Sekcje MDK kończą działania przed wakacyjną przerwą

Sekcje MDK kończą działania przed wakacyjną przerwą

16.06.2020 11:39
MDK Lubliniec
Czytanie treści strony dostępne

Chociaż w marcu musieliśmy przerwać radosną twórczość w murach MDK, część zajęć realizowana była online. Przed nami wakacyjna przerwa. Przyjrzyjmy się jak wyglądał ten artystyczny rok od września do czerwca!

Wrzesień: zapisy do sekcji
Pytania o możliwość zapisania dziecka (lub zapisania się) do sekcji MDK pojawiały się od… końca czerwca. Rodzice i opiekunowie pytali przy okazji zapisów na zajęcia wakacyjne, przy okazji wizyty w kinie, telefonicznie i mailowo. Tradycyjnie zapisy odbyły się w jednym wrześniowym tygodniu – wówczas możliwe było spotkanie się z instruktorem prowadzącym. Chętnych było wielu – często więcej niż wolnych miejsc! Wśród nowych propozycji pojawiła się m.in. rytmika dla najmłodszych mieszkańców naszego miasta i grupa tańca hip-hop.

Październik: powitanie wolontariuszy z Japonii
Do Lublińca po raz kolejny przywędrowali Japończycy! Tym razem lekcje języka japońskiego poprowadził duet: Risaki i Yosuke. Wspólnymi siłami poprowadzili zarówno grupę kontynuującą naukę języka, jak i nowicjuszy w tym temacie. Zajęcia odbywały się prawie cały czas - z krótką przerwą w marcu na przeniesienie do sfery online.

Listopad: jesień pełna kultury
Uczestnicy zajęć języka japońskiego oraz wielbiciele Kraju Kwitnącej Wiśni mogli skorzystać z dodatkowych wydarzeń przybliżających wschodnią kulturę. Zorganizowane zostało spotkanie poświęcone rytuałowi parzenia herbaty. W tym samym czasie sekcje plastyczne i malarskie przygotowywały prace do konkursu na Świąteczną Kartkę Bożonarodzeniową.

Grudzień: śpiewająco w okresie świątecznym
W ostatnim miesiącu roku tradycyjnie powitaliśmy w Lublińcu Mikołaja! To wydarzenie swoimi głosami uświetnili wokaliści MDK, wykonując na rynkowej scenie największe świąteczne przeboje. Kolędowe tournée rozpoczęli wówczas również Gospelsi. W grudniu również artyści związani z MDK wystąpili na Gali „Twoje TAK ma ZNACZENIE”, a aktorzy Teatru po Pracy gościli na świątecznym spotkaniu lublinieckiego koła Polskiego Związku Niewidomych.

Styczeń: Koncert Noworoczny i WOŚP
W tegorocznym Koncercie Noworocznym wystąpiła Miejska Młodzieżowa Orkiestra Dęta, w repertuarze Whitney Houston. Towarzyszyła im Magdalena Tul, Frele oraz Gospelsi. Orkiestra pod batutą Bartłomieja Pięty była wielokrotnie oklaskiwana po tym występie, a deklaracje wsparcia w rozwijaniu talentów padły ze sceny nie raz. Swój dzień występów na miały też dzieci z wszystkich działających sekcji. Formacje taneczne, wokaliści, tancerze street dance i break dance wystąpili przed wypełnioną po brzegi salą. Dzieła artystów z sekcji malarstwa emocjonalnego wystawione były na licytację. A wszystko w szczytnym celu – dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Luty: premiera Teatru po Pracy
Ten miesiąc to zdecydowanie czas Teatru po Pracy, który wrócił na scenę z premierą. Tym razem stęsknieni widzowie mogli oglądać komedię „Pięta Achillesa”. Pozostałe sekcje po zimowej przerwie powróciły do działań.

Marzec: wymuszona przerwa
Zanim „wszystko” się zamknęło – w pracowniach artystycznych trwały prace nad pisankami na wielkanocny konkurs, na sali widowiskowej przed konkursami recytatorskimi ćwiczyli aktorzy grup teatralnych, a na sali baletowej – dzieci ćwiczyły kolejne układy. Niestety 10 marca zawieszone zostały wszystkie wydarzenia i zajęcia w MDK.

Kwiecień: ruszają zajęcia online!
Po chwili dezorientacji spowodowanej pandemią swoje zajęcia do sfery online rozpoczęły formacje taneczne, grupa street dance i breakdance, Miejska Młodzieżowa Orkiestra Dęta. Odbywały się również zajęcia rytmiki, niektóre zajęcia wokalne i próby Gospelsów. Swoje lekcje online prowadzili również Japończycy – Risaki i Yosuke.

Maj: nagrody dla naszych artystów
Mimo wszystko rozstrzygane są konkursy, w których brali udział nasi artyści. Tylko w maju dotarły do nas informacje m.in. z XXIV edycji OGÓLNOPOLSKIEGO konkursu plastycznego "Życie jest bajką" organizowanego przez MDK w Lidzbarku Warmińskim. Prace naszych artystów, działających pod kierunkiem Marzeny Zając, zostały zauważone spośród 1909 prac nadesłanych na konkurs! Nasi wokaliści w maju również święcili triumfy w wyjątkowym konkursie „Życie jest piękne, bo…”. W całości opanowali jedną z kategorii konkursu.
Na rocznicę urodzin Jana Pawła II, obchodzoną również w tym miesiącu – działający przy MDK Gospelsi nagrali dwa wyjątkowe utwory. Znajdziecie je na naszym kanale YouTube.

Czerwiec: nowe formy podsumowań
Od początku miesiąca w różnych punktach Lublińca można oglądać wystawę – to Święto Młodej Sztuki #NaMieście. Nowa forma tego wydarzenia spotkała się z dużym entuzjazmem zarówno wśród twórców, jak i wśród mieszkańców naszego miasta. Prace na wystawę przygotowały dzieci z sekcji malarstwa emocjonalnego, plastyki, rękodzieła i ceramiki. Podsumowanie działań pozostałych sekcji będzie odbywało się na facebookowej stronie MDK.

W MDK w tym roku działały 42 grupy, a w nich – 640 uczestników. W zajęciach online od połowy marca uczestniczyło ponad 160 osób, a do akcji Święto Młodej Sztuki #NaMieście zaangażowanych zostało ponad 70 młodych artystów. To ważne, że mimo trudności i ograniczeń – kultura i sztuka nadal pełnią ważną rolę w życiu mieszkańców Lublińca.
Zarówno instruktorzy, jak i uczestnicy zajęć liczą, że po wakacjach spotkają się w MDK. Wcześniej – pozostaje mieć nadzieję, że spotkamy się na wakacyjnych warsztatach.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Dołącz do dyskusji

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu