Czym jest beczka w gospodarstwie domowym?

Czym jest beczka w gospodarstwie domowym?

23.12.2019 7:45
Czytanie treści strony dostępne

Popularna beczka to przedmiot, który znają wszyscy. Nawet małe dzieci, którym wskażemy obrazek ją prezentujący, będą w stanie szybko zorientować się, o czym mowa. Oczywiście kiedyś nie używano beczek plastikowych i tak szczelnych, jak te robione dzisiaj, ale pełniły one podobną funkcję. Były budowane do kontaktu z żywnością przede wszystkim. Takie beczki służyły jako pojemnik na solone mięso, warzywa o długiej możliwości przechowywania, czy też do kiszenia ogórków lub kapusty – do czego w głównej mierze stosowane są do dziś.

Właściwości beczki

Przedmiot ten może mieć naprawdę różną pojemność – zależy ona głównie od tego, do czego chce ją wykorzystać właściciel. Dobrze jest wiedzieć to przed jej zakupem, bo to znacznie ułatwi ten z pozoru prosty już proces. Odpowiednio jest też wiedzieć, jakie właściwości posiadają beczki dostępne dziś w sklepach ogrodniczych. Można do tych cech swobodnie zaliczyć:
 

  • szczelność,
  • atest do kontaktu z żywnością,
  • odpowiednią do celu pojemność,
  • doskonałe warunki do przeprowadzenia fermentacji.
     

Oczywiście beczki takiej można używać nie tylko do kiszenia. Jest to doskonały pojemnik do tworzenia naturalnych odżywek ogrodowych, które później z łatwością można aplikować naszej podwórkowej roślinności. Czosnkowy wywar na szkodniki, pokrzywowa odżywka pełna żelaza potrzebnego roślinom dla zachowania koloru i ogólnego wigoru, lawendowy preparat przeciw komarom – to tylko niektóre, niezwykle przydatne i skuteczne propozycje przepisów wartych wykorzystania.

Beczka w ogrodzie

Przedmiot ten nie należy może do najbardziej atrakcyjnych wyglądowo, ale jego przydatność jest zasadniczo bardzo duża. Niezwykle trudno byłoby ukisić w domu dużą ilość ogórków lub kapusty, biorąc pod uwagę rozchodzący się podczas tego procesu zapach. Jeśli więc zakupimy sobie taką beczkę i postawimy ją w ogrodzie, bardzo szybko może się okazać, że nasz pomysł był strzałem w dziesiątkę. W ogrodzie zapach kiszonek nie będzie nam przeszkadzał, a i można będzie zakryć beczkę niewielką architekturą drewnianą lub też odpowiedniej wielkości krzewem, lub pnączem. Jeśli posiadamy ogród, to zapewne będziemy wiedzieć, jak dobrze wykorzystać jego przychylną przestrzeń.

Wytrzymałość beczek

Dosyć istotna informacja to taka, która mówi o wytrzymałości zakupionej przez nas beczki. Dobrze by było, żeby raz zakupiony przedmiot tego rodzaju wytrzymał jak najdłużej, bo nie jest to wydatek rzędu kilku złotych. Sprawa robi się poważniejsza, jeśli weźmiemy pod uwagę zakup większej ilości, niż tylko jednak sztuka. Sprzedawane w dzisiejszych czasach beczki powinny przede wszystkim posiadać atest do kontaktu z żywności, ale oprócz tego powinny być odporne na zmiany temperatur i na odkształcenia mechaniczne. Wytrzymałość na różnego rodzaju uszkodzenia to bardzo ważna cecha i warto pamiętać o sprawdzeniu tego jeszcze przed zakupem konkretnej beczki.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Dołącz do dyskusji

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu