Karafka szklana czy kryształowa? Jaką wybrać?

Karafka szklana czy kryształowa? Jaką wybrać?

7 lipca 2020, godz. 8:51
Udostępnij: Kopiuj link

Elegancka karafka to naczynie, które powinno znaleźć się nie tylko w domu amatora trunków, ale w kuchni każdego, kto chce stylowo serwować różnego rodzaju napoje. Karafki służą bowiem nie tylko do podawania alkoholu, ale również wody, soków i lemoniady. Naczynia różnią się pojemnością i kształtem, ale również materiałem wykonania. Choć na pierwszy rzut oka trudno dostrzec różnice między karafką szklaną a kryształową, to po dokładnym przyjrzeniu się z pewnością je zauważymy. Na jaką opcję się zdecydować? Pomagamy w wyborze!

Szkło czy kryształ? Różnice

Na rynku dostępne są karafki typowo szklane, ale i kryształowe. Te drugie rozpoznamy najczęściej po pięknych szlifach, choć nie zawsze. Warto wiedzieć, że kryształ to tak naprawdę odmiana szkła, ale takiego ołowiowego, zawierającego ponad 18% tlenku ołowiu. To właśnie ta zawartość ołowiu sprawia, że materiał jest bardzo łatwy w obróbce, co pozwala na produkcję cieńszych i bardziej dekoracyjnych naczyń. Pamiętajmy jednak, że ołów to materiał dość gęsty, dlatego mimo cienkich ścianek, naczynia kryształowe są przeważnie cięższe od tych klasycznych szklanych wersji. A jak odróżnić karafki kryształowe od karafek szklanych nie znając ich składu?

  • Kryształ ceniony jest ze względu na swoją klarowność. Wyższa zawartość ołowiu skutkuje większą przejrzystością. Dzięki temu karafka kryształowa pięknie uwydatnia złoty kolor whisky czy głęboką czerwień wina. Szkło jest bardziej mętne, choć oczywiście nie oznacza to, że nie dojrzymy przez nie prawdziwej barwy trunku!
  • Naczynie kryształowe będzie bardziej błyszczało się na słońcu. Jest też znacznie gładsze niż te szklane, z uwagi na precyzyjne wypolerowanie.
  • Kolejna różnica to dźwięk – przy delikatnym puknięciu karafki kryształowej usłyszymy charakterystyczne brzęknięcie (dźwięk dzwonka), a przy puknięciu tej szklanej – niższy i głuchy dźwięk.
  • Warto zwrócić uwagę także na wagę naczynia, o czym już zostało wspomniane wyżej. Kryształ jest cięższy niż szkło.

Przeróżne modele karafek, zarówno tych szklanych, jak i kryształowych, znajdziesz tutaj: www.garneczki.pl/produkty/karafki,52

Ozdobne karafki kryształowe do trunków

Karaki kryształowe to najczęściej naczynia zdobione pięknymi szlifami. Są znacznie bardziej eleganckie niż karafki szklane, dlatego też sprawdzą się podczas specjalnych okazji. Będą też świetnym pomysłem na elegancki prezent. Największą popularnością cieszą się kryształowe karafki do wina, whisky i brandy. Obowiązkowo wyposażone w korek, który chroni trunek przed szybkim ulotnieniem aromatu. Bardzo często dostępne są od razu w zestawie z kieliszkami czy szklankami, odpowiednimi dla danego trunku.

Tu warto zainteresować się eleganckimi, pięknie szlifowanymi karafkami z wyższej półki – marki Schott Zwiesel. Wystarczy jedno spojrzenie na taką kryształową karakę, by wiedzieć, że mamy do czynienia z wysokiej klasy produktem, który doda elegancji każdemu spotkaniu, podczas którego będziemy serwować wybrane trunki w karafce.

Praktyczne szklane karafki na wino i wodę

Karafki szklane wcale nie są gorsze od tych kryształowych! Mają po prostu inny charakter. Jakie są zalety szklanych karafek? Uniwersalne, lekkie i bardziej przystępne cenowo. Dodatkowo dostępne w różnych kolorach. Oprócz naczyń przezroczystych, znajdziemy również kolorowe karafki w różnych kształtach.

Pozbawione dekoracyjnych szlifów, proste i gładkie, doskonale sprawdzą się w codziennych sytuacjach. Szklane karaki na wodę posłużą także do podawania lemoniady i soków, podczas garden party, zjazdu rodzinnego, ale i zwykłego śniadania czy obiadu. Wśród szklanych naczyń popularne są także karafki na wino białe i czerwone, te pierwsze smuklejsze, a te drugie bardziej pękate. Znajdziemy je w ofertach wielu cenionych marek, m.in. Bormioli Rocco, Vialli Design, Simax, Vacu Vin, Sagaform i WMF.

Mniej formalny charakter nie oznacza jednak, że nie znajdziemy tu karafek o specjalnym przeznaczeniu. Szczególnie popularne są produkty polskich producentów szkła. Warto zwrócić uwagę na karafki Krosno przeznaczone do whisky, nalewek i likieru. Popularna jest również łamana karafka marki Edwanex, która posłuży zarówno do podania wina, jak i whisky i wódki.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu