Wiatrak domowy na lato? Najlepsze modele, porady zakupowe

Wiatrak domowy na lato? Najlepsze modele, porady zakupowe

05.06.2020 8:44
Czytanie treści strony dostępne

Ocieplający się klimat i coraz dłuższe okresy wysokich temperatur skłaniają nas co roku do poszukiwań urządzeń chłodzących. Wentylatory domowe są najtańszym i najprostszym sposobem na przyniesienie ulgi w upalne dni. Jak wybrać najlepszy model dla siebie? Prezentujemy kilka wybranych modeli i opisujemy na co warto zwrócić uwagę.

Wiatraki domowe – na co warto zwracać uwagę?

 • Typ wentylatora
 • Moc
 • Głośność
 • Funkcje (oscylacja, regulowana wysokość, regulowany kąt nachylenia głowicy)

Typ wentylatora

Wśród wentylatorów domowych znajdziemy m.in. wiatraki biurkowe, stojące i kolumnowe (biurkowe lub podłogowe). Poszczególne rodzaje urządzeń różnią się między sobą mocą, przeznaczeniem oraz ceną. 

Wentylatory biurkowe są najmniejszymi dostępnymi wiatrakami, mającymi wysokość około 50-60 cm. Urządzenia te dysponują najmniejszą mocą i są przeznaczone raczej do małych pomieszczeń.

Wentylator biurkowy, źródło: Pixabay.com

Wentylatory stojące to urządzenia znacznie większe, o wysokości od 100 do 130-140 cm. Sprawdzą się w salonie, biurze czy dużej sypialni.

Ostatnią grupą są wentylatory kolumnowe, dostępne zarówno w wersji biurkowej, jak i podłogowej. Urządzenia te wyróżniają się konstrukcją – zamiast dużych łopatek znajdziemy tu wiele malutkich. Wiatraki kolumnowe mają też często nieco większą moc od tradycyjnych modeli. Dobrym przykładem może być Sencor BL5040BL.

Moc

Moc wiatraków jest wyznacznikiem ich wydajności. Im większa moc, tym szybciej poruszać się będą śmigła urządzenia. W przypadków małych wentylatorów biurkowych spotkamy moc wynoszącą nawet 5 W. Z reguły jednak urządzenia te mają moc od 20 do 40 W. Większe wiatraki stojące posiadają zwykle ok. 30-60 W, choć zdarzają się też urządzenie słabsze, jak i mocniejsze. Wentylatory kolumnowe są nieco mocniejsze od standardowych urządzeń.

Głośność

Wraz z mocą wiatraka domowego, rośnie też ich głośność. Im większa moc, tym więcej szumu urządzenie tworzy. Model o mocy 90 W może generować nawet 70 dB hałasu. Czasami głośność nie jest podawana w opisie danego sprzętu. Warto wtedy dopytać sprzedawcy lub przetestować dany wentylator w sklepie, jeżeli jest taka możliwość.

Funkcje

Standardowym wyposażeniem każdego wiatraka powinna być:

 • Możliwość regulacji wysokości
 • Oscylacja
 • Regulacja kąta nachylenia
 • Dopasowanie prędkości nawiewu

Wielu producentów stara się jednak uatrakcyjnić swoje modele, dodając do nich przydatne funkcje jak np. timer, zróżnicowane tryby pracy (np. tryb eco czy nocny), sterowanie pilotem lub moduł WiFi wraz z aplikacją mobilną.

Jaki wentylator domowy wybrać? 3 propozycje

Poniżej przedstawiamy nasze propozycje wentylatorów na biurko, stojących, jak i kolumnowych. Więcej urządzeń znajdziesz w artykule „Wentylator, wiatrak – porównanie ładnych wentylatorów domowych”

 1. Wentylator Equation
   

  Wiatrak biurkowy Kenya Equation, źródło: materiały producenta Equation

  Wentylator biurkowy Kenya Equation to jeden z wiatraków sieci sklepów Leroy Merlin. Kenya to jeden z wariantów kolorystycznych (oprócz Nickel, Carmen, Laguna i Black DC). Urządzenie to jest bardzo proste w swej konstrukcji, oferując jedynie najpotrzebniejsze funkcje. Znajdziemy więc 3 poziomy prędkości oraz funkcję regulacji kąta nawiewu. Jest też funkcja oscylacji głowicy w zakresie 85 stopni. Pomimo niewielkich rozmiarów, wentylator ten zapewnia sporą moc nawiewu – aż 40 W. Ograniczenie funkcjonalności do jedynie podstawowych potrzeb powoduje brak timera czy zdalnego sterowania.

  2. HB AirCoolic SF4008BRC

  HB AirCoolic SF4008BRC, źródło: materiały producenta HB

  HB AirCoolic SF4008BRC to dość popularny model wiatraka stojącego, który znajdziemy m.in. w sieci sklepów Media Markt. Urządzenie może pochwalić się mocą 55 W, w pełni wystarczającą do salonu czy dużej sypialni. Znajdziemy w nim też 3 poziomy prędkości oraz funkcję oscylacji. W standardzie są również regulacja wysokości oraz regulacja kąta nawiewu. 

  Sterowanie odbywa się za pomocą przycisków na panelu sterowania lub za pośrednictwem pilota. Elementem wyróżniającym nieco ten sprzęt jest timer, ustawiany za pośrednictwem pokrętła. HB AirCoolic kosztuje obecnie 289 zł.

  3. Blaupunkt AFT801

  Wiatrak kolumnowy Blaupunkt AFT801, źródło: materiały producenta Blaupunkt

  Blaupunkt ATF801 dostępny jest za niecałe 350 zł, oferując nowoczesny wygląd i kilka przydatnych funkcji. Urządzenie niestety nie posiada zbyt imponującej mocy: zaledwie 45 W. Wentylator może być sterowany za pomocą panelu dotykowego (z wyświetlaczem LED), jak również dołączanego pilota. Na wyświetlaczu podejrzymy m.in. aktualny tryb pracy i temperaturę otoczenia.

  Dużym udogodnieniem są aż 4 tryby pracy: normalny, naturalny, nocny i dziecięcy. Naturalnie, urządzenie posiada też funkcję oscylacji.


   

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Dołącz do dyskusji

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu