Dokumentacja cen transferowych w firmach rodzinnych

Dokumentacja cen transferowych w firmach rodzinnych

17 grudnia 2019, godz. 9:38
Udostępnij: Kopiuj link

Prowadzisz firmę rodzinną? Członkowie Twojej rodziny pełnią funkcje zarządcze lub kontrolne w kilku podmiotach, z którymi prowadzisz interesy? Warto przeanalizować, czy Wasze wzajemne rozliczenia nie podlegają pod przepisy o dokumentacji cen transferowych.

Czym jest dokumentacja cen transferowych?

Dokumentacja cen transferowych sporządzana jest by wskazać cel i sposób rozliczeń pomiędzy podmiotami powiązanymi. Zasadniczo jest to sprawozdanie, którego efektem ma być wskazanie zasad współpracy pomiędzy podmiotami powiązanymi, jak i korelację pomiędzy nimi.

Kto może być uznany za podmiot powiązany?

Podmiotem powiązanym jest podmiot, w którego zarządzaniu lub kontroli (pośrednio lub bezpośrednio) bierze udział osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna, która to pełni już taką rolę w innym przedsiębiorstwie, z którym podmiot ten prowadzi interesy, efektem których są wzajemne rozliczenia. Definicja podmiotu powiązanego opisana jest w ustawie o artykule 11 ustawy o CIT i artykule 25 ustawy o PIT. W myśl definicji wskazanej powyższymi przepisami, o podmiocie powiązanym możemy mówić także w stosunku do podmiotu, w którym posiadamy udziały w kapitale w wysokości 25%. Warto też pamiętać, że podmiotem powiązanym może być także podmiot zagraniczny.

Powiązania rodzinne

Gdzie w tym wszystkim firma rodzinna? Powiązania rodzinne, stosunku pracy, jak i powiązania majątkowe, pomiędzy samymi podmiotami, jak i osobami, które w tych podmiotach pełnią funkcje zarządcze lub kontrolne dają podstawę by taką grupę podmiotów objąć przepisami o dokumentacji cen transferowych. Wartym zastrzeżenia jest, że w przypadku powiązań rodzinnych mowa jest o pokrewieństwie bądź powinowactwie do drugiego stopnia (czyli: małżonek, teściowie, rodzeństwo, wnuki).

Jeśli zatem w podmiotach reprezentowanych przez tę samą osobę lub powiązanych ze sobą przez osoby najbliżej rodziny dochodzi do transakcji, to w takiej sytuacji niezbędne jest przygotowanie dokumentacji cen transferowych.

Grupa kapitałowa

Pod przepisy o dokumentacji cen transferowych będą także podlegać transakcje pochodzące ze spółek jednej grupy kapitałowej. Zwykle ich organizacja wygląda bowiem tak, że spółka A posiada udziały w spółce B, z kolei spółka B posiada udziały w spółce C. W praktyce spółka A posiada także udziały w spółce C. Jak obliczyć wartość udziałów posiadanych przez spółkę A?  Przyjmuje się, że w opisanej powyżej sytuacji wartość posiadanych udziałów odpowiadać będzie wartości niższej posiadanych udziałów. Ewentualne transakcje pomiędzy nimi powinny być normowane przepisami o dokumentacji cen transferowych. Z uwagi na złożoność powiązań pomiędzy spółkami w grupach kapitałowych warto by w kwalifikacji transakcji pod kątem przepisów o dokumentacji cen transferowych pomógł doświadczony w tej materii adwokat lub radca podatkowy.

Nie tylko podmioty powiązane

Na koniec pamiętać, także należy o tym, że do sporządzania dokumentacji cen transferowych zobowiązani są także przedsiębiorcy zawierający umowy spółki czy wspólnego przedsięwzięcia z podmiotem mającym miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium lub w kraju stosującym konkurencję podatkową.

Jaka kara?

Konsekwencja niedopełnienia obowiązków wynikających z przepisów o dokumentacji cen transferowych może być kara sięgająca nawet 50% dodatkowego wymiaru podatku. Kara tego rodzaju może bardzo negatywnie wpłynąć na kondycję finansową całego przedsiębiorstwa, warto więc na bieżąco analizować powiązania, szczególnie w stosunku do podmiotów, co do których mamy podejrzenia, iż mogą zostać uznane za podmiot powiązany.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu