Błędy związane z osobowością popełniane na rozmowach kwalifikacyjnych

Błędy związane z osobowością popełniane na rozmowach kwalifikacyjnych

06.02.2020 10:02
Czytanie treści strony dostępne

Zbytnia pewność siebie, zahaczająca wręcz o arogancję lub niedocenianie siebie w oczach przyszłego pracodawcy sprawiają, że możemy nie zostać zaproszeni na kolejną rozmowę. Warto zapoznać się z najczęściej popełnianymi błędami w trakcie rozmów kwalifikacyjnych.

Amplituda osobowości.

Nadmiar każdego z zachowań może skutkować negatywnym odbiorem naszej osoby. Nadmierna radość, oschłość, nadmierny profesjonalizm, nadmierne przechwalanie się, zbyt obszerne odpowiadanie na pytania, czy za mało precyzyjne odpowiedzi zawsze są źle widziane. Najlepiej jest kierować się zasadą "złotego środka". Zapytani odpowiadajmy pełnymi zdaniami. Jednak kilka zdań wystarczy, nie zagadujmy na siłę naszego rozmówcy, aż nam sam przerwie wypowiedź. Uśmiech jest mile widziany, jednak nie róbmy z rozmowy kwalifikacyjnej kabaretu rzucaniem żartu, za żartem. Umiar jest świetnym doradcą w trakcie rozmowy, w której mamy się zareklamować. Dając rozmówcy dojść do głosu, możemy dowiedzieć się wielu istotnych informacji na temat firmy, do której zaaplikowaliśmy, wynagrodzenia, jakie nam przysługuje, pakietu ubezpieczeń, czy naszych obowiązków.

Żonglowanie cechami osobowości.

Praca wymaga profesjonalnego podejścia, jednak nie pokazujmy, że jesteśmy mało elastyczni i interesują nas wyłącznie obowiązki. W zależności od Oferty Pracy , o której prowadzimy rozmowę, powinniśmy umiejętnie żonglować naszymi cechami osobowości. Jeśli w danym zawodzie potrzebne jest okazywanie współczucia, podkreślmy tę cechę swojej osobowości w trakcie rozmowy o pracę. Jeśli na stanowisku, o które się staramy, potrzebne jest bycie władczym i stanowczym, okażmy rekruterom, że mamy takie cechy. Pamiętajmy, że na różnych stanowiskach pracy, różne cechy osobowości mogą być potrzebne. Umiejętność panowania nad sobą i dostosowywania tego, co i jak mówimy w zależności od sytuacji, jest bardzo cenna.

Pewność siebie i arogancja.

Pewność siebie, bardzo pomaga w trakcie prowadzenia procesu rekrutacyjnego. Znając swoją wartość, dużo łatwiej jest nam odpowiadać na pytania, mniej się stresujemy, potrafimy opowiadać o naszych zaletach. Osoby aroganckie natomiast wychwalają siebie nadmiernie, często umniejszając przy tym zasługi innych ludzi. Tego typu zachowania niestety zdarzają się nagminnie na rozmowach rekrutacyjnych, a nie dodają osobie starającej się o pracę żadnej wartości. Rekruterzy mają zauważyć w nas potencjał do wykonywania konkretnej pracy, nie jest to możliwe, gdy amplituda naszych zachowań jest zbyt duża.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Dołącz do dyskusji

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu