Czy ma sens nadpłata kredytu gotówkowego?

Czy ma sens nadpłata kredytu gotówkowego?

27 maja 2020, godz. 15:12
Udostępnij: Kopiuj link

Nadpłata kredyty gotówkowego to ważna kwestia, poruszana niekiedy przez członków rodziny ze zobowiązaniem. Jeśli posiadamy dodatkową gotówkę, czy warto ją przeznaczyć na wcześniejszą spłatę kredytu gotówkowego. Czy taka nadpłata ma sens i jak to zrobić, aby nie stracić?

Warto mieć na uwadze, że około 49% wszystkich zobowiązań kredytowych to kredyty konsumpcyjne, w skład których wchodzą zobowiązania z tytułu kredytów ratalnych i gotówkowych. Z danych wynika, że jest ich prawie 14 milionów, a łączna ich kwota opiewa na 163,56 miliarda złotych, co stanowi 27% wszystkich wartości kredytów, które spłacamy. Jesteśmy zadłużeni, co drugi dorosły Polak comiesięcznie spłaca zaciągnięty kredyt gotówkowy, czy chwilówkę (sprawdź wszystkie oferty na Totalmoney.pl). Musimy wziąć pod uwagę, że około 8% posiadaczy kredytów spóźnia się ze spłacaniem zobowiązania wyznaczonych w harmonogramie spłat. Jednak są też tacy kredytobiorcy, którzy próbują spłacić swoje zobowiązanie przed wyznaczonym terminem, w tym celu przeznaczają dodatkowe środki na spłatę zaciągniętych zobowiązań.

Nadpłata raty kredytu gotówkowego – krok po kroku
Od 2011 roku można spłacać i nadpłacać zaciągnięty kredyt gotówkowy bez żadnych dodatkowych kosztów. Jeśli posiadamy zobowiązanie, szczególnie takie długoterminowe jest ono dla nas dodatkowym obciążeniem, ale także wpływa na naszą zdolność kredytową. W przypadku spłacania kredytu konsumpcyjnego, zanim pomyśli o zaciągnięciu kredytu hipotecznego, warto spłacić mniejsze zobowiązanie, gdyż posiadanie dodatkowych rat mogą niekorzystnie wpłynąć na naszą zdolność kredytową.

Kredyt gotówkowy a zdolność kredytowa
Pamiętajmy, że w pierwszej kolejności bank sprawdza naszą zdolność kredytową i od tego zależy, czy otrzymamy kredyt i w jakiej wysokości. Poprzez analizę bank określa ryzyko finansowe związane z pożyczeniem nam pieniędzy. W skład zdolności kredytowej wchodzi wiele pośrednich czynników, które mogą różnić się w zależności od banku, jednak co do zasady to pozostają takie same. Zdolność kredytowa to przede wszystkim nasze comiesięczne wpływy na konto osobiste, ilość osób stanowiąca gospodarstwo domowe, wiek, wykonywany zawód, rodzaj umowy, która normuje nasz stosunek pracy, historia kredytowa, czy stan cywilny. Wszystko to pomaga bankowi oszacować ryzyko, jakie będzie musiał podjąć w związku z przyznaniem nam zobowiązania.

Wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego a umowa z bankiem
Zanim rozpoczniemy wcześniejszą spłatę zobowiązania, warto przeczytać zapisy w umowie, jaka podpisaliśmy z bankiem. W niektórych umowach może się okazać, że bank za wcześniejsze spłacenie kredytu zażąda dodatkowych opłat z tytułu utraconych odsetek. Jednak warto mieć na uwadze, że w myśl ustawy o kredycie konsumenckim, gdy mamy do czynienia z wcześniejszą spłatą kredytodawca jest zobowiązany do proporcjonalnego obniżenia i zwrotu wszystkich kosztów związanych z kredytem gotówkowym.

Czy ma sens nadpłata kredytu gotówkowego?
Warto mieć na uwadze, że w większości przypadków wcześniejsza spłata gotówkowego kredytu jest opłacalna dla kredytobiorcy. Główną zaletą wcześniejszego spłacenia jest fakt, że pozbywamy się zobowiązania, które jest dla nas źródłem ciężaru psychicznego, jak i fizycznego. Musimy jednak pamiętać, że nie zawsze wcześniejsza splata kredytu, jest opłacalna. Jeśli zastanawiamy się, czy wcześniejsza spłata zobowiązania opłaca się z finansowego punktu widzenia, wystarczy przyjrzeć się liczbom. Gdy zaciągamy kredyt gotówkowy na kwotę 20 tysięcy złotych na rok, przy którym oprocentowanie wynosi 7% w skali roku, przy stałym wymiarze rat. Im szybciej spłacimy zobowiązanie, tym mniejsze odsetki od kredytu będziemy musieli zapłacić. Im szybciej spłacimy, tym więcej zyskamy. Jednak, zanim dokonamy wcześniejszej spłaty, dokładnie sprawdźmy, czy bank nie pobiera prowizji za wcześniejszą spłatę zobowiązania.

Kiedy opłaca się wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego?
Odpowiedź jest stosunkowo prosta, możemy rozważyć wcześniejszą spłatę kredytu gotówkowego, kiedy mamy nadwyżkę gotówki na naszym koncie. Trzeba pamiętać, że takie zobowiązanie wpływa na naszą zdolność kredytową i może mieć duży wpływ na decyzję banku, kiedy będziemy chcieli skorzystać z długotrwałego zobowiązania w postaci kredytu hipotecznego.

Nadpłata kredytu gotówkowego kalkulator – jak z niego skorzystać?
Możemy skorzystać z wcześniejszej spłaty na wiele sposobów. Pomocny może okazać się kalkulator nadpłat, który dokładnie pomoże oszacować naszą sytuację finansową. Jeśli chodzi o spłatę, możemy to zrobić jako jednorazową spłatę, która jest możliwa przy pożyczkach niskokwotowych. Dodatkowo możemy systematycznie nadpłacać kredyt, spłacając go szybciej niż w terminarzu spłat, co skraca czas spłaty i obniża koszty kredytowania. W przypadku wcześniej spłaconego zobowiązania mamy prawo do zwrotu kosztów, dlatego musimy zwrócić się do banku o zwrot części poniesionych kosztów, które zostały naliczone i pobrane z góry. Takim kosztem są prowizję, które powinny zostać od nowa wyliczone i oddane zgodnie z wyliczeniami.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu