Dostrzec depresję - jak ważna jest pomoc osobie z depresją?

Dostrzec depresję - jak ważna jest pomoc osobie z depresją?

11 sierpnia 2020, godz. 6:57
Udostępnij: Kopiuj link

Depresja jest jedną ze współczesnych chorób cywilizacyjnych, dostrzeganą coraz częściej wśród ludzi w różnych grupach społecznych. Samo określenie „depresja” jest często nadużywane do opisania ogólnego obniżenia nastroju, ale z punktu widzenia psychiatrii stan depresji jest zjawiskiem długotrwałym, powiązanym z zaburzeniami nastroju i emocji, a nie chwilową chandrą czy gorszym samopoczuciem psychicznym związanym z chwilowym stresem czy nerwową sytuacją. Jak rozpoznać depresję u osoby bliskiej i jak ważne jest umiejętne pomaganie jej w drodze do zdrowia?

Depresja – choroba zbyt często ignorowana

Dostrzeżenie depresji u osób w najbliższym otoczeniu może wydawać się proste na podstawie charakterystycznych objawów choroby, ale jednocześnie niezwykle trudne ze względu na sposób, w jaki potocznie interpretujemy zaburzenia nastroju i jak rozumiemy pojęcie depresji. Stany krótkotrwałego smutku i negatywnych emocji mogą przerodzić się w długotrwały problem i chorobę psychiczną jaką jest depresja, ale nie jest to jej wyznacznik. U osób z chorobami depresyjnymi mogą występować różne współtowarzyszące objawy, zarówno fizyczne jak i mentalne. 

Typowe objawy depresji to trudność z koncentracją, zapamiętywaniem szczegółów i podejmowaniem decyzji, ogólne zmęczenie i spadek energii, często pojawiające się poczucie winy i bezradności, pesymizm, a fizycznie także bezsenność, wczesne przebudzenia lub nadmierne spanie i przejadanie się lub utrata apetytu. Cierpiące na depresję osoby są często rozdrażnione, odczuwają trudny do wyjaśnienia niepokój, tracą przyjemność z życia i może dręczyć je trwałe przygnębienie lub lęk. W trudniejszych przypadkach depresji mogą pojawiać się nawet myśli samobójcze – nawet 800 tysięcy osób rocznie umiera z powodu depresji. Choć wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, to właśnie problemy psychiczne i depresja mogą prowadzić do różnego rodzaju bóli, skurczów, problemów trawiennych i kłopotów zdrowotnych o niewyjaśnionym podłożu.

Obserwując osoby w bliskim otoczeniu z pewnością dostrzeżemy objawy typowe dla zwykłego przygnębienia i gorszego nastroju oraz te, które odpowiadają depresji. W szczególności należy dopatrywać się tu przeciągających się w czasie objawów, które zdają się nie ustępować, a często wręcz pogarszać. Depresji mogą towarzyszyć także zaburzenia codziennych aktywności i problemy z wykonywaniem prostych, codziennych czynności – wiele osób w zaawansowanej depresji nie ma nawet siły, by umyć zęby czy przygotować sobie jedzenie. 

Jak pomóc osobie cierpiącej na depresję? 

Pomoc osobom z depresją jest niezwykle ważna, ale często podchodzi się do niej zupełnie niewłaściwie, nie do końca rozumiejąc chorobę lub nadmiernie ją bagatelizując. Wielu psychiatrów podkreśla, że lista zdań, których nie należy mówić osobie cierpiącej na depresję jest bardzo długa – typowe już „wyjdź na świeże powietrze”, „uprawiaj sport” albo „wyjdź do ludzi” to jedne z najgorszych przewinień, bo często nie dość, że zupełnie nie pomagają, dodatkowo pogarszają sytuację. Przy depresji potrzebna jest profesjonalna pomoc psychoterapeuty, wsparcie bliskich i wzbudzanie naturalnej chęci do poprawy swojego stanu, bez podkreślania że nie ma się o co smucić i trzeba być pozytywnym. 

Osobę cierpiącą na depresję warto zachęcać do skorzystania z pomocy lekarza, oferując wspólne pójście lub pełne wsparcie w procesie leczenia – charakter osoby wpłynie mocno na to, jaki zakres pomocy bliskich będzie dla niej akceptowalny. Na leczenie nie należy naciskać, a raczej ukazać je w pozytywnym świetle jako dobrą drogę uzyskania pomocy. Depresja jest chorobą, której nie należy się wstydzić – podobnie jak ból gardła czy alergia, depresja powinna być odpowiednio leczona. Jako bliska osoba warto wykazać też wiele zrozumienia i cierpliwości, zachęcając osobę stopniowo do wykonywania prostych, codziennych rzeczy i z czasem czerpania z nich przyjemności. Z depresji nie da się wyjść ot tak, zmieniając swoje nastawienie przez znalezienie nowego hobby czy zapomnienie o problemach. To długi proces, który może wpłynąć na wiele aspektów życia osoby chorej i jej bliskich.

Wpływ depresji na otoczenie – do czego może doprowadzić nieleczona depresja? 

Nieleczona depresja może prowadzić do poważnych problemów psychicznych, w tym myśli samobójczych, ale także pogorszenia się fizycznego stanu zdrowia i objawów nie znajdujących podłoża w innych chorobach. Nieleczony rozwój choroby może wpływać także na otoczenie osoby chorej, nie tylko wśród jej bliskich, ale i np. otoczenia zawodowego. Przygnębienie jednej osoby może demotywować innych, obniżać efektywność pracujących z nią osób czy wpływać na ich nastrój, co okazuje się być trudnym doświadczeniem także dla samej osoby chorej, która przy depresji może czuć się bezużyteczna i przeszkadzająca otoczeniu. Pokazanie, że tak nie jest, ale jednocześnie wyrażenie współczucia i wspieranie osoby cierpiącej na depresję może pomóc jej w drodze do zdrowia.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu