ZUS pomoże przedsiębiorcom w trudnej sytuacji

ZUS pomoże przedsiębiorcom w trudnej sytuacji

18 marca 2020, godz. 9:59
Beata Kopczyńska
Udostępnij: Kopiuj link

Możliwość odroczenia terminu płatności składek nawet o trzy miesiące oraz zawieszenie lub wydłużenie spłaty już zawartych układów ratalnych - to udogodnienia dla przedsiębiorców w związku z epidemią koronawirusa. ZUS przygotował nowy uproszczony wniosek dla osób starających się o ulgę w spłacie należności.

- Zgodnie z nowym zarządzeniem ZUS, przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z uproszczonego wniosku o odroczenie terminu płatności składek o 3 miesiące, a także o zawieszenie lub wydłużenie spłaty należności w układach ratalnych. Zdajemy sobie sprawę, że dla niektórych firm jest to naprawę trudny okres - mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Wniosek przygotowany przez ZUS to tylko jeden formularz, w którym wnioskodawca opisze w jaki sposób epidemia koronawirusa wpłynęła na sytuację finansową firmy i brak możliwości opłacenia w terminie należności.
Dokument będzie można złożyć poprzez Platformę Usług Elektronicznych, wysłać pocztą tradycyjną lub przekazać do specjalnych skrzynek w placówkach ZUS.

Zgodnie z zaproponowanymi rozwiązaniami odroczenie terminu płatności w uproszczonym trybie będzie dotyczyło wyłącznie składek za okres od lutego do kwietnia 2020 r. Co ważne może on objąć także składki, których termin płatności już upłynął oraz zawartych już układów ratalnych i odroczeń z terminami płatności od marca do maja 2020 r.

- Przedsiębiorca, który skorzysta z odroczenia terminu płatności składek lub układów ratalnych może liczyć na wstrzymanie wdrażania postępowania przedegzekucyjnego, egzekucyjnego oraz stosowania sankcji - dodaje rzeczniczka.

Jakie składki możesz odroczyć?
Zgodnie z przepisami odroczenie może dotyczyć składek na: ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Fundusz Emerytur Pomostowych.

Złożenie wniosku o odroczenie terminu płatności składek nie gwarantuje udzielenia tej ulgi. Jeżeli ZUS odmówi odroczenia, przedsiębiorca musi zapłacić należne składki wraz z odsetkami za zwłokę, naliczonymi do dnia zapłaty włącznie.

Masz pytania - zadzwoń
Więcej informacji na stronie www.zus.pl w zakładce Firmy/Ulgi umorzenia. Dla naszych klientów udostępniamy numery telefonów do doradców ds. ulg i umorzeń w Oddziale ZUS w Częstochowie:
• (34) 368 92 82,
• (34) 368 92 83,
• (34) 368 91 15

Kontakt do pozostałych placówek ZUS znajduje się na stronie: https://www.zus.pl/firmy/ulgi/umorzenia/doradca-w-sprawie-ulg-i-umorzen.

Komentarze

U
usługodawca 19 marca 2020, godz. 22:17
Zgłoś

za trzy miesiące to już będzie trzeba zamknąć interes. już teraz mam klientów kilku, którzy nie zapłacili za usługi, mówiąc że nie zapłacą bo koronowirus, choć kasy mają jak lodu. ZUS nawet jak odroczy czy umorzy to i tak pita nie będzie z czego zapłacić gdy sami sobie będziemy podkładać świnię.

P
przedsiębiorca 19 marca 2020, godz. 21:32
Zgłoś
ZUS pomoże przedsiębiorcom w trudnej sytuacji

Mogą odroczyć jak tylko zagwarantują że my będziemy mieli odroczone dochody

P
Przedsiębiorca 18 marca 2020, godz. 10:32
Zgłoś

Odroczenie... Czemu nie umorzenie? Jak się odroczy to za 3 miesiące do zapłaty będzie ponad 4 tys.

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu