Jak zostać dekoratorem wnętrz? Jakie trzeba mieć uprawnienia?

Jak zostać dekoratorem wnętrz? Jakie trzeba mieć uprawnienia?

30.01.2020 10:59
Czytanie treści strony dostępne

Tak naprawdę niewiele pozostało w Polsce zawodów licencjonowanych i teoretycznie dekoratorem wnętrz może zostać każdy. Często to określenie używane jest zamiennie z architektem wnętrz, choć osoby, które tytułują się w ten sposób zwykle posiadają studia kierunkowe. Zatem mając wyjątkowy zmysł estetyczny, a także wiedzę teoretyczną z zakresu projektowania wnętrz teoretycznie nawet bez odpowiedniej szkoły można zostać dekoratorem, jednak poszukując pracy w tym zawodzie należy już legitymować się ukończonymi studiami, gdyż to daje pracodawcy pewność, co do merytorycznej wiedzy osoby starającej się o pracę.

Oczywiście zawsze najważniejsze pozostaje doświadczenie, dlatego nie mając studiów kierunkowych niekoniecznie stoisz na straconej pozycji. Jeśli wykonujesz projekty dla znajomych dla zdobycia doświadczenia i są one wystarczająco profesjonalne, to pracodawca, oglądając Twoje portfolio może uznać, że posiadasz odpowiednie kwalifikacje.

Architekt wnętrz - jakie cechy są przydatne w tym zawodzie?

Oczywiście architekt wnętrz powinien być uzdolniony artystycznie, choć większość projektów wykonuje się w profesjonalnych programach graficznych, a na spotkanie z klientem chodzi z laptopem, to jednak warto posiadać odpowiedni, tradycyjny warsztat. Należy znać zasady ergonomii i umieć je stosować tak, by projektowane na nowo wnętrze mogło okazać się w rzeczywistości bardziej funkcjonalne, a nie jedynie wyremontowane według najnowszych trendów nie mających wiele wspólnego z użytecznością poszczególnych rozwiązań. Architekt wnętrz musi umieć odpowiednio łączyć kolory. Powinien w każdym projekcie potrafić przemycić cząstkę własnego stylu. Architekt powinien mieć zawsze otwarty umysł na sugestie swoich klientów. Ostateczny projekt zawsze powstaje w ścisłej współpracy. Dopiero po jego zaakceptowaniu można zaproponować wykonawców. Współpraca architekta z firmą remontowo-budowlaną jest bardzo przydatna, a firma zatrudniająca kilku dekoratorów musi o to zadbać.

Praca architekta wnętrz może dać dużą satysfakcję. Przede wszystkim czyjąś wizję można przełożyć na konkretne pomysły, a następnie nadzorować ich realizację. Dzisiejsze usługi architektów są od A do Z i trzeba o tym pamiętać. Od specjalisty oczekuje się nie tylko oryginalnego i jednocześnie funkcjonalnego projektu, ale również trzymaniem pieczy nad jego właściwym wykonaniem. Oferty pracy dla architektów wnętrz czy dekoratorów wnętrz są szeroko dostępne na portalu Pracuj.pl. Zdobycie renomy pozwoli na zwiększenie ilości klientów, a tym samym awans zawodowy w strukturach firmy.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Dołącz do dyskusji

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu