Mało kto o tym wie, ale za wynalezieniem bluzy z kapturem stoi ciekawa historia

Mało kto o tym wie, ale za wynalezieniem bluzy z kapturem stoi ciekawa historia

27.04.2020 8:51
Czytanie treści strony dostępne

Rzadko kiedy zastanawiamy się nad tym, skąd biorą się standardowe przedmioty codziennego użytku i jaka historia za nimi stoi. Gdy okazuje się, że ich korzenie sięgają kilku wieków wstecz, zazwyczaj jesteśmy zaskoczeni. Poznając bieg wydarzeń towarzyszący wynalezieniu danego produktu, zaczynamy patrzeć na niego w zupełnie inny sposób.

Obecnie bluzy męskie z kapturem to powszechny produkt, który można znaleźć w szafie każdego mężczyzny. Nie ma w tym nic dziwnego. Modne bluzy męskie z kapturem są wygodne i funkcjonalne, co przekłada się na zainteresowanie klientów. Czy tak było zawsze? Poznaj prawdziwą historię bluz z kapturem.

Interesująca i nieco mroczna historia

Chyba każdemu bluza z szerokim i głębokim kapturem kojarzy się z zakonnikami, sektami i postaciami z mitycznych opowieści, filmów i ksiąg o starożytności lub średniowieczu. To oczywiście słuszne spostrzeżenie, lecz czy zdajesz sobie sprawę, że kaptur nie zawsze był integralną częścią szaty? Początkowo był on oddzielony od reszty stroju, co z pewnością nie należało do najwygodniejszych rozwiązań. Z czasem odzienie z kapturem zaczęło wychodzić z kręgu duchownego, a na ulicach coraz częściej spotykano normalnych obywateli z takim nakryciem głowy. Oczywiście była to niska klasa społeczna, ponieważ osoby zamożne wybierały wymyślne nakrycia głowy, np. melonik.

Przynależność do subkultur lub gangu

Dopiero w latach 30-stych XX w. bluza z kapturem weszła do produkcji masowej i użytku codziennego. Udany projekt zawdzięczamy marce Champion Products, która znana i ceniona jest do dziś!

Gdy w Stanach Zjednoczonych zaczęły pojawiać się gangi, zaczęły wykorzystywać bluzy z kapturem nie tylko do ochrony przed chłodem, wiatrem i deszczem, ale również do maskowania twarzy. Szeroki kaptur potrafił perfekcyjnie zakryć potencjalnego napastnika. Niestety w dalszym ciągu jest to popularna praktyka, wykorzystana przez potencjalnych złodziei i wandali. Żeby zobrazować skalę problemu, wystarczy zwrócić uwagę, że w Wielkiej Brytanii wyznaczono strefy, w których nie wolno korzystać z tego typu nakrycia głowy.

Obecna sytuacja

Na szczęście dotarliśmy do miejsca, w którym każdy bez obaw o osąd innych, może ubrać bluzę z kapturem. Bywa on niezwykle pomocny w chłodne i wietrzne dni, gdy chcemy ochronić głowę przed mrozem lub deszczem. Jeśli chcesz nosić bluzę z kapturem, jednocześnie będąc w modzie, sprawdź tekst opublikowany na portalu Zalajkowane.pl. Doskonałym dowodem na to, że męska bluza z kapturem stanowi standardową garderobą każdego z nas, jest Mark Zuckerberg, który potrafi w takim stroju pojawić się na oficjalnych wydarzeniach.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Dołącz do dyskusji

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu