Jak wygląda rozliczanie w najmie długoterminowym

Jak wygląda rozliczanie w najmie długoterminowym

17 grudnia 2019, godz. 9:38
Udostępnij: Kopiuj link

Wiele osób myli poszczególne formy wynajmu. Różnią się od siebie przede wszystkim formą rozliczenia: w końcu decydując się na wynajem niekoniecznie chcemy wiązać się kredytem.

Wynajem długoterminowy to swobodne rozwiązanie, które w przeciwieństwie do klasycznego leasingu nie ma zbyt wiele wspólnego z kredytem – ale na czym to właściwie polega?

Zużycie samochodu – czyli co rozliczamy w wynajmie długoterminowym

W przypadku wynajmu długoterminowego spłacamy zużycie pojazdu. To dość abstrakcyjne pojęcie, ale łatwo wyjaśnić, na czym właściwie polega. Każdy samochód traci swoją wartość w codziennym użytkowaniu. Wiadomo, że zeszłoroczny model z salonu będzie wart więcej, niż taki sam model używany przez cały poprzedni rok. Na zużycie wpływa więc przebieg, zużycie elementów samochodu, ale przede wszystkim – czas.

Wbrew pozorom, taki system spłacania to niewątpliwa zaleta tej formy wynajmu. Nie spłacamy całkowitej wartości rynkowej pojazdu, a więc oszczędzamy i możemy jeździć nawet droższym modelem. Duży wpływ na cenę ma to, ile właściwie jeździmy. Nawet, jeśli wypożyczalnia nie nakłada na nas limitu kilometrów, musimy liczyć się z tym, że korzystając z auta zwiększamy przebieg pojazdu. Jeśli jeździmy niewiele lub na niewielkie dystanse, oczywistym jest, że nasza rata będzie niższa, niż gdybyśmy raz w tygodniu przemierzali cały kraj.

Sposób spłacania w wynajmie długoterminowym: czym różni się od kredytu?

Formą wynajmu, która działa na zasadzie kredytu jest klasyczny leasing. Wynajmowane auto ma po czasie stać się naszą własnością – najprościej mówiąc, zamiast danej sumy pieniędzy zapożyczonej z banku spłacamy użytkowany samochód. Pod koniec umowy leasingu możemy go kupić za pozostałą, zwykle symboliczną kwotę.

Wynajem długoterminowy pozwala na większą swobodę i nie wymaga od nas posiadania tzw. zdolności kredytowej. Wypożyczamy samochód na określony czas, przy czym w przypadku stracenia zdolności spłacania rat możemy rozwiązać umowę odpowiednio wcześniej. Nie jesteśmy zobowiązani wobec usługodawcy i nie wiążemy się z nim żadną umową kredytową – a nawet możemy pozwolić sobie na zmianę modeli samochodów!

Wynajem samochodu w trybie długoterminowym może okazać się dobrym rozwiązaniem dla osób z negatywną historią kredytową. Wypożyczalnie nie sprawdzają naszej historii ani nie wpływają na obecną zdolność kredytową – choć zależy to oczywiście od wybranej przez nas firmy. W przypadku wynajmu samochodów klasy premium sprawa może nie być tak oczywista, jak przy wynajmowaniu klasycznych osobówek: oczywistym jest, że im droższe auto, tym lepiej firma chce się zabezpieczyć i poznać potencjalnego dzierżawcę.

Raty czy płatność z góry?

W przypadku wynajmu na dłuższy okres zazwyczaj dokonuje się płatności w systemie ratalnym, zależy to jednak od oferty konkretnej wypożyczalni. Najlepiej dostosować ofertę do swoich wymagań: może okazać się nawet, że możemy zapłacić całą kwotę z góry i nie przejmować się później dotrzymywaniem terminów płatności.

W przypadku wynajmu krótkoterminowego, który trwa zazwyczaj nie dłużej, niż dwa miesiące, płatność ratalna naliczana jest za każdą dobę. Wypożyczalnie mogą wymagać więc dokonywania rozliczeń każdego dnia. W przypadku wynajmu długoterminowego możemy negocjować termin spłacania rat, tak, aby przejmować się spłatą raz w miesiącu – a nie każdego dnia.

Wypożyczalnie starają się dostosowywać umowy specjalnie pod wymagania konkretnych klientów, takich jak Ty. Nie należy bać się rozmowy i otwartego przedstawienia swoich wymagań!

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu