Odsłonięcie pomnika - ławeczki Elwiry Kamińskiej

Odsłonięcie pomnika - ławeczki Elwiry Kamińskiej

05.12.2019 13:42
ZPiT Śląsk, foto I. Dorożański
Czytanie treści strony dostępne

2 grudnia, z udziałem Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego, w Zespole Pałacowo-Parkowym w Koszęcinie symbolicznie odsłonięto pomnik-ławeczkę Elwiry Kamińskiej, wybitnej tancerki, choreografa, pedagoga i współzałożycielki Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.

Autorem projektu ławeczki jest Marek Maślaniec, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, który stworzył także – odsłoniętą w siedzibie Zespołu w 2015 roku – ławeczkę Profesora Stanisława Hadyny. Pomnik Elwiry Kamińskiej stanął przy Pawilonie Jej imienia, w którym do dziś znajduje się sala baletowa – miejsce wieloletniej pracy pani Elwiry w Zespole „Śląsk”. Ławeczka jest widoczna dla każdego kto odwiedzi Zespół Pałacowo-Parkowy w Koszęcinie, każdy może usiąść obok Elwiry Kamińskiej, by zrobić niecodzienną fotografię. Fundatorem ławeczki jest rodzina pana Karola Cebuli, zmarłego w tym roku wielkiego przyjaciela Zespołu „Śląsk”, uhonorowanego w 2015 roku nagrodą specjalną „Maecenas Silesiae” za wielokrotnie okazywaną Zespołowi hojność i wsparcie działań programowych instytucji.

Symbolicznego odsłonięcia ławeczki Elwiry Kamińskiej dokonał Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski, Dyrektor Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” Zbigniew Cierniak oraz rodzina fundatora pomnika, pana Karola Cebuli. „Bez Stanisława Hadyny i Elwiry Kamińskiej Zespołu „Śląsk” by nie było. Chcemy o nich cały czas przypominać, także poprzez symboliczne pomniki w siedzibie Zespołu. Bardzo się cieszę, że dopełniamy dziś formalności i obok - stojącej już w parku - ławeczki Stanisława Hadyny, odsłaniamy ławeczkę Elwiry Kamińskiej. Mam nadzieję, że także ona na stałe wpisze się w krajobraz naszej siedziby” – powiedział Dyrektor Zbigniew Cierniak.

Za kilka dni, 9 grudnia, przypada rocznica urodzin Elwiry Kamińskiej. Z tej okazji, co roku w Zespole Pieśni i Tańca „Śląsk” odbywa się Dzień Pamięci Elwiry Kamińskiej. Do Koszęcina przyjeżdżają młodzi tancerze, aby oddać hołd wielkiej damie polskiego folkloru tanecznego, a cały dzień poświęcony jest sztuce tańca, wspomnieniom o Elwirze Kamińskiej i Jej dokonaniach. 9 grudnia na godzinę 16:00 zaplanowano specjalny koncert pt. „Baletki na Mikołaja” dedykowany pamięci Elwiry Kamińskiej. Wystąpią: uczniowie Artystycznego Ogniska Wokalno-Baletowego im. Elwiry Kamińskiej w Koszęcinie, uczniowie Ogólnokształcących Szkół Baletowych z Bytomia, Gdańska, Łodzi i Poznania oraz studenci Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu, filii Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie, tancerze Teatru Tańca „Pasja” z Bielska-Białej, baletu Teatru Wielkiego w Łodzi i baletu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny w Koszęcinie. Bezpłatne wejściówki do odbioru w recepcji pałacu. Ilość miejsc jest ograniczona.

Dzień Elwiry Kamińskiej został zainicjowany przez Zespół „Śląsk” 4 lata temu, aby godnie uhonorować Jej pamięć. Wówczas, w obecności m.in. wnuka Elwiry Kamińskiej Pana Tomasza Grimma, miała miejsce uroczystość nadania Jej imienia Artystycznemu Ognisku Wokalno-Baletowemu, które działa przy Zespole „Śląsk”. W odczytanym Akcie Nadania Imienia napisano: „Niech osoba Elwiry Kamińskiej będzie dla uczniów
i pedagogów Ogniska wzorem do naśladowania najpiękniejszych wartości życia artystycznego: perfekcjonizmu, wrażliwości, wdzięku i klasy. Pamiętając o swojej Patronce i podążając za Jej przykładem pracujcie wytrwale nad swoim talentem, kształtujcie go i spełniajcie się jako artyści”.

ELWIRA KAMIŃSKA

Choreograf, pedagog, współtwórczyni Państwowego Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk". Urodziła się w Warszawie 9 grudnia 1912 roku. Całe swoje życie związała z muzyką
i tańcem. Przygotowanie choreograficzne zdobyła w Krakowskiej Akademii Muzycznej oraz Konserwatorium w Budapeszcie. W roku 1939 założyła prywatną szkołę tańca
w Bielsku. Po wojnie - w 1945 roku - przywróciła działalność szkoły i prowadziła ją do 1947 roku. Równocześnie zaangażowała się w prowadzenie amatorskich zespołów artystycznych w Bielsku i Katowicach. Zyskały one uznanie międzynarodowe, a ich soliści stanowili później podstawową grupę taneczną Zespołu "Śląsk".
Od stycznia 1953 roku podjęła współpracę ze Stanisławem Hadyną, uczestnicząc w tworzeniu Zespołu "Śląsk". Jej autorskim dziełem były pierwsze tańce Zespołu - trojak, waloszki, kozierajki, piłki, chustkowy, wyzgierny, patyjok, mietlorz. Efektem jej pracy było ukształtowanie tanecznej warstwy widowiska, przygotowanie całego systemu kształcenia baletowego w Zespole, a także dobór kostiumów scenicznych. W okresie trzydziestu lat sprawowania funkcji choreografa Zespołu "Śląsk" współpracowała jako ekspert w dziale ruchu scenicznego i układów tanecznych z wieloma polskimi instytucjami artystycznymi, telewizją, zespołami amatorskimi.
Na przełomie lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych zrealizowała kontrakt artystyczny z Zespołem "Mazowsze", tworząc dla niego całkowicie nowy układ ruchu scenicznego i tańca. Jej praca była podstawą sukcesu "Mazowsza" w czasie tournee po Wielkiej Brytanii i kolejnych trasach artystycznych.
Tańce ułożone przez Elwirę Kamińską stały się swoistym kanonem gatunku i jego klasyką. Do tej grupy Jej dzieł zaliczyć należy: chodzonego i trojaka, kołomajki, chustkowego, kujawiaka, oberka, tańce podhalańskie, krakowiaka. Pozostają one po dzień dzisiejszy w repertuarze Zespołu "Śląsk". Stały się wzorem w dziedzinie inscenizowanej stylizacji polskiego tańca ludowego i narodowego. Za swą twórczość została uhonorowana wieloma nagrodami krajowymi i zagranicznymi.

Zmarła 30 czerwca 1983 roku - w przeddzień jubileuszu trzydziestolecia istnienia "Śląska". Spoczywa na cmentarzu przy ulicy Francuskiej w Katowicach.

Galeria: Odsłonięcie pomnika - ławeczki Elwiry Kamińskiej

Zobacz całą galerię

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Dołącz do dyskusji

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu