie się również uszkodzeń systemu napowietrzania wody oraz biczy wodnych, które masują mięśnie w czasie kąpieli. Jeżeli warstwa kamienia jest twarda i gruba, jej usunięcie łatwiejsze będzie, gdy sięgnie się po szczoteczkę do zębów z twardym włosiem. Dzięki niej dotrze się do każdego zakamarka oraz usunie się stare zabrudzenia. Dodatkowo warto pamiętać, że kamień będzie osadzał się w mniejszym stopniu, jeżeli dysze będą regularnie osuszane.

Czyszczenie powierzchni wanny

Powierzchnia wanny z hydromasażem hydrosan.eu najczęściej jest wykonana z akrylu. Jest to materiał ciepły, przyjemny w dotyku i łatwy do utrzymania w czystości. Akryl cechuje się niską wagą, niepodatnością na korozję i przebarwienia. Jego atutem jest możliwość mycia go tymi samymi środkami, bez względu na rodzaj wanny. Ważne jest sięganie po detergenty bez ścierających drobinek, które porysują i uszkodzą powierzchnię akrylu. Dobrym wyborem są łagodne mleczka czyszczące, dzięki którym usuwa się osady z mydła i szamponu, a także tłuste zabrudzenia.

Jeżeli do kąpieli używa się olejków eterycznych i emolientów, czyszczenie powierzchni wanny powinno się wykonywać częściej. Tłuste środki myjące sprawiają, że akryl pokrywa się warstwą tłustego brudu, który osadza się na ciele. Ponadto zabrudzenia tego typu negatywnie wpływają na żywotność dyszy wodnych i kanałów napowietrzających, dlatego ich regularne usuwanie jest istotne.

Podczas kąpieli w wannie z hydromasażem powinno się unikać używania musujących kuli do kąpieli, w których znajdują się kawałki zasuszonych roślin lub inne drobinki nierozpuszczalne w wodzie. Ich obecność stanowi zagrożenie dla prawidłowego funkcjonowania dysz. Drobinki mogą się do nich dostać, zatykając system napowietrzania i uniemożliwiając jego prawidłowe działanie. Dodatkowo kawałki roślinek mogą zatykać odpływ, utrudniając wylewanie wody z wanny i wymuszając konieczność częstego czyszczenia syfonu.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Dołącz do dyskusji

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu