Sklep z winami – lepszy market czy winiarnia?

Sklep z winami – lepszy market czy winiarnia?

8 czerwca 2020, godz. 15:09
Udostępnij: Kopiuj link

Szukając dobrego wina do kolacji możemy natknąć się na całą masę pozycji, które zapowiadają się dobrze, jednak w smaku wypadają gorzej. Bardzo łatwo, więc zniszczyć smak nawet najbardziej soczystej potrawy nieodpowiednim winem. Jak zatem znaleźć to dobre?

Szukając dobrego wina do kolacji możemy natknąć się na całą masę pozycji, które zapowiadają się dobrze, jednak w smaku wypadają gorzej. Bardzo łatwo, więc zniszczyć smak nawet najbardziej soczystej potrawy nieodpowiednim winem. Jak zatem znaleźć to dobre? W znalezieniu dobrego wina kluczem jest dobry sklep z winami. Sprawdź, jak go znaleźć.

Wina z marketów

Robiąc zakupy w większych marketach na pewno zauważyliście, że jest tam mnóstwo win. Czasami zajmują kilka alejek i podzielone są na podstawie: kraju pochodzenia, smaku, rodzaju lub cen. Nie jest w tym nic dziwnego – Polacy piją coraz więcej wina. Pijemy je do kolacji, obiadu lub podczas spotkań z przyjaciółmi. W odpowiedzi na taki stan rzeczy wychodzą markety oferując spory wybór tego trunku.

Jednak znalezienie dobrego wina w markecie to nie jest taka prosta rzecz. I to nie dlatego, że jest ich tak dużo, że nie można się zdecydować na jedno. Jest ich na tyle mało, że trzeba szukać i brać pod uwagę wiele aspektów. Oto kilka wskazówek jak znaleźć dobre wino na półce w markecie:

  • Kraj pochodzenia – warto sprawdzić kraj z jakiego pochodzi wino. Nie tylko, dlatego żeby dowiedzieć się, jaki może mieć aromat, lecz żeby sprawdzić kwestie takie jak: rodzaj zabutelkowania i kraj butelkowania. Dlaczego? Wyjaśniamy poniżej.
  • Rodzaj zabutelkowania – napisaliśmy, że jest ono ważne, gdy sprawdzamy kraj pochodzenia. To prawda, ponieważ jeśli wino pochodzi z RPA i jest zamknięte na korek – istnieje duże prawdopodobieństwo, że będzie miało chorobę korkową, gdyż dłuższy czas spędziło w transporcie.
  • Kraj butelkowania – tak może być inny niż kraj pochodzenia! Wino z winnic może jechać w beczkach (często plastikowych) do kraju, gdzie zostanie rozlane do butelek. Inny kraj, ale również inny kontynent często i transport w beczkach mogą wpłynąć na smak i jakość wina.
  • Napój na bazie wina – to nie wino! Jeśli kierujemy się ceną, na pewno spotkamy butelkę, gdzie będzie napisane „napój na bazie wina” – i choć będzie na dziale win, na półce nawet obok bardzo dobrych pozycji to pamiętajmy – to nie jest wino!

Sklep z winami – dobre wyjście

Jeśli przygotowujemy uroczyste przyjęcie i chcemy zapewnić na nim wykwintne potrawy oraz napoje lub po prostu chcemy napić się dobrego wina – warto wybrać się do specjalistycznego sklepu z winami. Wówczas zapominamy o wszystkich wytycznych, jakie napisaliśmy wyżej, ponieważ obsługa sklepu jest przeszkolona do tego, by dobrać nam dobre wino. Ciekawą opcją jest również możliwość degustacji win na miejscu.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu