Lokalny sycylijski rynek pracy - wycieczki zawodoznawcze uczniów

Lokalny sycylijski rynek pracy - wycieczki zawodoznawcze uczniów

10.12.2019 9:05
D.K.-K.
Czytanie treści strony dostępne

Lokalny sycylijski rynek pracy - wycieczki zawodoznawcze uczniów Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Koszęcinie podczas mobilności 24-30.11.2019 Santa Flavia projekt ,,Moje miejsce w świecie" Ponadnarodowa mobilność uczniów POWER

Głównym celem projektu jest przygotowanie naszych uczniów do podjęcia przemyślanych decyzji związanych z wyborem przyszłej szkoły/zawodu. Decyzji opartej na znajomości swoich predyspozycji, zainteresowań, różnorodności zawodów, znajomości polskiego i europejskiego rynku pracy.

Podczas mobilności uczniowie w grupie międzynarodowej uczestniczyli w zajęciach z zakresu preorientacji zawodowej, porównywali swoje zainteresowania zawodowe, ścieżki kształcenia w wybranych zawodach, lokalny rynek pracy, przygotowywali dokumenty aplikacyjne, uczestniczyli w rozmowie kwalifikacyjnej.

Wyjazd przyniósł nam wiele cennych doświadczeń w tym przede wszystkim związanych z poznaniem nowych, ciekawych i mało spotykanych dla nas zawodów.

Pierwszego dnia pobytu uczestnicy mobilności odwiedzili dwa lokalne zakłady pracy w Casteldaccia. Pierwszym z nich była największą na Sycylii winiarnia, gdzie zaprezentowana została nam m.in. historia rodziny Giuseppe Alliata oraz ich firmy produkującej lokalne wino z winogron uprawianych w okolicy.

Następnie wszyscy udali się do kolejnej manufaktury, gdzie produkowana jest oliwa z oliwek. Pracownik firmy zaprezentował z dużymi szczegółami proces tłoczenia oliwy. Oliwki trafiają do leja, potem na taśmie transportowane są do myjni, która oddziela oliwki od liści, jednocześnie myjąc je. Następnie oliwki były dostarczone do mielarki. Ostatnim krokiem było prasowanie powstałej masy pod dużym ciężarem, w wyniku czego oddzielono wodę od oliwy. Pierwszego dnia uczestnicy mobilności nie tylko zobaczyli proces tłoczenia oliwy, ale mogli również spróbować jej ze świeżym sycylijskim chlebem.

W drugim dniu mobilności odwiedziliśmy słynny teatr Massimo w stolicy regionu Palermo. Trzeci pod względem wielkości teatr w Europie słynny jest głównie z perfekcyjnej akustyki. Przewodnik, który oprowadzał nas po teatrze przybliżył nam również pracę tenora i tancerza baletowego, których mogliśmy podziwiać podczas próby do spektaklu. Uczniowie mieli okazję przeprowadzić wywiad ze słynnym włoskim tenorem Teatru Massimo i La Scala (absolwentem szkoły przyjmującej).

Pracownia porcelany to kolejne ciekawe, potencjalne miejsce pracy które odwiedziliśmy podczas mobilności. Rodzinna mała pracownia otwarta została w Bagheria w 1985 roku. Podczas wizyty uczestnicy poznali niżej opisany proces produkcji porcelany. Porcelana wytwarzana jest z gliny, która jest najpierw formowana, potem musi wyschnąć, a po wyschnięciu wypalana jest w piecu przez 7 - 8 godzin w temperaturze 920°C. Wypalony produkt malowany jest farbą wodną, całość pokrywa się pyłkiem szklanym i ponownie wypala w piecu. Ręczne wykonanie tradycyjnego wazonu (figurki w kształcie głowy) wymaga dużej wprawy oraz zręczności i zajmuje około tygodnia. Produkty z porcelany cieszą się tutaj dużą popularnością.

Podczas pobytu w Santa Flavia uczniowie odwiedzili również lokalne muzeum oraz ruiny z czasów starożytnych. Wchodząc na szczyt góry mogli zobaczyć starożytny amfiteatr, w którym były wystawiane sztuki. Ruiny starożytnego teatru, pochodzące z III wieku przed naszą erą, podziwiać mogliśmy również w Taorminie. Wprawdzie wydaje się, że podobnych atrakcji jest tu bardzo dużo, to jednak ten położony na zboczu góry amfiteatr, oferuje przepiękne widoki na morze, wschodnie wybrzeże Sycylii, góry czy Etnę.

Zawodem bardzo popularny w odwiedzanej przez nas części Sycylii jest zawód rybaka, stąd pomysł na naszą kolejną wizytę w pięknym rybackim muzeum "DELL ACCIUGA". Gdzie zaprezentowano nam wiele różnych narzędzi rybackich oraz ciekawostek dotyczących ich wynalezienia i zastosowania. Całą wycieczkę urozmaicał przewodnik, który opowiadał lokalne legendy i śpiewał morskie piosenki.

Największą atrakcją wyjazdu była wycieczka na piękną Etnę, największy czynny wulkan znajdujący się w Europie. Króluje nad całą wyspą, mierząc około 3340 m n.p.m. Co prawda zobaczyliśmy tylko 3 z 250 kraterów tego wulkanu, ale to wystarczyło, aby nas wszystkich zachwycić. Przy okazji dzięki przewodnikowi poznaliśmy zawód sejsmologa.

Udział w projekcie jest dla jego uczestników cennym doświadczeniem, w ich pierwszym zawodowym portfolio znajdzie się certyfikat potwierdzający mobilność oraz Europass Mobilność. Certyfikaty i Europassy wydane zostały na drukach honorowanych przez wszystkie kraje Unii Europejskiej, w językach: polskim i angielskim.

Opracowali:

Uczestnicy mobilności wraz z opiekunem Dorotą Kała- Kubisz

Galeria: Lokalny sycylijski rynek pracy - wycieczki zawodoznawcze uczniów

Zobacz całą galerię

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Dołącz do dyskusji

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu