
Dokumentacja cen transferowych w firmach rodzinnych
Prowadzisz firmę rodzinną? Członkowie Twojej rodziny pełnią funkcje zarządcze lub kontrolne w kilku podmiotach, z którymi prowadzisz interesy? Warto przeanalizować, czy Wasze wzajemne rozliczenia nie podlegają pod przepisy o dokumentacji cen transferowych.
Czym jest dokumentacja cen transferowych?
Dokumentacja cen transferowych sporządzana jest by wskazać cel i sposób rozliczeń pomiędzy podmiotami powiązanymi. Zasadniczo jest to sprawozdanie, którego efektem ma być wskazanie zasad współpracy pomiędzy podmiotami powiązanymi, jak i korelację pomiędzy nimi.
Kto może być uznany za podmiot powiązany?
Podmiotem powiązanym jest podmiot, w którego zarządzaniu lub kontroli (pośrednio lub bezpośrednio) bierze udział osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna, która to pełni już taką rolę w innym przedsiębiorstwie, z którym podmiot ten prowadzi interesy, efektem których są wzajemne rozliczenia. Definicja podmiotu powiązanego opisana jest w ustawie o artykule 11 ustawy o CIT i artykule 25 ustawy o PIT. W myśl definicji wskazanej powyższymi przepisami, o podmiocie powiązanym możemy mówić także w stosunku do podmiotu, w którym posiadamy udziały w kapitale w wysokości 25%. Warto też pamiętać, że podmiotem powiązanym może być także podmiot zagraniczny.
Powiązania rodzinne
Gdzie w tym wszystkim firma rodzinna? Powiązania rodzinne, stosunku pracy, jak i powiązania majątkowe, pomiędzy samymi podmiotami, jak i osobami, które w tych podmiotach pełnią funkcje zarządcze lub kontrolne dają podstawę by taką grupę podmiotów objąć przepisami o dokumentacji cen transferowych. Wartym zastrzeżenia jest, że w przypadku powiązań rodzinnych mowa jest o pokrewieństwie bądź powinowactwie do drugiego stopnia (czyli: małżonek, teściowie, rodzeństwo, wnuki).
Jeśli zatem w podmiotach reprezentowanych przez tę samą osobę lub powiązanych ze sobą przez osoby najbliżej rodziny dochodzi do transakcji, to w takiej sytuacji niezbędne jest przygotowanie dokumentacji cen transferowych.
Grupa kapitałowa
Pod przepisy o dokumentacji cen transferowych będą także podlegać transakcje pochodzące ze spółek jednej grupy kapitałowej. Zwykle ich organizacja wygląda bowiem tak, że spółka A posiada udziały w spółce B, z kolei spółka B posiada udziały w spółce C. W praktyce spółka A posiada także udziały w spółce C. Jak obliczyć wartość udziałów posiadanych przez spółkę A? Przyjmuje się, że w opisanej powyżej sytuacji wartość posiadanych udziałów odpowiadać będzie wartości niższej posiadanych udziałów. Ewentualne transakcje pomiędzy nimi powinny być normowane przepisami o dokumentacji cen transferowych. Z uwagi na złożoność powiązań pomiędzy spółkami w grupach kapitałowych warto by w kwalifikacji transakcji pod kątem przepisów o dokumentacji cen transferowych pomógł doświadczony w tej materii adwokat lub radca podatkowy.
Nie tylko podmioty powiązane
Na koniec pamiętać, także należy o tym, że do sporządzania dokumentacji cen transferowych zobowiązani są także przedsiębiorcy zawierający umowy spółki czy wspólnego przedsięwzięcia z podmiotem mającym miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium lub w kraju stosującym konkurencję podatkową.
Jaka kara?
Konsekwencja niedopełnienia obowiązków wynikających z przepisów o dokumentacji cen transferowych może być kara sięgająca nawet 50% dodatkowego wymiaru podatku. Kara tego rodzaju może bardzo negatywnie wpłynąć na kondycję finansową całego przedsiębiorstwa, warto więc na bieżąco analizować powiązania, szczególnie w stosunku do podmiotów, co do których mamy podejrzenia, iż mogą zostać uznane za podmiot powiązany.
Komentarze
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!