Projekt społeczny uczniów ZSOT jednym z najlepszych w Polsce

Projekt społeczny uczniów ZSOT jednym z najlepszych w Polsce

19 czerwca 2020, godz. 10:56
Bartosz Łopiński
Udostępnij: Kopiuj link

Ponad cztery tysiące młodych ludzi z całej Polski zrealizowało prawie tysiąc projektów społecznych w całej Polsce, z których skorzystało ponad 6 milionów osób. Podczas Wielkiego Finału Zwolnionych z Teorii wyłoniono najlepsze projekty nastolatków działających społecznie w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii. Wśród zwycięskich znalazły się dwa projekty młodzieży ze Śląska. Technologiczny projekt „ecoData” podnoszący świadomość ekologiczną przy pomocy strony i aplikacji zrealizowany przez licealistów z Lublińca oraz „Akcja menstruacja”, zbiórka charytatywna przeciw ubóstwu menstruacyjnemu, którą wraz z koleżankami z innych miast, realizowała uczennica Technikum nr 17 w Katowicach.

Aktywne działanie zamiast uczenia się w szkolnej ławce - właśnie zakończyła się rekordowa pod względem udziału młodzieży edycja olimpiady Zwolnieni z Teorii, której założeniem jest edukacja młodzieży oparta na praktyce i doświadczeniu. Każdego roku punktem kulminacyjnym olimpiady jest Wielki Finał, podczas którego wybierane są zespoły młodzieżowe otrzymujące Złote Wilki - nagrody za najlepsze zrealizowane projekty społeczne w Polsce. Jak zauważają uczestnicy, udział w olimpiadzie to jedna z niewielu okazji, kiedy młodzież działając dla innych, zdobywa dla siebie kompetencje proinnowacyjne, potrzebne w pracy i prawdziwym życiu takie jak np. umiejętność współpracy, zarządzanie swoim czasem i budżetem, rozwiązywanie problemów, empatia czy wrażliwość społeczna.

Gala Wielkiego Finału 2020, którą poprowadził Karol Paciorek, popularny polski youtuber, odbyła się 16 czerwca o godz. 19. Tym razem, w odpowiedzi na sytuację epidemiczną, przyjęła nową formę, wydarzenia online. – Realizowanie projektów społecznych jeszcze nigdy nie było tak aktualne jak w okresie pandemii. Z jednej strony pokazała nam ona, jak ważne jest mobilizowanie się we własnym otoczeniu i pomaganie innym, a z drugiej, jak bardzo internetowy świat przyspieszył. Pandemia sprawiła, że mamy do czynienia z jeszcze większą automatyzacją niż do tej pory, co pokazuje, że kompetencje przyszłości, o których przydatności myśleliśmy w perspektywie najbliższych lat, stały się już dzisiaj kompetencjami teraźniejszości – podkreśla Paula Bruszewska, prezes Fundacji Zwolnieni z Teorii.

W tegorocznym Wielkim Finale wręczono aż 16 Złotych Wilków, przyznawanych za najlepsze projekty według formatu oraz tematu. Nagrodzone projekty wybierane według formatu, podzielone zostały na 4 kategorie takie jak zbiórka charytatywna, wydarzenie publiczne, projekt technologiczny i reklama społeczna. Projekty rywalizujące według tematu podzielono na 7 kategorii: kultura, zdrowie i sport, edukacja, przestrzeń miejska, społeczeństwo obywatelskie, ekologia i natura oraz społeczność lokalna.
W kategorii ekologia i natura Złotego Wilka otrzymały trzy projekty. Jednym z nich była „ecoData” realizowana przez uczniów Technikum nr 2 w Lublińcu, którzy chcąc podnosić świadomość ekologiczną, stworzyli trzy czujniki smogu, stronę ecodata.pl oraz aplikację Earthy, pozwalającą sprawdzać poziom smogu. – W październiku 2019 postawiliśmy sobie ambitny cel. Zacząć działać przeciwko smogowi - stworzyć czujniki, zainstalować je w najbardziej potrzebnych miejscach, uruchomić naszą stronę, która dostarczy rzetelnych informacji o smogu i oddać użytkownikom aplikację, która pozwoli na to samo i wiele więcej. Choć było to niełatwe to udało nam się osiągnąć wszystko co założyliśmy. Strona działa a plany na jej rozbudowę są już rozpisane. Aplikacja pokazuje również, gdzie najbliżej można oddać różne odpady a sekcja artykułów dostarcza ciekawych informacji dla naszych użytkowników – mówi Piotr Stępień, jeden z autorów projektu z Technikum nr 2 w Lublińcu.

Najlepszym projektem w kategorii zbiórka charytatywna została „Akcja menstruacja”, podczas której zorganizowano ogólnopolską zbiórkę środków higieniczno-sanitarnych dla tych kobiet, których nie stać na ich zakup oraz akcję humanitarną dla kobiet w Kamerunie. – Dzięki nam polska telewizja po raz pierwszy poruszyła temat ubóstwa menstruacyjnego. Chciałybyśmy, aby środki menstruacyjne były powszechnie dostępne dla tych, którzy ich potrzebują oraz żeby wreszcie zaczęły być postrzegane jako produkt pierwszej potrzeby. Po wielu wzlotach i upadkach oraz roku działalności śmiało możemy powiedzieć, że jesteśmy na dobrej drodze do tego, aby w mentalności Polaków okres przestał być tematem tabu raz na zawsze – tłumaczy Emilia Kaczmarek, uczennica Śląskich Technicznych Zakładów Naukowych w Katowicach, jedna z autorek projektu, która zrealizowała go wraz z koleżankami z innych miast.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu