Zapłacimy prawie dwa razy więcej za śmieci?

Zapłacimy prawie dwa razy więcej za śmieci?

28 maja 2020, godz. 13:53
Udostępnij: Kopiuj link

Radny Rady Miejskiej w Lublińcu - Łukasz Mikulski zdradził w mediach społecznościowych jaka jest proponowana przez burmistrza nowa stawka za odbiór śmieci.

Przypomnijmy, że od 1 lipca 2020 rozpoczyna się nowa umowa z wykonawcą na odbiór, transport oraz zagospodarowanie odpadów komunalnych. W przetargu wystartowały dwie firmy: PZOM Strach oraz FCC Lubliniec. Pierwszy przetarg został unieważniony przez władze miasta ze względu na przekroczony budżet na ten cel. Drugi przetarg, w którym wzięły udział również dwie w/w firmy obniżyły wartości swoich ofert i finalnie wyglądają następująco:

PZOM Strach - 6.412.680,00 zł
FCC Lubliniec - 6.743.736,00 zł

Rok temu PZOM Strach Sp. z o. o wygrało przetarg na kwotę 4.014.706,00 zł.

Nie ogłoszono jeszcze wyników tegorocznego przetargu - trwa sprawdzanie złożonych ofert.

Koszty wynagrodzenia dla wykonawcy to tylko część kosztów, które muszą pokryć mieszkańcy - system zagospodarowania odpadami ma być w pełni finansowany przez mieszkańców, a gmina nie może dopłacać, ani zarabiać. W kosztach systemu jest m.in. opłata marszałkowska za składowanie odpadów, która w zeszłych latach drastycznie zdrożała. Jak bardzo? W 2020 roku cena za 1 tonę wynosi 270 zł, gdzie trzy lata temu w 2017 roku wynosiła... 24,15 zł.

Radny Rady Miejskiej w Lublińcu - Łukasz Mikulski na swoim profilu w serwisie Facebook zdradził jaka jest propozycja władz na nową stawkę za zagospodarowanie śmieci. W przypadku segregacji odpadów - 28 zł od osoby miesięcznie. Pojawi się również nowa stawka dla osób, które w swoim gospodarstwie domowym będą prowadziły kompostownik. Dla nich proponowana stawka to 25 zł od osoby na miesiąc.

Decyzję o wysokości opłaty podejmuje Rada Miejska w Lublińcu, w skład której wchodzi 21 radnych.

Aktualna stawka wynosi 16 zł/os/miesięcznie przy segregowaniu odpadów.

Galeria: Zapłacimy dwa razy więcej za śmieci?

Zobacz całą galerię

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu