Listopad w Lubitece

Listopad w Lubitece

3 grudnia 2019, godz. 9:57
Katarzyna Lubosz
Udostępnij: Kopiuj link

W listopadzie praktycznie codziennie odbywały się różnego rodzaju wydarzenia, a niektóre z nich nawet jednocześnie na dwóch różnych piętrach. Co się wydarzyło w minionym miesiącu, a o czym nie pisaliśmy? Sami sprawdźcie.

Jak przepłynąć świat za darmo – spotkanie z Angelo Korzekwą
W czwartkowe popołudnie 31 października Lubiteka gościła Angelo Korzekwę z Koszęcina, który w 2014 roku, jako jedyny w całym województwie śląskim został laureatem ogólnopolskiej rekrutacji do programu Niebieska Szkoła. Dzięki temu udał się w niezwykły rejs żaglowcem STS Fryderyk Chopin po Karaibach, przez Ocean Atlantycki do Szczecina. Przez kilka miesięcy uczył się żeglarstwa, ale również tego wszystkiego, co nauczane jest w szkołach. Angelo powiedział, że było to niesamowite przeżycie i największa przygoda jego życia. Oprócz umiejętności żeglarskich nauczył się dyscypliny, punktualności oraz pracy w grupie. Właśnie te cechy, które zdobył na żaglowcu bardzo procentują w obecnym jego życiu. Zaprezentował zgromadzonym prezentację multimedialną promującą wolontariat na żaglowcu, pracę młodzieży oraz ciekawe miejsca, które zwiedził.

Łukasz Łebek weterynarz, pisarz
25 listopada w LUBITECE uczniowie lublinieckich szkół spotkali się z Łukaszem Łebkiem z zawodu weterynarzem, autorem dwóch książek dla dzieci „Wszystko o krowach” i „Czy krowy jeżdżą do weterynarza”. Pan Łukasz przygotował bardzo ciekawą prezentację o pracy weterynarza, pokazująć, że wcale nie jest ona taka łatwa, jak dzieciom się wydawała. Trzeba chcieć i lubić pracować ze zwierzętami, liczyć się z tym, że można zostać podrapanym lub pogryzionym. Zwierzę w czasie badania może nas pobrudzić, ponieważ się boi i jest bardzo wystraszone. Autor zanim zdobył swój wymarzony zawód musiał ukończyć sześcioletnie studia, na których nauka jest trudna i wymagająca wiele wysiłku, ale potem praca daje dużo satysfakcji. Pan Łukasz leczy głównie zwierzęta domowe, ale również wyjeżdża na wizyty do zwierząt w gospodarstwie. Uświadomił dzieciom, że nasze pupile, tak jak ludzie są żywymi istotami, które też chorują i cierpią oraz wymagają pomocy i leczenia. Lekarz omówił, jak należy opiekować się zwierzętami i jak rozpoznać kiedy są chore. Nasz gość opowiedział również, jak zaczęła się jego przygoda z pisaniem, co skłoniło go do napisania książki „Wszystko o krowach” i „Czy krowy jeżdżą do weterynarza”. Zachęcał dzieci do czytania, sam bardzo lubił czytać i książki są obecne w jego życiu od dzieciństwa. Na zakończenie spotkania uczestnicy oglądali sprzęt, jaki pan doktor przyniósł ze sobą.

Piątkowe popołudnia z planszówkami
Planszówki są stare jak „nasz” świat. I to dosłownie, bo korzystały z nich już pierwsze cywilizacje! Zaczęło się od planszy z mahoniu i pionków z kości słoniowej. Znaleziono je na terenach dawnej Mezopotamii i znalezisko to jest dowodem na to, że ludzkość od zawsze lubiła gry. W czasach pośpiechu i zaawansowanych technologii gry planszowe są miłą odskocznią od codzienności.

W LUBITECE obywają się cykliczne spotkania dla miłośników planszówek. Piątkowe popołudnia prowadzi pasjonat i znawca gier planszowych Grzegorz Drynda. Rzesza uczestników naszych spotkań rośnie, co nas ogromnie cieszy, przybywa wielu nowych uczestników mających ochotę zmierzyć się z grami. Planszówki to już nie tylko rzucanie kośćmi i przesuwanie pionków po planszy, ale rozbudowane oraz doskonale skonstruowane gry towarzyskie i strategiczne. Są one dla mózgu tym, czym dla ciała aktywność fizyczna, rozwijają wiedzę z wielu dziedzin w ciekawy i przystępny sposób. A przede wszystkim – interakcje z innymi osobami, wspólne przeżywanie emocji i spędzanie czasu w dobrym towarzystwie.

Pamiętajmy, że Biblioteka to nie tylko miejsce, gdzie się przyjdzie, wypożyczy książkę i pójdzie, ale tutaj również można spędzić miło trochę więcej czasu.

Zapraszamy wszystkich miłośników gier planszowych, jak i tych, którzy jeszcze nie odkryli w sobie pasji do planszówek. Gwarantowana przyjemna i pożyteczna oraz pełna emocji zabawa w gronie rodziny, znajomych i przyjaciół. W naszych zbiorach posiadamy różne gry, które można wypożyczyć i nadadzą się na każdą okazję. Fanów planszówek zapraszamy do biblioteki od wtorku do soboty. Wystarczy, więc przyjść do LUBITEKI!!!

Galeria: Listopad w Lubitece

Zobacz całą galerię

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu