Ćwiczenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Lublińcu

Ćwiczenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Lublińcu

07.07.2020 12:58
Czytanie treści strony dostępne

Śląscy terytorialsi doskonalą swoje umiejętności z działania kryzysowego. Żołnierze przyjechali do Kuźni Raciborskiej i Lublińca by tam poszerzyć swoja wiedzę na temat wsparcia służb między innymi w czasie klęsk żywiołowych.

Żołnierze 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej przyjechali tym razem na ćwiczenia do ośrodka Wodnik w Kuźni Raciborskiej oraz na terenie Lublińca.
- Terytorialsi szkolą się między innymi po to by w razie potrzeby wspierać straż i policję. To ważne żebyśmy byli realnym wsparciem dla służb, a będziemy nim tylko gdy nasi żołnierze będą odpowiednio przeszkoleni – zaznaczył płk Tomasz Białas, dowódca 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Żołnierze ćwiczyli działanie w czasie powodzi, nawałnicy, podczas pożarów czy też wypadków komunikacyjnych.
Przypomnijmy, że pod koniec czerwca 13 ŚBOT podpisała porozumienia z komendami wojewódzkimi straży pożarnej i policji. Dotyczyły one szeroko rozumianej współpracy zarówno szkoleniowej jak i tej dotyczącej działania w sytuacjach kryzysowych. Na ich mocy terytorialsi w tym członkowie specjalnej Grupy Poszukiwawczo - Ratowniczej K9 WOT, brali już udział między innymi a akcjach poszukiwawczych w Gliwicach i Rybniku.

Wojska Obrony Terytorialnej jako piąty rodzaj sił zbrojnych, obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej oraz Wojsk Specjalnych powstały z początkiem 2017 roku. Obecnie w Wojskach Obrony Terytorialnej służbę pełni ponad 24 tysiące żołnierzy. Na czas wojny głównym zadaniem WOT jest wsparcie wojsk operacyjnych, natomiast w czasie pokoju – wsparcie operacji reagowania kryzysowego, w tym przeciwdziałania skutkom klęsk żywiołowych.

Galeria: Ćwiczenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Lublińcu

Zobacz całą galerię

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Dołącz do dyskusji

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu