Jakość powietrza w Lublińcu: przekroczono stan alarmowy

Wczoraj późnym wieczorem (17.03) jakość powietrza w Lublińcu przekroczyła stan alarmowy. Stacja pomiarowa z Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska mieszcząca się przy ul. ks. płk. Jana Szymały 3 odnotowała zanieczyszczenie PM10 w krytycznym punkcie o godz. 21:00 na poziomie 227,5 µg/m3. Przypomnijmy, norma dla tej wartości wynosi 50 µg/m3, która nie została jeszcze osiągnięta do momentu publikacji tego materiału.

Inne stacje pomiarowe z firmy Syngeos ulokowane w innych częściach Lublińca i mający charakter informacyjny wskazywały jeszcze wyższe (gorsze) wartości.

Miło słonecznej aury, która zachęca do spacerów odradza się ich wykonywania. Wartości zanieczyszczeń są na podwyższonym poziomie, a w porze wieczornej ponownie spodziewane są znaczące przekroczenia norm, m.in. ze względu na słaby wiatr oraz szybki spadek temperatury po zachodzie słońca co właśnie sprzyja występowaniu smogu.

W związku z ogłoszonym stanem epidemicznym, duża część mieszkańców pozostaje w domach i nie korzysta z samochodów. Aby ograniczyć przekroczenie stanów informacyjncych, alarmowych apelujemy do mieszkańców domów jednorodzinnych o wstrzymanie się palenia w kominkach w najbliższych dniach.

tagi: Lubliniec, pogoda, powiat lubliniecki
2020-03-18 10:57:40 dane: GIOŚ

Galeria: smog 2020-03-18

Komentarze

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI, WYRAŹ SWOJĄ OPINIĘ!

Dodaj komentarz
Paweł 2020-03-29, 19:04:29

To nie jest to tylko problem palenia w kominkach. W kominkach raczej pali się drewnem, które nie powoduje takich zanieczyszczeń. Jest to problem ciągłego pobłażania tym, co wypuszczają kłęby dymu ze swoich starych kotłowni co wieczór. Ale na pewno nie jest to już problem zamożności. Na modernizację kotła otrzymuje się dotację, a ogrzewanie po modernizacji nie jest znacząco droższe. O korzyściach można by sporo pisać, ale mam wrażenie, że to i tak nie dociera do betonu zamieszkującego to tu, to tam. Należy zacząć solidnie karać za smrodzenie.

  Zgłoś komentarz

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

x