Cukier a zdrowie: czy można być zdrowym, jedząc cukier?

Cukier a zdrowie: czy można być zdrowym, jedząc cukier?

18.03.2020 7:57
Czytanie treści strony dostępne

Wszystko, co jemy, ma bez wątpienia wpływ na nasze zdrowie. Niejednokrotnie więc raczymy się potrawami, które niekoniecznie nam służą, zwłaszcza takimi zawierającymi niezdrowe tłuszcze trans. Ale czy potrafimy odmówić sobie przyjemności związanej ze zjedzeniem hamburgera, kupionego w środku nocy w mieście? Nie zawsze tak jest i nie oznacza to od razu, że będziemy chorzy – chyba, że przygotowany posiłek został przyrządzony źle i w konsekwencji będziemy cierpieli na trudności związane z trawieniem. Nie zmienia to jednak faktu, że do życia potrzebujemy wszystkiego, co kuchnia ma nam do zaoferowania, jeżeli tylko jesteśmy rozsądnymi konsumentami.

Bez wątpienia cukier staje się bardzo gorącym tematem w dyskusji pomiędzy naukowcami. Niektórzy są nawet zdania, że jest on „białą śmiercią” czy też „białą trucizną”, aczkolwiek bierze się to przede wszystkim stąd, iż nadmierne spożycie słodkości ma później wpływ na naszą figurę, a to może wiązać się z otyłością, będącą chorobą cywilizacyjną. Warto tutaj podkreślić, że osoby o wadze plus niekiedy organizują sobie grupy wsparcia i opowiadają, co stoi za przytyciem. Niekiedy są to problemy psychiczne i bardzo duże spożycie tłuszczy oraz cukrów, a kompulsywne jedzenie jest jakąś drogą do radzenia sobie z pogarszającym się stanem psychicznym oraz ze stresem.

Rozsądek w doborze potraw
Do życia człowiek potrzebuje zarówno mikro- jak i makroelementów. Musimy więc dostarczyć sobie magnezu, wapnia, a niekiedy także i węglowodanów. Dzienne zalecane spożycie cukru wynosi 50 gram, co stanowi niemal jedną czwartą zalecanego spożycia węglowodanowego. I jest ono bardzo ważne, bo pozwala nam na zdobycie niezbędnej energii. Ich niedobór może prowadzić nawet do zakwaszenia organizmu, co jest bardzo niepożądanym stanem. Węglowodany dostarczają nam bowiem więcej niż połowę potrzebnej dziennej energii.

Ale nie powinniśmy jeść wyłącznie cukru białego, o czym niekiedy zapominamy, ustalając dietę. Przede wszystkim musimy kłaść nacisk na cukier w owocach, a do tego pamiętajmy o nabiale, który zawiera laktozę – także cukier. Z tego też powodu, jeżeli chcemy wyważyć sobie dietę, powinniśmy brać pod uwagę takie czynniki. Równie ważny jest chrom, który ułatwia spalanie cukrów. Oczywiście, na sam chrom muszą uważać osoby chore na cukrzycę, ponieważ może on zaburzać produkcję insuliny. Jednak jeżeli pozwolimy sobie na jajka i brokuły w naszej diecie, to na pewno nie będziemy narzekać na brak mikroelementów.

Uzależnienie od cukru – czy to możliwe?
Media lubią nas straszyć „uzależnieniem od cukru” i jest w tym pewne nadużycie. Nie chodzi bowiem o to, że biały kryształ uzależnia tak samo jak heroina (chociaż niektórzy chcieliby w to chyba wierzyć), tylko o to, że faktycznie niektórzy nie potrafią z niego zrezygnować. Jednak w ten sposób media mylą kompulsywne odżywianie się – takie, które jest jedzeniem przesadnym i w bardzo dużych ilościach – z uzależnieniem, które nie ma w tym wypadku racji bytu.
Uzależnienie to styl życia – dosłownie – i wynika z problemów, często braków w psychice, zaburzeń różnego rodzaju. Można uzależnić się od jedzenia, tzw. „zajadania” stresów, aczkolwiek trudno tutaj mówić o tym, że istnieje coś takiego jak uzależnienie od kolejnej potrawy czy przyprawy. Co prawda cukier sprawia nam dużo przyjemności i faktycznie możemy poczuć się gorzej, jeżeli nie ma go na naszym talerzu, aczkolwiek nie przypomina to efektu odstawienia takiego, jak w przypadku alkoholu i narkotyków. Co za tym idzie, nie istnieje zespół abstynencyjny od cukru, więc jak można mówić o tym, że jest to uzależnienie na pełną skalę, nałóg, który zabija?

Nie można, ale media wolą napisać tytuł, który przyciągnie wielu czytelników i pastwić się w artykule na temat rzekomej szkodliwości cukru. Co prawda, w nadmiarze zawsze on szkodzi, ale nie można zakładać, że jedna łyżeczka do herbaty doprowadzi do jakiejś choroby. Jeżeli nie cierpimy na cukrzycę, to trudno wyrokować, że zabije nas cukier.

Cukier a zdrowie, czyli jak zbilansować potrawy
Wbrew temu, co się sądzi, pełnowartościowa dieta jest dużo lepsza niż ta drakońska, która spełnia połowę lub mniej zapotrzebowania energetycznego. Jeżeli słodzimy herbatę i jemy słodycze, a jednocześnie też jemy potrawy zawierające chrom, to i tak będziemy chudnąć, bo dojdzie do metabolizmu cukrów. Najwięcej chromu jest w drożdżach, ale znajdziemy go również w mięsie indyczym oraz rybach, a także jajkach i brokułach.

Musimy również być świadomi tego, że nasz organizm ma swoje zapotrzebowanie na różne makroelementy, w tym także na węglowodany – bez nich będziemy zmęczeni, a także nie będzie nam się dobrze pracowało. Cukier ma stanowić 10% dziennego zapotrzebowania na te składniki – więc oprócz makaronów i chleba, możemy bez problemu słodzić herbatę, dopóki nie przekroczymy owej granicy. Przyjmuje się, że można maksymalnie zjeść 50 gramów cukru bez szkody dla własnego zdrowia, zaś 25 gramów jest całkiem optymalne i pokrywa dzienne zapotrzebowanie na cukier. Warto o tym pamiętać, kiedy robimy sobie bilans potraw i decydujemy się, co będziemy dalej jeść – i jakie będą to potrawy. Nie jedzmy za to produktów przetworzonych!

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Dołącz do dyskusji

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu