Słodziki - przyjaciel do odchudzania

Słodziki - przyjaciel do odchudzania

08.05.2020 11:23
Czytanie treści strony dostępne

Przyzwyczailiśmy się, że w życiu - i także w żywieniu - nic nie przychodzi za darmo. Najsmaczniejsze rzeczy zwykle okupione są kaloriami, tłuszczami albo zwyczajnie szkodzą naszemu zdrowiu psychicznemu i fizycznemu (jak alkohol). Trudno więc uwierzyć nam, że jakieś przyjemności są bezkarne i mało kosztowne. Tymczasem tak właśnie jest ze słodzikami.

Jeżeli chodzi o aspartam, to długo znajdował się on pod medialnym ostrzałem. Wszystko dlatego, że na bardzo niewielkiej próbie przeprowadzono badania wykazujące jego rzekomo kancerogenne właściwości. Rzeczywistość była nieco bardziej banalna - żadne badanie w istocie nie wskazało na to, że aspartam raka wywołuje, co więcej, w pośredni sposób hamuje jego rozwój. Jak? Nie posiada kalorii, więc nie sprzyja otyłości, a to właśnie ona jest czynnikiem rozwojowym dla raka.

Nie zmienia to jednak faktu, że aspartam i acesulfam zbierają niepotrzebnie krytyczne opinie, wynikające może z tego, że ludzie zwyczajnie nie wierzą, że coś może przyjść “za darmo”. Tymczasem struktura tych słodzików jest “czystsza” i lepsza dla naszego organizmu niż niejeden “naturalny” suplement.

Słodziki pomagają w chudnięciu

To, że słodziki są prawdziwym wybawieniem dla osób chorych na cukrzycę przyznają w zasadzie wszyscy diabetolodzy. Zauważają jednak, że jest w tym wszystkim pewne ryzyko - słodki smak zawarty w aspartamie może pobudzić apetyt, a to oznacza, że będzie nam się chciało jeść. Z tego też powodu niektóre osoby mimo spożywania produktów bez cukru nadal tyją. Jeżeli jednak mamy świadomość tego, że ową przyjemność musimy racjonalizować, to nic nam nie grozi.

Z tego też względu zawsze sprawdzajmy skład towarów, które kupujemy. Nie tylko dlatego, że wszystko musimy sobie balansować w diecie, ale również dlatego, że w niektórych produktach znajduje się tak zwany ukryty cukier, który może przeszkodzić nam w chudnięciu.

Czy wszyscy mogą jeść słodziki?

Jako, że aspartam zawiera fenyloalaninę, osoby z fenyloketonurią spożywać go nie mogą. Warto jednak zauważyć, że choroba ta w ogóle wyłącza nas z prawidłowego funkcjonowania, w związku z czym osoby na nią cierpiące i tak muszą kłaść nacisk na bardzo restrykcyjną dietę.

Poza tym, słodziki mogą spożywać właściwie wszyscy, nie są one bowiem ani toksyczne, ani szkodliwe. Z tego też względu trzeba kłaść nacisk na to, żeby spożywać je w czasie, kiedy faktycznie mamy ochotę na coś słodkiego, ale z jakiegoś powodu nie możemy tego jeść. Aspartam jest naszym przyjacielem w trakcie odchudzania i cukrzycy, dlatego też nie należy rezygnować z przyjemności.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Dołącz do dyskusji

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu