UWAGA - FAŁSZYWY POLICJANT !

UWAGA - FAŁSZYWY POLICJANT !

15 maja 2020, godz. 12:11
KPP Lubliniec
Udostępnij: Kopiuj link

Oszuści znowu dali o sobie znać. Tym razem, na terenie gminy Woźniki podawali się za policjantów i nakłaniali do przekazania im pieniędzy. Apelujemy o ostrożność i przypominamy, że Policja nigdy nie prosi o przekazywanie lub wypłacanie pieniędzy z banku.

Co jakiś czas, w mediach i na policyjnych stronach, publikowane są apele nawołujące do zachowania szczególnych środków ostrożności podczas rozmów telefonicznych z osobami nieznajomymi, które proszą nas o pieniądze. Pamiętajmy o tym, że zawsze są to oszuści.
Najczęstszym sposobem działania sprawców są metody na „wnuczka" i „policjanta". Oszuści wiedzą, że gdy przedstawią się jako funkcjonariusze policji, rozmówca nawet nie pomyśli o ewentualnym kłamstwie. Niestety, prawda często bywa bardzo kosztowna dla pokrzywdzonych, którzy tracą oszczędności całego życia.

W środę ofiarą oszustów padła mieszkanka gminy Woźniki, która po rozmowie telefonicznej z rzekomym funkcjonariuszem CBŚP straciła 9 tyś złotych. Pokrzywdzona była przekonana, że pomaga policjantom schwytać groźnych przestępców.

Kolejny raz apelujemy o ostrożność w kontaktach z osobami nieznajomymi. Pamiętajmy, że policjant, który podejmuje czynności służbowe w cywilu i nie jest umundurowany MUSI podać stopień, imię i nazwisko i okazać legitymację służbową w taki sposób, aby osoba, wobec której podejmuje czynność służbową, miała możliwość odczytania numeru i nazwy organu wydającego legitymację oraz nazwiska policjanta. Policjanci nigdy nie żądają pieniędzy za prowadzone czynności ani też nie pośredniczą w przekazywaniu gotówki!

Nasz apel o ostrożność kierujemy również do osób młodych - informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą próbować wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie lub wypłatę z banku dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę zwłaszcza na te osoby, które mieszkają samotnie. Zwykła przezorność może uchronić przed utratą zbieranych latami oszczędności.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu