Jakość powietrza w Lublińcu: przekroczono stan alarmowy

Jakość powietrza w Lublińcu: przekroczono stan alarmowy

18.03.2020 10:57
dane: GIOŚ
Czytanie treści strony dostępne

Wczoraj późnym wieczorem (17.03) jakość powietrza w Lublińcu przekroczyła stan alarmowy. Stacja pomiarowa z Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska mieszcząca się przy ul. ks. płk. Jana Szymały 3 odnotowała zanieczyszczenie PM10 w krytycznym punkcie o godz. 21:00 na poziomie 227,5 µg/m3. Przypomnijmy, norma dla tej wartości wynosi 50 µg/m3, która nie została jeszcze osiągnięta do momentu publikacji tego materiału.

Inne stacje pomiarowe z firmy Syngeos ulokowane w innych częściach Lublińca i mający charakter informacyjny wskazywały jeszcze wyższe (gorsze) wartości.

Miło słonecznej aury, która zachęca do spacerów odradza się ich wykonywania. Wartości zanieczyszczeń są na podwyższonym poziomie, a w porze wieczornej ponownie spodziewane są znaczące przekroczenia norm, m.in. ze względu na słaby wiatr oraz szybki spadek temperatury po zachodzie słońca co właśnie sprzyja występowaniu smogu.

W związku z ogłoszonym stanem epidemicznym, duża część mieszkańców pozostaje w domach i nie korzysta z samochodów. Aby ograniczyć przekroczenie stanów informacyjncych, alarmowych apelujemy do mieszkańców domów jednorodzinnych o wstrzymanie się palenia w kominkach w najbliższych dniach.

Galeria: smog 2020-03-18

Zobacz całą galerię

Komentarze

Paweł 2020-03-29, 19:04:29
Zgłoś
To nie jest to tylko problem palenia w kominkach. W kominkach raczej pali się drewnem, które nie powoduje takich zanieczyszczeń. Jest to problem ciągłego pobłażania tym, co wypuszczają kłęby dymu ze swoich starych kotłowni co wieczór. Ale na pewno nie jest to już problem zamożności. Na modernizację kotła otrzymuje się dotację, a ogrzewanie po modernizacji nie jest znacząco droższe. O korzyściach można by sporo pisać, ale mam wrażenie, że to i tak nie dociera do betonu zamieszkującego to tu, to tam. Należy zacząć solidnie karać za smrodzenie.

Dołącz do dyskusji

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu