Pięć rzeczy, o których musisz pomyśleć, aby mieć zadbany trawnik

Pięć rzeczy, o których musisz pomyśleć, aby mieć zadbany trawnik

11.06.2020 9:36
Czytanie treści strony dostępne

Prawdziwą wizytówką każdego ogrodu jest pięknie wyglądający trawnik. Aby jednak było to możliwe, trzeba o niego właściwie dbać. Nie jest to jednak takie proste, jak mogłoby się wydawać. Warto jest zatem poznać kilka ważnych zasad, których stosowanie zapewni idealnie wyglądający trawnik.

Koszenie

Aby trawnik wyglądał idealnie musi być systematycznie koszony. Dzięki temu trawa jest odpowiednio zagęszczona. Ważny jest jednak prawidłowy sposób koszenia trawnika. Przede wszystkim przy każdym koszeniu należy zmieniać kierunek. Wszystko po to, aby źdźbła trawy nie były dociskane w tym samym kierunku za każdym razem. Nie bez znaczenia jest także wysokość koszenia trawy. Łodyga powinna być skracana tak, aby miała do 5 centymetrów. Nie można zapomnieć także o odpowiednim sprzęcie do koszenia. Najlepiej sprawdzi się tu kosiarka. Do wyboru są kosiarki ręczne, elektryczne oraz spalinowe. Wybór zależy przede wszystkim od wielkości trawnika. Do koszenia miejsc trudno dostępnych, np. wokół drzew, przyda się podkaszarka.

Nawożenie

Oprócz koszenia równie ważne jest właściwe nawożenie trawnika. W wyniku koszenia trawa traci bowiem swoje składniki odżywcze. Dlatego ważne jest ich odpowiednie uzupełnienie. Proces nawożenia trawnika rozpocząć należy z początkiem wiosny i powtarzać co cztery tygodnie. Trawa potrzebuje głównie takich składników odżywczych jak azot, fosfor i potas. Dlatego wybierać należy gotowe mieszanki nawozów wysokiej jakości. Zakupić można je w sklepach ogrodniczych.

Podlewanie

Aby trawnik był zadbany należy go systematycznie podlewać, dzięki temu będzie on bujny i zielony. Oczywiście częstotliwość podlewania uzależniona jest od temperatury i wilgotności. Nieco inaczej jest w przypadku trawników dopiero zakładanych. Te podlewane powinny być codziennie. Pozwoli to na prawidłowe wykiełkowanie nasion. Proces podlewania można sobie ułatwić. W sklepach z narzędziami ogrodniczymi dostępne są różnego rodzaju rozwiązania do podlewania, w tym sterowniki nawadniania oraz pompy. W przypadku dużych trawników warto zainwestować w zraszacze. Dzięki temu proces podlewania będzie można zautomatyzować.

Pielenie

Walka z chwastami czasem nie jest łatwa, ale można ją wygrać. Pomocne będą w tym narzędzia ogrodnicze. Ręczny wertykulator będzie idealny do usuwania mniejszych chwastów. Podczas usuwania chwastów szczególną uwagę zwrócić należy na to, aby usunąć największą część korzenia. To najlepszy sposób na to, aby zapobiec ponownemu wzrostowi chwastów. Innym narzędziem, które może pomóc jest specjalny wycinak do chwastów. Wykorzystać można go do usuwania mniszek i ostów. Często pomocne przy usuwaniu chwastów są także specjalne środki chemiczne.

Wertykulacja

Aby trawa mogła prawidłowo rosnąć korzenie potrzebują powietrza. Jeśli gleba jest jest wystarczająco piaskowa, wówczas korzenie nie będą mogły odpowiednio oddychać, a to negatywnie wpłynie na wzrost trawy. Warto zatem wziąć czasem widły i wykonać dziury w trawniku, a następnie wypełnić je gruboziarnistym piaskiem. To skuteczny sposób na to, aby woda z powierzchni mogła swobodnie wsiąkać w ziemię i w ten sposób dostarczać korzeniom tlen. Czasem konieczne może być przeprowadzenie wertykulacji trawnika w celu usunięcia obumarłych korzeni. Dzięki temu zdrowe korzenie będą się lepiej rozwijały. Do wykonania wertykulacji wykorzystać można glebogryzarkę.

Właściwe dbanie o trawnik jest niezwykle ważne. Tylko dzięki temu trawa będzie rosła prawidłowo, a sam trawić prezentować będzie się bardzo dobrze. Stosowanie powyższych zasad z pewnością w tym pomoże.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Dołącz do dyskusji

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu