Asystent rodziny - nietypowy kierunek studiów na ISP w Katowicach

Asystent rodziny - nietypowy kierunek studiów na ISP w Katowicach

07.01.2020 8:33
Czytanie treści strony dostępne

Współczesne społeczeństwo mierzy się z wieloma problemami, takimi jak ubóstwo, choroby cywilizacyjne czy wykluczenie społeczne. Często dotyczy to całych rodzin, a więc podstawowych komórek społecznych. Aby zapewnić im właściwe wsparcie i pomoc, powołano do życia zawód asystenta rodziny. Kim jest asystent rodziny i jak nim zostać?

Kim jest asystent rodziny?

Jest to stosunkowo świeży zawód, który został ogłoszony w ustawie z dnia 9 czerwca 2011 roku o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Ma na celu wspieranie rodzin w sytuacjach kryzysowych oraz dbanie o ich prawidłowy rozwój i funkcjonowanie. Każda gmina w naszym kraju ma obowiązek udzielenia pomocy takim osobom i jeśli po przeprowadzonym wywiadzie środowiskowym okaże się, że w domu występują problemy z wychowaniem osób małoletnich, zostaje im przydzielony asystent.

Kierunek nie dla wszystkich

By odpowiednio przygotować się do pracy w tym zawodzie, niezbędne będą studia podyplomowe o specjalności asystent rodziny. Dedykuje się je osobom z dużym uporem, zapałem, energią i pasją do codziennego, wytrwałego wysiłku w poprawianiu sytuacji osób, które otrzymają w opiekę. Zajęcia praktyczne mają charakter warsztatowy i gwarantują solidne, interdyscyplinarne przygotowanie teoretyczne, obejmujące zagadnienia z takich dziedzin jak socjologia, psychologia czy pedagogika. Jeśli chcesz wykorzystać swoją empatię, perswazję i chęć niesienia pomocy we właściwy sposób — te studia katowice są dla Ciebie!

Duże perspektywy zawodowe

Jako absolwent kierunku asystent rodziny, będziesz mógł podjąć pracę w tym zawodzie po zakończeniu co najmniej rocznego stażu pracy z całą rodziną lub dziećmi, a w efekcie otworzy Ci to drogę do podjęcia zatrudnienia w wielu instytucjach lub placówkach państwowych (np. ośrodkach pomocy społecznej) czy pozarządowych (np. fundacjach). Twoje umiejętności będą potrzebne wszędzie tam, gdzie w centrum zainteresowania znajduje się rodzina i rodzicielstwo.

Zadaniem asystenta rodziny jest niesienie pomocy i praca z tymi, którzy znajdują się w ciężkiej sytuacji opiekuńczo-wychowawczej. To wsparcie w codziennym, prawidłowym funkcjonowaniu oraz towarzyszenie we wprowadzaniu zmian, które są konieczne do tego, aby środowisko rodzinne sprzyjało bezpieczeństwu i prawidłowemu rozwojowi dzieci. Zawód asystenta rodziny to trudny, wymagający, lecz niezwykle satysfakcjonujący zawód, który zadowoli wszystkich, poszukujących w pracy kontaktu z ludźmi i ich problemami.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Dołącz do dyskusji

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu