Czy masz dobrego szefa?

Czy masz dobrego szefa?

31 stycznia 2020, godz. 13:14
Udostępnij: Kopiuj link

Dobrego szefa każdy pracownik może opisać nieco inaczej, w zależności od tego, co jest dla niego ważne. Jednak istnieje kilka cech uniwersalnych, pożądanych u każdej, z osób zarządzających. Warto dowiedzieć się, jakie to cechy i ocenić, czy nasz szef jest dobry.

Cechy dobrego szefa

Oferty pracy zawierają zazwyczaj mnóstwo cennych informacji o danym stanowisku, szczególnie jeśli znajdziemy je na zaufanych, profesjonalnych serwisach, takich jak Pracuj.pl. Jednak nigdy z ofert pracy nie wyczytamy tego, jakiego będziemy mieli szefa. Należy to zawsze sprawdzić doświadczalnie, czyli po prostu zatrudniając się w firmie i poznając go osobiście. Praca na każdym stanowisku może być stresująca, jeśli szef nie jest wyrozumiały. Także pierwszą koronną cechą dobrego szefa jest wyrozumiałość, dzięki której nie dostajemy ostrej reprymendy za każdym razem, gdy chociaż trochę powinie nam się noga. Dobry szef to również osoba wymagająca. Tylko dzięki temu, że dobrze organizuje nam pracę i oczekuje od pracowników wyników, ci rozwijają się, zarabiają pieniądze, a firma dobrze prosperuje.
Dobry szef potrafi nagradzać swoich pracowników za sukcesy. Mogą to być pochwały, premia, podwyżka, awans, lub chociażby bon na święta, ale zawsze sukcesy pracowników powinny być zauważane.
Dobry szef ma umiejętności motywowania swoich pracowników. W kryzysowych sytuacjach dobry przywódca potrafi pokierować zespołem tak, by osiągnąć maksymalną wydajność. Umiejętność delegowania obowiązków również jest ważna w niemal każdej pracy. Kolejną uniwersalną cechą dobrego szefa, jest sprawiedliwe traktowanie wszystkich pracowników. Nikt nie lubi być gorzej traktowany. Równe sprawiedliwe nagradzanie, karanie i rozdzielanie obowiązków to bardzo ważne cechy szefów, dzięki którym pracownicy czują się komfortowo.

Czy warto zmienić pracę, jeśli mamy złego szefa?

Oferty pracy publikowane są w internecie i każdego dnia można sprawdzać, bez wychodzenia z domu, czy zwolniło się lepsze stanowisko. Jeśli mamy złego, nie sprawiedliwego, źle komunikującego się z nami szefa, możemy zmienić pracę. Gdy jednak odpowiada nam pensja i warunki pracy na danym stanowisku, powinniśmy najpierw porozmawiać z szefem i dać mu szansę. Może nie potrafi zarządzać ludźmi, ale bardzo się stara. Istnieje wiele szkoleń dla managerów, którzy zarządzają zespołem. Tej umiejętności można się nauczyć, a szkolenie nie trwa długo. Jeśli szef chce podwyższyć swoje kwalifikacje, nauczyć się prawidłowo motywować ludzi do pracy i jest otwarty na zmiany, warto dać mu szansę.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu