Cechy dobrego nauczyciela

Cechy dobrego nauczyciela

04.03.2020 13:35
Czytanie treści strony dostępne

Praca nauczyciela przez wielu uznawana jest za łatwą, choć niezbyt dobrze płatną. Jednak często można odnieść wrażenie, że jest ona czymś więcej niż tylko samą pracą, ale także powołaniem. Wszak uczniowie nie zawsze są wdzięczni, jednak wielu z nich docenia swoich nauczycieli dopiero po latach. Poznajcie cechy, jaki powinien mieć dobry nauczyciel.

Podstawa to cierpliwość

Obecnie można znaleźć coraz więcej ofert pracy dedykowanych dla nauczycieli. Jednak należy tutaj zauważyć, że same posiadanie odpowiedniego wykształcenia absolutnie nie wystarczy. Przede wszystkim należy zadać sobie pytanie, czy posiada się cechy charakteru, które predysponują do wykonywania tego zawodu. Na samym początku trzeba wiedzieć, że podstawą jest cierpliwość i to w bardzo dużej ilości. Jeżeli jesteście cholerykami, którzy na niepowodzenia reagują podniesionym głosem, to absolutnie nie jest praca dla was.

Ważna jest empatia

W każdej pracy, gdzie występuje realny kontakt z drugim człowiekiem, ale również zwierzęciem wymagana jest empatia. Pod tym pojęciem kryje się zdolność współodczuwania, ale i zrozumienie uczuć i emocji. Oczywiście to także bywa trudne, tym bardziej, że wiele młodych osób np. w wieku nastoletnim swój brak pewności siebie wyraża bardzo krnąbrną postawą, ale również pyskowaniem. Jednak w wielu przypadkach trzeba zdać sobie sprawy, że taki uczeń szuka pomocy, a jego zachowanie jest odpowiedzią na nie zapewnianie danych potrzeb, choćby przynależności go grupy.

Podmiotowe traktowanie

Bardzo ważne jest także podmiotowe traktowanie, zatem absolutnie nie należy wykorzystywać swojej pozycji, czy też robić uczniom na złość, każąc wykonywać nadmiar zadań domowych. Trzeba zawsze traktować ich z należytym szacunkiem i zrozumieniem. Oczywiście podmiotowość łączy się także ze sprawiedliwym traktowaniem, ale nie oznacza wcale braku wymagań. Jeżeli dziecko nie wykonało danego zadania to należy postawić mu ocenę niedostateczną, wszak w tym przypadku kierowanie się nadmiernymi emocjami absolutnie się nie sprawdza.

Praca po "godzinach"

Choć nauczyciele mają zdecydowanie krótszy tydzień pracy, to z kolei muszą wiele swoich obowiązków wykonywać także po tzw. godzinach pracy. Mowa tutaj o sprawdzaniu kartkówek, czy też przygotowywaniu konspektów na dalsze lekcje. Oczywiście takie zajęcia są czasochłonne, ale jednocześnie nie wykonuje się ich codziennie.

Praca nauczyciela choć pozornie nie jest męcząca wymaga jednak nie tylko posiadania określonych kwalifikacji, ale przede wszystkim zrozumienia drugiego człowieka i bycia empatycznym.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Dołącz do dyskusji

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu