Pęknięta ściana? Sprawdź co możesz zrobić

Pęknięta ściana? Sprawdź co możesz zrobić

17.07.2020 8:10
Czytanie treści strony dostępne

Choć psują estetykę wnętrza oraz humor właścicieli mieszkania, to pęknięcia ścian są naturalne w niedawno wybudowanych budynkach i świadczą o pracy elementów konstrukcyjnych. Jak jednak naprawić pękniętą ścianę?

Pęknięcia ściany – od czego zacząć naprawę?
Zastanawiasz się jak naprawić pękniętą ścianę? Na szczęście nie trzeba wzywać do tego fachowca i spokojnie można przeprowadzić naprawę samodzielnie. Pracę najlepiej zacząć od usunięcia cząstek pyłu gruzu z rysy, które są luźne oraz wydrapania tynku z krawędzi pod kątem 45 stopni. Precyzja w tym zakresie sprawi, że zwiększona będzie przyczepność masy naprawczej. Następnie należy powierzchnię rysy zabezpieczyć za pomocą gruntu polimerowego, co wzmocni luźne elementy oraz pozwoli właściwie wyschnąć masie naprawczej.

Masa naprawcza to gotowy produkt z dodatkiem włókna szklanego. Ten dodatek zawiera specjalną żywicę polimerową poprawiającą parametry wytrzymałościowe oraz przyczepność masy do podłoża. Po wyschnięciu masa naprawcza pozostawia na ścianie transparentną powłokę z widocznymi włóknami. Ma na tyle wysoką oraz stałą elastyczność, że przy pęknięciach o maksymalnej szerokości 5 milimetrów nie trzeba jej wspierać za pomocą taśm zbrojeniowych. Jeśli chcesz poznać więcej tajników oraz zapoznać się z produktami do naprawy pękniętych ścian, wejdź na stronę: https://www.dekoratorium.pl/pl/peknieta-sciana.

Błędy powodujące pęknięcia ścian
Choć pęknięcia zazwyczaj wynikają z naturalnych procesów, na przykład osiadania budynku w pierwszych latach po wybudowaniu, to są zalecenia, które pozwolą uniknąć kolejnych pęknięć. Po pierwsze, pamiętaj by przed przystąpieniem do prac naprawczych dokładnie oczyścić ścianę. Niedokładne oczyszczenie może sprawić, że masa naprawcza nie będzie miała wystarczającej przyczepności i rysy pojawią się na nowo. Po drugie, istotne jest by nakładana masa mogła dokładnie wyschnąć. Temperatura otoczenia powinna wynosić powyżej 10 stopni. W standardowej temperaturze 20 stopni masa wyschnie w około 4 godziny, ale pełne wyschnięcie nastąpi dopiero po dobie. Wtedy jest też czas, by nakładać gładź. Ważne jest, by nie próbować skracać całego procesu. To może spowodować mniejszą skuteczność naprawy i powstawanie kolejnych pęknięć.

Po trzecie, ważne jest, by odpowiednio przygotować produkt naprawczy. Tutaj należy całkowicie zdać się na zalecenia producenta i skrupulatnie przestrzegać instrukcji. Producent powinien zalecić sposób mieszania, ewentualną informację o rozcieńczeniu oraz przeciwskazania do stosowania produktu. Po czwarte wreszcie, należy wziąć pod uwagę porę przeprowadzania prac remontowych. Remonty realizowane zimą lub w wilgotnej porze mogą skutkować pęknięciami ścian.

Kiedy pęknięcia ścian stają się niebezpieczne?
Są sytuacje, w których pęknięcia ścian nie są tylko kwestią estetyczną i powinny być naprawiane przed profesjonalistów. Taka sytuacja ma miejsce wówczas, gdy rysa jest bardzo rozległa i dotyczy ściany nośnej lub tworzy schodkowy zarys. Niebezpieczne są także pęknięcia stropu w poprzek belek. Takie naprawy powinny być realizowane przez fachowców.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Dołącz do dyskusji

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu