Zmiany w odbiorze śmieci: pojemnik zamiast worka

Zmiany w odbiorze śmieci: pojemnik zamiast worka

16 kwietnia 2020, godz. 12:44
Udostępnij: Kopiuj link

Obecna umowa Urzędu Miejskiego z firmą PZOM STRACH Spółka z o.o. na odbiór, transport i zagospodarowanie odpadów komunalnych pochodzących z nieruchomości zamieszkałych na terenie gminy Lubliniec kończy się z końcem czerwca 2020 r. W związku z tym miasto ogłosiło przetarg na nową obsługę w okresie od 1 lipca 2020 do 30 czerwca 2021. 

W specyfikacji istotnych warunków zamówienia znajdziemy ważne zmiany w porównaniu do dotychczasowej obsługi. Urząd Miejski zamierza wprowadzić zwolnienie z części opłaty za odpady tych właścicieli nieruchomości jednorodzinnych, którzy kompostują bioodpady w przydomowych kompostownikach. Jednocześnie wybrany wykonawca będzie obowiązany dostarczyć do punktów odbioru odpadów w zabudowie jednorodzinnej pojemników brązowych o pojemności 120 l przeznaczonych na bioodpady. Obowiązkiem wykonawcy jest również, gdy zajdzie taka potrzeba, posprzątanie wokół pojemników i uprzątnięcie miejsc gromadzenia odpadów po każdorazowym opróżnieniu pojemników. Pojemniki na bioodpady w zabudowie jednorodzinnej i wielorodzinnej w miesiącach: wrzesień 2020 r. oraz maj 2021 r., będą podlegać mycia i dezynfekcji całych pojemników (na zewnątrz oraz w środku).

Zniżka za domowy kompostownik

Dla mieszkańców domów jednorodzinnych, którzy odpady bio będą kompostować w swoich przydomowych kompostownikach będzie przysługiwała im zniżka. Ile? W tej kwestii zdecyduje Rada Miejska w Lublińcu, jednak ostateczna uchwała nie została jeszcze podjęta. Takie rozwiązanie w powiecie lublinieckim wdrożyło już kilka gmin. Najwyższą zniżkę oferuje gmina Kochanowice - 2,50 zł od osoby, natomiast najniższą gmina Pawonków i jest to... 0,25 zł od osoby. 

Terminy odbiorów

W harmonogramie odbioru odpadów nic się nie zmienia w porównaniu do obecnego schematu czyli:

- 2 wywozy w miesiącu plastik + zmieszane + bio, 1 wywóz w miesiącu papier + szkło
- 1-2 wywozy w tygodniu dla zabudowy wielorodzinnej zmieszane + bio; 1 x tygodniu papier + plastik/metal; co 2 tyg. szkło

Opłaty w górę

Aktualnie ogłoszony przetarg jest już drugim. Pierwszy nie został rozstrzygnięty ponieważ miasto planowało sfinansowanie zamówienia kwotę 5.656.300,00 zł. Natomiast najniższa złożona oferta firmy PZOM Strach Sp. z o.o opiewała na kwotę 6.984.930,00 zł, czyli o ponad 1,3 mln zł więcej. Druga oferta FCC Lubliniec Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością wynosiła 7.059.636,00 zł. 

Przypomnijmy, że rok temu PZOM Strach Sp. z o. o wygrało przetarg na kwotę 4.014.706,00 zł. W porównaniu z ofertą z pierwszego przetargu jest o blisko 3 mln wyższą! Przy takiej różnicy wartości kontraktów, mieszkańców Lublińca czeka podwyżka opłaty za odbiór śmieci.

Termin składania ofert w drugim przetargu upływa w połowie maja 2020 r.

Komentarze

R
Rys 18 kwietnia 2020, godz. 10:01
Zgłoś
Koszt

Jesli są takie wymogi to koszty muszą ostro rosnąć ?

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu