Więcej łączy niż dzieli

Więcej łączy niż dzieli

6 lutego 2020, godz. 8:56
MDK Lubliniec
Udostępnij: Kopiuj link

W Miejskim Domu Kultury dostępna jest wystawa „Niezwykłe historie z Polski i Japonii”, która została wypożyczona z krakowskiego Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”. 4 lutego odbyło się otwarcie wystawy – tym razem połączone ze specjalnym oprowadzaniem.

Japonia ciągle popularna
O tym, że w Lublińcu i okolicach są wielbiciele japońskiej kultury świadczy nieustająca popularność zajęć językowych oraz cyklu „MDK po japońsku”. I tym razem na wydarzeniu otwierającym wystawę stawili się licznie wielbiciele Kraju Kwitnącej Wiśni, którzy chcieli dowiedzieć się nieco więcej o historii relacji, o naszych koneksjach społecznych, kulturowych, artystycznych. Warto wiedzieć, że w 2019 roku minęło 100 lat współpracy na linii Polska-Japonia.

Nowa forma – oprowadzanie
Uwagę przyciąga zarówno tematyka wystawy, jak i również jej przestrzenna forma. W holu MDK przechodzimy pomiędzy kolejnymi boxami – a każdy z nich pozwala odkryć kolejny pomost między Polską i Japonią.
Wystawa została bardzo dobrze opracowana pod względem zawartych informacji, a opowieści „przewodnika” pozwoliły wyciągnąć jeszcze więcej. Oprowadzanie po wystawie poprowadził Mirosław Błaszczak, wieloletni szef Instytutu Polskiego w Tokio. Krok po kroku uczestnicy poznawali postacie budujące relacje na przestrzeni lat, konteksty historyczne i artystyczne. Szczególną dyskusję wywołała – co ciekawe – postać Andrzeja Wajdy i jego około- japońskiej twórczości.
Po oprowadzaniu możliwe było również porozmawianie z Japończykami – znalazło się kilku chętnych by porozmawiać i z pierwszej ręki usłyszeć co nieco o Japonii.

Wystawa dostępna jest w holu MDK do 29 lutego. Zapraszamy!

Galeria: Więcej łączy niż dzieli

Zobacz całą galerię

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu