Spory mieszkańców ws. śmieci

Spory mieszkańców ws. śmieci

4 lutego 2020, godz. 12:00
Udostępnij: Kopiuj link

Słysząc temat śmieci w Lublińcu, niejednemu mieszkańcowi od razu podnosi się ciśnienie. Z każdym kolejnym przetargiem mieszkańcy płacą więcej, a w ostatnich miesiącach zmniejszono również częstotliwość odbioru niektórych frakcji, czy wprowadzono limity. Efektem tego stało się, że mieszkańcy zaczęli porównywać się ze względu na miejsce zamieszkania, czy ilość osób w danym gospodarstwie domowym, aby szukać oszczędności i w pewien sposób ograniczyć wzrost opłat. W ten sposób powstało kilka tematów dyskusyjnych pomiędzy nimi.

Ile mieszkańcy Lublińca płacą za śmieci?
- stawka 16 zł/os. - odpady segregowane
- stawka 32 zł/os. - odpady niesegregowane

Odbiór odpadów: domy jednorodzinne
- zmieszane + plastik/metal + bio; 2x w miesiącu, limit: 1 worek bio/wywóz
- papier + szkło; 1x w miesiącu, pierwszy wywóz w danym miesiącu
- odpady wielkogabarytowe: 2x w roku

Odbiór odpadów w zabudowie wielorodzinnej (bloki):
- zmieszane + bio; 1x-2x w tygodniu (w zależności od rejonu)
- papier + plastik/metal; 1x w tygodniu
- szkło; co 2 tygodnie
- odpady wielkogabarytowe: 2x w roku

Kwestie sporne, dyskusyjne wśród mieszkańców, które się pojawiają w sprawie odpadów komunalnych:

1. Ilość wytwarzania odpadów bio w zależności od miejsca zamieszkania
Mieszkańcy bloków nie chcą płacić za odpady bio mieszkańców z domów jednorodzinnych, którzy wytwarzają ich więcej poprzez np. oddawanie ściętej trawy z ogrodu. Uważają, że mieszkańcy domów zawyżają średnią ilość odpadów na rodzinę, co przekłada się na wyższą opłatę za śmieci.

2. Limit 1 worka bio
Głównie mieszkańcy domów jednorodzinnych są niezadowoleni z limitu odbioru worków bio, który wynosi 1 szt/wywóz. Ich zdaniem powinno wrócić się do nielimitowanych odbiorów tej frakcji. Oczywiście są w tej grupie mieszkańcy z dużymi powierzchniami działek, ale również inni mieszkańcy, którzy posiadają posesję blisko miejskich terenów zielonych, czy drzew i w okresie jesiennym liście spadają na ich działki.

3. Brak proporcjonalności przy odbiorze
Tutaj ponownie konflikt ws. odpadów bio, ale już pomiędzy mieszkańcami domów jednorodzinnych, a dokładnie brak proporcjonalności do ilości osób zamieszkujących daną posesję. Przykład:
W jednym domu zamieszkuje 1 osoba i ma możliwość oddania 1 worka bio/wywóz. Posesję obok może mieszkać 8 osób i oni również mają możliwość oddawania 1 worka bio/wywóz, a płacą za osobę tyle samo co ich sąsiad.

4. Częstotliwość odbioru i magazynowanie worków
Mieszkańcy bloków mają o wiele częściej odbierane odpady niż mieszkańcy domów jednorodzinnych, a Ci muszą magazynować odpady dłużej na swojej posesji. Ponownie przytoczymy przykład jaki do nas trafił:
Rejon VIII - zabudowa wielorodzinna, odpady odbierane 2x w tygodniu, odpady segregowane 2x w tygodniu (szkło co 2 tyg.) po drugiej stronie np. mieszkańcy z Rejonu I - w grudniu 2019 odbiór wszystkich frakcji miał miejsce 2 grudnia, kolejny odbiór papieru + szkła nastąpił dopiero po 1,5 miesiąca, czyli upłynęło 6 tygodni (13 stycznia 2020 r.). Podobna sytuacja miała miejsce w okresie lipiec-sierpień 2019.
Należy również dodać, że mieszkańcy bloków mają odpady usytuowane w jednym miejscu i w większych pojemnikach - ich odbiór zajmuje mniej czasu w porównaniu do tej samej ilości mieszkańców domów jednorodzinnych. Jednocześnie w dużych skupiskach trudniej zarządzać prawidłową selekcją odpadów.

Znasz inne sporne kwestie mieszkańców ws. śmieci? A może masz pomysł rozwiązania konfliktu? Zapraszamy do komentowania.

Komentarze

C
Ciekawy 5 lutego 2020, godz. 11:45
Zgłoś
Ciekawe

Jeszcze bym dodał wywóz śmieci wielkogabarytowych ( ten tzw. bogaty wymienia meble co roku, biedny wcale ) i jakość segregowanych śmieci przez mieszkańców ( tz. pewnie z 45% wszystkich śmieci jest segregowanych ) No i pytanie czy śmieci przez nas segregowane nie trafiają i tak do jednego kubła ( filmiki w Internecie).

W
WIP 4 lutego 2020, godz. 20:02
Zgłoś
Śmieci

Jak im drogo niech przeniosą się do gminy Kochanowice to zapłacą tylko 21 zł. za segregowane.

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu